Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Částečně opravené varhany v Žirči rozezní studenti Univerzity Hradec Králové

Vít Havlíček / 15.06.2017, Žireč
V pátek 16. června se uskuteční od 18:00 benefiční koncert na částečně opravené varhany v kostele sv. Anny v Žirči u Dvora Králové n. L. Interprety budou studenti Pedagogické fakulty Univerzity Hradci Králové. Výtěžek pomůže nemocným roztroušenou sklerózou v Domově sv. Josefa.
 

Čtvrt hodiny před koncertem (od 17:45) proběhne komentovaná prohlídka kostela a představení Barokního areálu Žireč. Poté již rozezní varhany Ondřej Hromádko, Lukáš Koblása a František Novák, studenti hry na varhany Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové ze tříd doc. PhDr. Františka Vaníčka a MgA. Pavla Svobody. Na programu budou díla J. Pachelbela, F. X. Brixiho, J. Kř. Vaňhala a dalších.

Oprava žirečských varhan probíháŽireč - kostel sv. Anny - restaurované píšťaly pozitivu již od roku 2010 a provádí ji vynikající varhanář Dalibor Michek. V současné době je již opravena asi polovina varhan. Náklady na celkovou rekonstrukci nástroje jsou přibližně 5 miliónů korun. Domovu sv. Josefa se daří každoročně čerpat finanční prostředky z vybraných dotačních titulů. Z grantu Královéhradeckého kraje na obnovu historických varhan letos půjde na opravu těch žirečských 185.000 korun.
 

Kromě letošní opravy varhan v Kuksu jde na Královédvorsku o další zdárně probíhající restaurování. Připravují se také opravy v Hajnici, Kocbeři a od roku 2015 též generální oprava varhan v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové.


 

Související články
Varhanáři Barthové – varhany z 1. poloviny 19. století

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:
 
 
Přečteno 442x
 
 
 
Zpět
17.01.2018 - Dnes dojde k odstávce vodního zdroje Žireč ČS za účelem výměny sacího potrubí. Je možný výskyt mírného zákalu ve vodovodním řadu v Žirči a Stanovicích, který bude postupně odkalováním sítě odstraněn.
05.01.2018 - V první den doplňovacích senátních voleb odvolilo ve Dvoře Králové celkem cca 16 % voličů.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí