Do Hostinného se vrátila historická paměť

– Hostinné na Trutnovsku ve čtvrtek začalo psát novou historii františkánského kláštera. Rekonstrukce areálu původně dostavěného v roce 1684 a postupně užívaného jako klášter, ale i jako sklad obuvi či celulózy se stala jednou z nejnáročnějších investičních akcií v historii tohoto podkrkonošského města. Za celkem 50 miliónů korun se od roku 2010 ruina postupně měnila na kulturní a společenské centrum. Projekt byl z valné části financován z regionálního fondu rozvoje Evropské unie a včera v poledne byl areál otevřen pro veřejnost.

Klášter, který ještě před lety hyzdil střed města je jedinou dochovanou památkou stavitele Wolfganga Dienzenhofera na území Čech. Stavba je zajímavým příkladem raného barokního konventu, který se zachoval až do současnosti v téměř původní podobě. V areálu je obdélníková budova s vnitřní zahradou, původní konvent, kde žili a pracovali mniši, zahradní domek a velká plocha, kde vyrůstá stejně jako v minulosti bylinná zahrada a ovocný sad. Společně s opraveným kostelem, který je součástí areálu a přilehlým parkem tak vznikla klidová zóna přímo ve středu města.
„V areálu kláštera začala ještě před dnešním otevřením fungovat moderní městská knihovna, je zde zázemí pro různé spolky, čítárna, koncertní sál, městská muzejní expozice a zajímavá je i expozice historických včelích úlů dlabaných ze dřeva,“ uvedl starosta města Karel Klíma.
„Věříme, že celý areál přispěje ke zkvalitnění života našich obyvatel, ale obohatí i klienty a návštěvníky Rehabilitačního centra v Hostinném a turisty, kteří městem zatím jen projíždějí. Protíná nás Labská cyklostezka č. 24 jejíž popularita rok od roku roste a rekonstruovaný areál se zahradou, parkem a odpočinkovou pergolou bude určitě příjemnou zastávkou pro cykloturisty. Muzejní expozice v prvním patře kláštera jsou vybaveny bezbariérovým přístupem,“ dodal Klíma.

Text: M. Němec
Foto: Evžen Pajskr

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img> <b>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Filtered words will be replaced with the filtered version of the word.

More information about formatting options

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Security question, designed to stop automated spam bots