Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Bezpečnost

Kohoutovem se prohnala větrná bouře zvaná derecho. Největší škody jsou na elektrickém vedení a v lesích

Redakce / 15.08.2017, Kohoutov
V pátek 11. srpna 2017 večer se krajem šířila zpráva o zrušení tradičních řemeslných trhů v Kohoutově. Chvíli předtím se celým regionem přehnala silná bouřka doprovázená silným větrem. Stromy se ohýbaly až k zemi, nebe potemnělo. Někdo trvdí, že bouřka trvala 5 minut, někdo 10. Každopádně její součástí bylo derecho, větrná bouře se specifickými projevy srovnatelnými se sílou tornáda. Prohnalo se Královédvorskem ve dvou pásech. A oba vedly právě přes Kohoutov.
 

FOTOGALERIE - Kohoutovem se prohnala větrná bouře zvaná derecho. Největší škody jsou na elektrickém vedení a v lesích

V pondělí je v obci již uklizeno. Silnice kolem úřadu je průjezdná, po větrné bouři zde zbyly vedle komunikací části stromů, při pohledu do nebe jsou zarážející stromy bez špiček. Vedle úřadu jako torzo leží ohnutý sloup veřejného osvětlení, přes silnici na něj spadly dva mohutné stromy. Zřejmě právě jejich větve poškodily střešní okna budovy úřadu. 

Co je to derecho

Termínem Derecho se označuje větrný jev, někdy doprovázející větší silné bouřkové systémy. V podstatě jde o větrnou bouři způsobenou rychle postupujícím bouřkovým systémem, který existuje po delší dobu a může tak zasáhnout území vícero států. S tím souvisí i definice jevu derecho: vítr (nárazy větru) o rychlosti alespoň cca 90 km/h zasáhne oblast v pásu dlouhého alespoň 400 km a působí jen jeden, ovšem rychle postupující bouřkový systém. V závislosti na výskytu lokálně extrémnějších škod pak můžeme derecha dělit na slabá (low-end), středně silná (moderate) a silná (high-end). 

Nebezpečnost derech nespočívá ale jen v tom, že působí silné nárazy větru na velké ploše, ale i v tom, že se v nich vyskytují i shluky tzv. downburstů, které mohou působit lokálně až katastrofální škody. Ty pak mohou být intenzitou srovnatelné se silným tornádem.

Zdroj: Český hydrometerologický ústav

V Kladrubech, vzdálenější části Kohoutova, potkáváme náklaďák odvážející poničené sloupy elektrického vedení. V části obce byla elektřina nahozena již v neděli odpoledne, Kladruby si ještě týden počkají. Oprava je náročná. Součástí Kohoutova je však i Vyhnánov. Zde jsou zřejmě škody největší - široký pás lesa se změnil v hromadu třísek. Tento „třískový pás” vede již od Choustníkova Hradiště a končí až za Hořičkami. 

Na křižovatce za Vyhnánovem, kde se odbočuje na Běluň, je však síla větrné bouře nejmarkantnější. Až se uklidí všechna ta spoušť, bude to přehledná křižovatka. 

Starosta obce, Ladislav Grega, sčítá škody. „Největší škody vznikly na majetku a zařízení, co měla obec v pronájmu na akci. Kdyby se akce následujícího dne nekonala, nebyly postavené stany a pódia, tak defacto, se tady vyvrátily stromy, poškodilo to pár plotů a stojících aut. O střechu přišel dům za penzionem, stejně jako bývalá hospoda v Běluni. Poškozený je dům ve Vyhnánově čp. 120. Obec samotná má poškozené střešní okno na budově úřadu a samozřejmě nákladné bude ještě kácení a odvoz poškozených stromů. Velké škody vznikly na elektrice. V Kladrubech se nyní staví prakticky nové vedení, ve Vyhnánově jsou také popadané sloupy, vedení leží přes silnici nebo je zaklíněné na polámaných stromech”, seznamuje nás s konkrétními příklady škod. „Záhadou je nám betonový kryt komína, který se po bouři objevil u silnice v obci. Nikomu nechybí, nikomu nepatří…”

Prodělečné byly samozřejmě i samotné řemeslné trhy. „Minulý rok jsme vydělali 120 tisíc, letos jsme 100 tisíc prodělali. Jedná se o vstupní náklady na akci”, má starosta při ruce konkrétní čísla.  

Místní pekárna každoročně peče pro tisíce návštěvníků trhů. Letos stihla před bouří napéct sladké pečivo a tmavé rohlíky. Vše v sobotu prodala lidem, kteří se o zrušení trhů nedozvěděli a do Kohoutova dorazili.

Před koloniálem u kostela hasí žízeň tři dělníci. Je otevřeno. Prodavačka se mi snaží přiblížit páteční bouři: „Strach a pokora. Strach z toho, co se vše může stát, a pokora k přírodě. Nic nezmůžeme, když něco takového přijde. Vůbec nedomýšlím, co by se stalo, kdyby bouře přišla v sobotu, kdy tu na trhu bývá tisíce lidí. Na druhou stranu mě zarazilo chování lidí přijíždějících v sobotu, kteří nerespektovali zákaz vjezdu do obce. Připadala jsem si tu jako v zoo: mezi bagry a pracovními stroji zde kličkovali návštěvníci jen proto, aby si tu spoušť natočili. No a v neděli už v poškozeném lese chodili houbaři…”

Silnice na Vyhnánov byla až do sobotního odpoledne neprůjezdná. Popadané stromy nechaly na den zcela zmizet spojnici mezi Kohoutovem a Vyhnánovem. Ačkoliv je silnice díky práci hasičů z okolí již průjezdná, vzhledem ke stále hrozícímu nebezpečí pádu stromů je uzavřena. 

Obecně jsou největší škody právě v lesích. Většina z nich patří Jaroměři. Každý den navyšuje tamní hajný plochu zničené plochy. Z původních 10 tisíc m3 je v pondělí již 50 tisíc m3. Z 80 tisíc kubíků lesů, které patří Kohoutovu, je poškozeno 2 tisíce m3. Starosta to přirovnává k množství, které vytěží za 3 roky. Bohužel se však v případě polomů jedná o nekvalitní dříví, takže se těží s prodělkem. Spolu s hajným mi ukazují na mapě, kudy se větrná smršť ve dvou pásech přehnala. Při jízdě z Kohoutova do Choustníkova Hradiště je jeden z pásů v lese zřejmý, stejně jako ve Vyhnánově. Tam zůstal úzký pruh stromů při silnici a vedle je v lese doslova vyjetý třískový pás. Pahýly stromů zlomené ve stejné výšce nad zemí. Stromy, které to ustály, stále připomínají směr větru svoji ukloněnou korunou. 

Kateřina Sekyrková


 

Související články
Páteční bouřka zrušila Jarmark v Kohoutově a kácela stromy na železnici i ve městě
Seznam silnic a lesů v regionu, kde je po páteční bouři stále doprava či vstup omezen
Vstup do lesů je stále omezen. Zákaz nedodržují zejména náruživí houbaři.
Vstup do lesů je stále omezen. Zákaz nedodržují zejména náruživí houbaři.
V neděli hrozí silný vítr, ČHMÚ varuje před extrémně silným větrem
Větrná smršť Derecho po 4 měsících
V deseti katastrálních územích na Hořicku lidé nesmí vstupovat do porostů, na lesní cesty mohou
Páteční silný vítr lámal stromy. Hasiči zasahovali u sedmdesáti událostí

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 9481x
 
 
 
Zpět
08.06.2018 - Dnešní hlášení ve Dvoře Králové o vyhlášení 2. stavu povodňové aktivity byla pouhá technická chyba. Labe je klidné.
15.05.2018 - Dnes by měl být předán do užívání Delfínek na Tyršově koupališti. Více informací připravujeme.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí
1.03.2018 - 23.11.2018
Lovci perel - soutěž
1.06.2018 - 30.07.2018
Bazar knih
8.06.2018 - 2.09.2018
VÝSTAVA: STOLETÍ TECHNIKY
11.06.2018 - 27.06.2018
VÝSTAVA: ŘEMESLA Z OHNĚ ZROZENÁ