Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Turistika

Jak se dostat na kole do Bílé Třemešné a na Přehradu zadem - tedy jinak, než přes Borovičky.

Redakce / 18.08.2017
Když se ve Dvoře řekne "Jedeme na přehradu", tak to pro většinu Dvoráků znamená vyrazit do Strže a Borovičkama přes Filířovice. Nebo naopak nahoru k nemocnici, po cestě "od dubu" po vrstevnici až na Podháj, nebo ještě kousek do lesa a dolů ke křižovatce a na přehradu. Jde to ale i jinak!
 

FOTOGALERIE - Jak se dostat na kole do Bílé Třemešné a na Přehradu zadem - tedy jinak, než přes Borovičky.

Máme pro vás příjemnou alternativu, kterou až tak moc lidí nezná, protože se jede po cestách, která nejen že nejsou značená turistickou značkou, ale dokonce ani nejsou v mapách zakreslené! Popisovat cestu budu ve směru od Dvora do Třemešné, ale samozřejmě je možné to vzít i obráceně.

Tedy jak na to: 
Samozřejmě trasu najdete i na přiložených mapkách, pokud vám zákres stačí, věnujte pozornost jen tučným částem textu, protože jsou důležité pro orientaci. Dříve to bylo jednoduché, prostě se vyrazilo údolíčkem kolem všech rybníků. Nyní tam je naše ZOO. V 80 letech byla kolem zdi ZOO funkční cesta, ta tam ale nyní není. Projít se nějak dá, ale není to na cestu na kole, natožpak s dětmi. Používáme tedy cestu jinou - po tzv. "Hitlerově dálnici".

Turistické mapy Královédvorska na SeznamuPortál www.mapy.cz a jejich mobilní aplikaci používá stále větší a větší množství lidí na turistiku a cykloturistiku. Nedávno dokonce připravili i zcela offline verzi.

I v tak dokonalém dílku, kterým společnost Seznam nádherně válcuje i konkurenční a globální Google, jsou ale chybky, které jeho využití na Královédvorsku trošku kazí.

Rozhodl jsem se do Seznamu poslat zákresy nových tras. Jedna z našich nejoblíbenějších tras - zadem do Bílé Třemešné totiž v této a vlastně ani v jiných mapách není zakreslená. To ale velká škoda, protože nové navigační a trasovací funkce pak nepracují správně. 
Všechny navrhované nové cestičky jsou v mapce zakresleny červeně, takže se v tom snad každý hezky vyzná. Uvidíme, jak se k tomu seznam postaví a zda navrhované změny do map zanese :-) Už dříve jsem do Seznamu posílal návrh na zakreslení pěší spojnice od Hankova domu přes stadion na nábřeží Jiřího Wolkera, a Seznam to zaznamenal. Pokud máte další nápady, jak tuto prima aplikaci vylepšit, uživatelé vám jistě budou vděčni.

Klinutím zvětšíte gif - po 2 vteřinách se mění zákres map do normální a ortofoto mapy

Trasa začíná kousek před koupalištěm v Mánesově ulici, kdy se vydáte přes můstek přes potok Netřeba po tzv. "Hitlerově dálnici", tedy úvozové cestě, která vede vesměs příjemným stínem stále do kopce až za Lipnici. Pozor nezapomeňte včas odbočit z hlavní cesty mezi stromy (1), jinak dojedete do Lipnice a to dnes nechcete. Zrovna když už budou děti frfňat, že to je dlouho do kopce, tak se před vámi otevře pohled na areál firmy RODOS (2)- to se ukázalo jako úžasný dílčí cíl a nejen kluci, ale i holčička koukala na tu masu náklaďáků a kanárkově žlutých domů v areálu jako na zjevení. Když hezky požádáte ostrahu, tak vás do areálu nechá vjet (nás nechala) a kamiony si můžete s dětmi prohlédnout zblízka. 
Od Rodosu dojedete po panelce (nebo vedle) až k hlavní silnici na Hořice. Tu ale jenom ťuknete a jedete po úzké asfaltce doprava. I z té ale brzy odbočíte vlevo a před sebou budete mít v dáli Zvičinu. Jakmile ale cesta začne zatáčet ke statku, tak uhnete vlevo podle lesa (3). Pozor zde je cesta špatně vidět a pole je rozbahněné. Mnoho z nás i vás zapomnělo a zapomene odbočit a frr ke statku a popřípadě okolo něj po cestě dolů (žluté čárkované), kde se pro mnohé nečekaně objeví betonový plot ZOO. Když se vám ale podaří odbočit včas (Musíte to kousíček po poli objet), pak se cesta objeví. Potom už pomalu klesáte slušnou lesní cestou opět k potoku Netřeba a na asfaltovou cestu, která vede z Nových lesů ke sportovní střelnici (4). Ta je už z dálky docela slyšet. (na fotomapě je ještě žlutá alternativní krásná trasa po louce) 
Ke střelnici se vlevo vydáte, ale nejdete dovnitř, nýbrž se vydáte nahoru po cestě prostředkem louky střelnici maje po ruce pravé. Hned za střelnici uvidíte rybník Druhák. Vjedete do lesa a po několika desítkách metrů odbočíte vpravo a pomalu klesáte - bohužel dosti ošklivou cestou (5) mezi ostružinami zpět k potoku. To už uvidíte malý mostek, který překonáte a vyškrabete se se na stráň nad ním. A zde se vám otevře nádherný pohled na rybník Dubina! (6)
Zde se lze v létě i vykoupat s labutěmi a pak pokračovat dále kolem stadionu a restaurace Dubina (7) do Třemešné.
Pro cestu na přehradu doporučujeme spíše cestu "Alejemi" (8) protože zejména o víkendech je hlavní úzká příjezdová cesta od Třemešné na přehradu (9) plná aut. 
Jak jsem psal na začátku - je fajn tuto cestu dát i obráceně. Jednak krátkou nejhorší pasáž v lese u Dubiny prostě vyjdete s kolem vedle sebe a hlavně všichni bez výjimky si užijí krásný sjezd ke koupališti! Kdo si troufne nechat kolo na bohužel nehlídaném parkovišti kol, ten se může v létě osvěžit v bazénu, nebo u pivka.

Mapu bez čísel najdet i přímo na https://mapy.cz/s/1w2qY


Zákres trasy do ortofotomapy

Návrh na zakreslení nových cesta na server MAPY.cz - je to animovaný gif.
 

 

 
Vaše komentáře
Pěkná trasaA. Kapl, 9.09.2017 12:00, Reagovat
Tuto trasu (její větší část) jsme už jeli a je to opravdu fajn cesta. Narazili jsme na ni spíš náhodou a proto jsme netrefili tu část kolem rybníků Druhák a Dubina a namísto toho jeli kousek po silnici přes Nové Lesy a na cestu Alejemi jsme odbočili až v Bílé Třemešné.
 
 
Přečteno 2828x
 
 
 
Zpět
08.06.2018 - Dnešní hlášení ve Dvoře Králové o vyhlášení 2. stavu povodňové aktivity byla pouhá technická chyba. Labe je klidné.
15.05.2018 - Dnes by měl být předán do užívání Delfínek na Tyršově koupališti. Více informací připravujeme.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí
1.03.2018 - 23.11.2018
Lovci perel - soutěž
1.06.2018 - 30.07.2018
Bazar knih
8.06.2018 - 2.09.2018
VÝSTAVA: STOLETÍ TECHNIKY
11.06.2018 - 27.06.2018
VÝSTAVA: ŘEMESLA Z OHNĚ ZROZENÁ