Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Podnikání

Na Královédvorsku se 1. března některé obchody neotevřou. EET byla pro mnohé z nich milníkem

Redakce / 1.03.2017, Královédvorsko
Ve středu 1. března se připojuje k EET další segment - maloobchod a velkoobchod. Jestlipak i vy jste si tipli, které obchody na Královédvorsku pravděpodobně tento krok „nepřežijí”? A jak se se zavedením EET poprali na Královédvorsku vybraní malí živnostníci?
 

FOTOGALERIE - EET na Královédvorsku

Provozovatelka trafiky/stánku u pošty vyklízí časopisy z výlohy bílého zastřešeného stánku nepravidelného tvaru. Dětské časopisy, noviny, ale i drobné sladkosti či tabák. To bylo zboží, které zde naproti budově pošty nabízela 21 let. Mokrým hadrem stírá skleněné tabule stánku a vysvětluje své rozhodnutí ukončit živnost. „Mám 10 měsíců do důchodu. Nedokázala jsem se přenést přes EET, stejně jako přes Babiše. Nebudu se toho aktivně účastnit, když s tím nesouhlasím. EET to rozhodně u Babiše nekončí. Poprvé v životě budu na úřadu práce,” říká odhodlaně.


Končí také obchod spodním prádlem ve Švehlově ulici, vedle „bílé cukrárny” před kruháčem se surikatami. EET však nebyl hlavní důvod. Paní majitelka v důchodovém věku má již delší dobu zdravotní problémy a EET jen upřesnilo datum skutečného zavření prodejny. Jen je škoda, že se dosud nenašel zájemce, který by v jejích obchodních aktivitách pokračoval. Kromě vybaveného obchodu nabízí i kontakty na ověřené dodavatele. 


Marin - obchod pánským prádlem a oblečením v ulici Palackého - ve středu 1. března již také neotevře. Manželé Štůralovi jsou v důchodu a pan Štůrala, který byl za pultem 50 let, přiznává, že chtěli s obchodem skončit již loni. Nakonec setrvali, a přesluhují tak v důchodu již 5 let. S EET by si prý poradili snadno: registrační pokladnu i internet již beztak v prodejně používali. EET tak v jejich případě jen rozhodla o konkrétním datumu zavření. Obchod je volný k pronájmu i s vybavením. 


Kombinace věku majitelky obchodu a zavedení EET zafungovala také ve vyhlášeném obchodu obuví v obci Mostek, který vyhlásil v posledních měsících velký výprodej a k 1. březnu končí.

Nová cedule s informací o pronájmu od 1. března také visí v přízemí hotelu Centrál na náměstí TGM ve Dvoře Králové.  Provozovatelka salonu a kavárny zde však nekončí kvůli EET, ale stěhuje se do prostor v areálu Starého pivovaru. 


Paní Richtrová v dámském butiku naproti knihovně Slavoj ve Dvoře Králové se chystá skončit s prodejem s ohledem na svůj věk a EET by byl v jejím případě také ideálním milníkem. Vydrží však ještě půl roku, sankce za zrušení objednávky jsou v jejím případě příliš vysoké. EET si pořídila díky pomoci od „mladých”, kteří jí vybrali kombinaci chytrého telefonu, příslušné aplikace a tiskárny. Náklady na EET tak v jejím případě činí 10.000 Kč a k tomu 350 Kč měsíčně za připojení.


Majitelka obchodu Patchwork ve Fugnerově ulici, paní Iglová, cítí zavedení EET jako další zátěž. Ví, že je to její povinnost, na druhou stranu chápe, že jsou lidé naštvaní. Jak sama tvrdí, byla na sebe hodná a pořídila si tlačítkové chrastítko EET na splátky, které činí i s připojením 500 Kč měsíčně po dobu 2 let. „Těch 500 Kč jsou čisté peníze. Daňovou úlevu dostanu, ale nejdříve se musí vygenerovat částka, ze které si ji můžu odepsat,” přibližuje finanční náročnost pro obchodníky s malými obraty.


V centru Dvora Králové i v okolních obcích přibudou 1. března prázdné nebytové prostory k pronájmu. Možná jde jen o generační výměnu. Necháme se překvapit, kolik mladých lidí naskočí za pult prosperujících a zavedených obchodů. 


Kateřina Sekyrková


 

Související články
Regionální produkt Podkrkonoší - 9. výzva k předkládání žádostí o udělení značky
Ocenění jménem spokojených zákazníků v Královéhradeckém kraji získala i cestovní agentura ze Dvora Králové - I.R.I. - Tours Agency, spol. s r.o.
Andrej Babiš navštívil v sobotu gastronomické podniky na Královédvorsku
Akce Kulový blesk na dvorském náměstí

 
Vaše komentáře
Budou volby...Radim Starec, 6.03.2017 11:46, Reagovat
Soudruh Babiš, stará struktura, nebo také jiným polistopadovým názvem "převlékač kabátů" mnohé z nás štve, komplikuje nám život a osekává horko těžko budovanou demokracii. A víte vy co?
Již tento rok můžeme jít k volbám. Jistě, můžeme se na to vykašlat, zůstat si pěkně doma a následující čtyři roky "moudře" nadávat. Nebo můžeme jít a volit.
Štve vás EET? Parazitování na tzv. evropských dotacích? Pamlsková vyhláška? Zákazy kouření v soukromých restauračních zařízeních? A mnoho dalších nesmyslných regulací na téhle socialistické jízdě zpátky do minulosti?
Tak běžte volit! Volte proti Babišovi a Sobotkovi. Dejte těm dvěma najevo, že socialismus už tu byl, a že oba patří se svou hloupou politikou pro hloupé lidi do propadliště dějin. Děkuji a přeji vám k podzimním volbám hodně rozumu.
Ondra, 3.03.2017 07:31, Reagovat
Je to smutné jak jde vše do háje. Na jednu stranu je to veliké zklamání že prodejny končí na druhou stranu všem uvedenym co.jsou skoro v důchodu přeji klidný a pohodový důchod. Pár let již ve Dvoře nebydlim. Ale jsem rodák a všechny obchody dobře znám. U pošty jsem si vždy něco koupil když jsem chodil na RA. V Marinu také. Jako živnostník v pohostinství musím také vést EET. Bohužel jelikož mám s.r.o nelze ho odepsat. Taková je doba. Jen je veliká škoda ze lide věří politice Babise. I když není koho pořádně volit. Já ho volit nebudu protože pro mě nic neudělal co by mi extra pomohlo.
A je to .. , 1.03.2017 16:48, Reagovat
Dobrý den,

o tom co je Babiš zač ani nebudu mluvit. Rád bych jenom řekl toto:

V Marinu jsem si koupil košili, když jsem šel do tanečních. Protancoval jsem s ní i pokračovací taneční a nespočet plesů. Jezdil jsem v ní na výlety a nosil na nerůznější příležitosti tam, kde se vyžadovalo slušné oblečení. Pak jsem ji nosil do školy i na Erasmu v zahraničí. A víte co, tu košili pořád mám! Ani nitka není vidět, nic, žádné poškození a barvu za ty léta trochu sice ztratila, ale to už je uplně jedno. Ta košile je prostě moje! V H&M nebo CA takovou košili prostě nekoupíte. Díky moc pane Marin!

Druhou osobou, které chci poděkovat je paní v trafice. To je taková klasika, že si nedovedu představit, že končí. Co místo stánku bude? Kde si děcka budou kupovat lízátka, když jdou do školy. Já tam nakupoval snad milionkrát. Aj noviny. Pokaždé něco jiného. :) Děkuji za vše paní v trafice. A na pracáku ať vás moc nezlobí ;)

Díky!
Poděkujme Babišovi1.03.2017 12:22, Reagovat
Babišovo EET je tak poslední kapka při rozhodování zda má smysl něco dělat. Bohužel i tak má velké preference. Stydím se za ty, kteří ho volili a budou volit znovu.
 
 
Přečteno 9585x
 
 
 
Zpět