Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Nejčtenější články
3. ročník výtvarné soutěže Podzvičinsko očima dětí zahájeno!Na železniční trati Jaroměř - Smiřice vjelo ráno auto pod vlak. Provoz na trati stál více než 2 hodinyDopravní nehoda na železničním přejezdu v Bílé TřemešnéHC Rodos postupuje do ll. ligy! V posledním zápase sezony porazil Letce z LetňanPožár lesa u Borovničky hasilo i hasičské letadlo a přiletěl i hasičský vrtulník z Brna!
Novinky emailem
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Na kus řeči do Dvorečku - s Leošem Pryšingerem o Braunově Betlému, jeho dřevěném modelu a o novodobé křížové cestě.

Redakce / 17.04.2017, Královédvorsko
Nebudeme přehánět, když uvedeme dalšího hosta našeho pořadu "Na kus řeči do Dvorečku", jako světoznámého betlémáře. Leoši Pryšingerovi patří tento titul naprosto zaslouženě. Nejen že celým srdcem pracuje na záchraně Braunova Betléma, ale vytvořil i úžasný dřevěný model jeho předpokládané původní podoby.
 
Model vznikal trpělivě na základě studia originálu a historických dokumentů. Jako předloha chybějících částí řezbáře Leoše Pryšingera inspirovaly další sochy M. B. Brauna v Kuksu a Mariánský sloup v Jaroměři. Udělejte si v dnešní sváteční den 15 minut času a poslechněte si povídání pana Leoše Pryšingera. A to nejen o práci na modelu, ale třeba i o tom, co si myslí o novodobé křížové cestě, která je pod Betlémem. Stojí to opravdu za to. A pokud se vám pořad bude líbit, tak prosíme odkaz na rozhovor sdílejte. Téma rozhodně není jen pro obyvatele našeho regionu :-)

Pořad mohl vzniknout opět díky trpělivosti našeho hosta s neškoleným moderátorem, odborným znalostem "televizáka" Ládi Válka a prvním odvážným sponzorům - firmě Baroque, která provozuje kavárnu Dvoreček, a Evě Žižkové, která má na starosti dvorskou pobočku prodejce zájezdů do celého světa - firmu INVIA. Moc se těšíme na vaše ohlasy.


Další odkazy k tématu Braunův Betlém a Leoš Pryšinger najdete zcela dole v souvisejících článcích.


FOTOGALERIE - Na kus řeči do Dvorečku - s Leošem Pryšingerem o Braunově Betlému, jeho dřevěném modelu a o novodobé křížové cestě.

 

Související články
Je vybrán ateliér pro obnovu Braunova Betléma
Na slavnosti k výročí 300 let od zrodu Braunova Betlému přijede přímý potomek hraběte Šporka pan Stephan Sweerts-Sporck!
Výstava k 300. výročí koupě lesa pro Braunův Betlém
Záchrana Braunova Betléma - otevřený dopis zastupitelům města Dvora Králové nad Labem
Fotogalerie ze slavností 300 let od založení Braunova betlému od Miroslava Podhrázského
Na kus řeči do Dvorečku - s Josefem Jiránkem o muzeu textilu
Související odkazy
Internetové stránky Betlémářů Leoše Pryšingera
 

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:
 
 
Přečteno 323x
 
 
 
Zpět