Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Rozhovory > Osobnosti regionu

Na kus řeči do Dvorečku - s Leošem Pryšingerem o Braunově Betlému, jeho dřevěném modelu a o novodobé křížové cestě.

Redakce / 17.04.2017, Královédvorsko
Nebudeme přehánět, když uvedeme dalšího hosta našeho pořadu "Na kus řeči do Dvorečku", jako světoznámého betlémáře. Leoši Pryšingerovi patří tento titul naprosto zaslouženě. Nejen že celým srdcem pracuje na záchraně Braunova Betléma, ale vytvořil i úžasný dřevěný model jeho předpokládané původní podoby.
 
Model vznikal trpělivě na základě studia originálu a historických dokumentů. Jako předloha chybějících částí řezbáře Leoše Pryšingera inspirovaly další sochy M. B. Brauna v Kuksu a Mariánský sloup v Jaroměři. Udělejte si v dnešní sváteční den 15 minut času a poslechněte si povídání pana Leoše Pryšingera. A to nejen o práci na modelu, ale třeba i o tom, co si myslí o novodobé křížové cestě, která je pod Betlémem. Stojí to opravdu za to. A pokud se vám pořad bude líbit, tak prosíme odkaz na rozhovor sdílejte. Téma rozhodně není jen pro obyvatele našeho regionu :-)

Pořad mohl vzniknout opět díky trpělivosti našeho hosta s neškoleným moderátorem, odborným znalostem "televizáka" Ládi Válka a prvním odvážným sponzorům - firmě Baroque, která provozuje kavárnu Dvoreček, a Evě Žižkové, která má na starosti dvorskou pobočku prodejce zájezdů do celého světa - firmu INVIA. Moc se těšíme na vaše ohlasy.


Další odkazy k tématu Braunův Betlém a Leoš Pryšinger najdete zcela dole v souvisejících článcích.


FOTOGALERIE - Na kus řeči do Dvorečku - s Leošem Pryšingerem o Braunově Betlému, jeho dřevěném modelu a o novodobé křížové cestě.

 

Související články
Je vybrán ateliér pro obnovu Braunova Betléma
Na slavnosti k výročí 300 let od zrodu Braunova Betlému přijede přímý potomek hraběte Šporka pan Stephan Sweerts-Sporck!
Výstava k 300. výročí koupě lesa pro Braunův Betlém
Záchrana Braunova Betléma - otevřený dopis zastupitelům města Dvora Králové nad Labem
Fotogalerie ze slavností 300 let od založení Braunova betlému od Miroslava Podhrázského
Na kus řeči do Dvorečku - s Josefem Jiránkem o muzeu textilu
Na kus řeči do Dvorečku - se závodníkem Jaromírem Malým o rychlé jízdě a rychlých autech
Související odkazy
Internetové stránky Betlémářů Leoše Pryšingera
 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 569x
 
 
 
Zpět
15.05.2018 - Dnes by měl být předán do užívání Delfínek na Tyršově koupališti. Více informací připravujeme.
15.05.2018 - Dnes slavíme 89 let ode dne, kdy bylo dáno do provozu přímé telefonní vedení Vídeň-Pardubice-Dvůr Králové n. L.
10.05.2018 - Od 9. do 14. května 2018 je uzavřeno pracoviště pokladny MěÚ Dvůr Králové. Platit však můžete v pracovní dobu na recepci úřadu ve stejné budově.
26.04.2018 - Od čtvrtka 26. dubna od 18:00 hod. do středy 2. května do 8:00 hod. dojde ke kompletní uzavírce části náměstí Odboje a části náměstí Václava Hanky ve Dvoře Králové, kde bude umístěn lunapark. Bude ponechán průjezd na náměstí Václava Hanky a do Valové uličky.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí