Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Hasiči

Během pátečního bouřlivého odpoledne zasahovali hasiči u více než dvou stovek událostí

Redakce / 14.08.2017, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Hasiči v celém Královéhradeckém kraji řešili v souvislosti s vytrvalým deštěm, bouřkami a nárazovým větrem více než dvě stovky událostí. Například kolem sedmé hodiny večerní probíhalo aktuálně v jedné chvíli na území Královéhradeckého kraje okolo padesáti zásahů. Na Královédvorsku byla najvíce zasažena oblast Kohoutova, Vyhnánova a navazující Běluně. Páteční bouře dokonce vedla ke zrušení tradičních řemeslných trhů v Kohoutově.
 

FOTOGALERIE - Páteční bouřka zrušila Jarmark v Kohoutově a kácela stromy na železnici i ve městě

Popadné stromy nezaměstnali hasiče jen na silnici, ale také na železnici. Na trase Dvůr Kr. n. L. - Pardubice narazil první sobotní rychlík na spadlý kmen stromu. K nakolejení dorazil nehodový vlak z České Třebové.

Asi nejvážnější byla páteční situace v obci Bohuslavice na Náchodsku, kde se kolem půl šesté odpoledne prohnala větrná smršť, která poškodila velké množství střech domů (některé střechy domů jsou zcela stržené), poničila stromy, ale také třeba autobusové zastávky a veřejné budovy. Dostupné statistiky hovoří až o třetině z celkového počtu domů v obci, které byly vichřicí poškozeny. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Dobrušky a dále jednotky sboru dobrovolných hasičů z Nového Města nad Metují a Bohuslavic. 

Také na dalších místech Náchodska měli hasiči plné ruce práce, například na silnici z Brzic do Prorub hasiči z Jaroměře několik hodiny odstraňovali popadané stromy a zachránili z uvízlého automobilu dvě tělesně handicapované osoby.

V Novém Bydžově odstraňovali místní profesionální hasiči v rychlém sledu několik popadaných stromů v půl páté odpoledne. Bouře poté postupovala směrem na Hradec Králové a kolem šesté už podobné události řešily například místní jednotky sboru dobrovolných hasičů v Kosičkách, Plačicích či Lochenicích.

Také na Rychnovsku se hasiči nezastavili. Už po poledni zasahovali na kraji lesního porostu v Kostelci nad Orlicí, několik stromů zde popadalo a hrozily i pády dalších. Na místo se dostavil pracovník správy lesů a hasiči po dohodě s ním asistovali při uzavírání celé oblasti pro veřejnost. V půl šesté odpoledne najel vlak v Petrovicích do stromu spadlého v kolejišti. V té době se ve vlaku nacházelo asi padesát cestujících, nikdo z nich nebyl zraněn. Hasiči z Třebechovic pod Orebem odstranili popadané stromy v okolí trati a zpod lokomotivy. 

V Adamově na Trutnovsku spadl strom před projíždějící sanitní vůz, ale místním občanů se podařilo kmen odstranit ještě před příjezdem hasičů a sanitka tak mohla projet. Před šestou hodinou odpoledne spadl strom na stojící linkový autobus v Radči u Úpice. Hasiči strom odřezali a odstranili, při události nebyl nikdo zraněn.

Na Trutnovsku zasahovalo také mnoho jednotek sboru dobrovolných hasičů například Hajnice, Batňovice, Libňatov, Rudník-Arnultovice a další.

Asi nejklidnější byla v průběhu pátku situace na Jičínsku, kde hasiči vyjížděli k popadaným stromů a větvím spíše výjimečně. 

Počasí, četnost výjezdů a náročná koordinace záchranných a likvidačních prací kladou vysoké nároky na fyzickou i psychickou připravenost všech zasahujících profesionálních a dobrovolných hasičů, ale také operátorů na tísňové lince 112, operačních důstojníků a všech dalších, kteří jsou do řešení událostí zapojeni.  

Kateřina Sekyrková

Zdroj a foto: HZS Královéhradeckého kraje

 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 897x
 
 
 
Zpět
08.06.2018 - Dnešní hlášení ve Dvoře Králové o vyhlášení 2. stavu povodňové aktivity byla pouhá technická chyba. Labe je klidné.
15.05.2018 - Dnes by měl být předán do užívání Delfínek na Tyršově koupališti. Více informací připravujeme.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí
1.03.2018 - 23.11.2018
Lovci perel - soutěž
1.06.2018 - 30.07.2018
Bazar knih
8.06.2018 - 2.09.2018
VÝSTAVA: STOLETÍ TECHNIKY
11.06.2018 - 27.06.2018
VÝSTAVA: ŘEMESLA Z OHNĚ ZROZENÁ