Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Politika

Téměř hodinu se projednávala na krajském zastupitelstvu otázku dvorské nemocnice

Redakce / 11.09.2017
Hned 2 poslanci poslanecké sněmovny ČR se spolu se senátorem Jiřím Hlavatým a starostou města Dvůr Králové Janem Jarolímem zúčastnili diskuse bodu jednání krajské zastupitelstva, který se týkal zachování stávající péče v nemocnici ve Dvoře Králové
 

Na obranu zachování plného provozu nemocnice a výstavbu operačních sálů nad novou laboratoří nemocnice vystoupil poslanec Poslanecké sněmovny za Královéhradecký kraj MUDr. Pavel Plzák, jinak lékař v nemocnici v Trutnově, také poslanec Mudr. Jiří Štětina a starosta města Ing. Jan Jarolím. Všichni přednesli čísla o fungování nemocnice a jejích kvalitách. Starosta Jan Jarolím deklaroval i podporu starostů sousedních Hořic a Jaroměře a připomenul minulé i plánované investice města do vylepšení dostupnosti nyní krajské nemocnice. Všichni připomněli již dříve zmiňované problémy při případné rekonstrukci stávajících sálů - tedy dočasné uzavření nemocnice, pokles tržeb, odchody lékařů a dalších zaměstnanců. Starosta vyzval vedení kraje, aby bezmyšlenkovitě neschválilo zdánlivě levnější variantu, která by ale měla fatální následky pro chod nemocnice. Opakovaně zazněla připomínka, že o stavbě sálů nad laboratořemi v areálu Královédvorské nemocnice rozhodli krajští zastupitelé již dříve. 

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar zopakoval, že chce mít na stole varianty řešení, protože odhad ceny výstavby nových sálů je přes 100 mil. Kč, ale původně se hovořilo o 70 milionech Kč. Ale že rozhodnutí je na zastupitelích. Aleš Cabicar i hejtman Štěpán několikrát zopakovali, že nikdy nikdo neřekl, že se nemocnice bude zavírat. A že se jedná o zbytečnou hysterii. 

Bývalý ministr zdravotnoctví a nyní krajský zastupitel Mudr. Leoš Heger nemocnici pochválil a chápe, že za ní Dvůr bojuje. Připomněl ale trendy, že moderní nemocnice nemohou být jen 15 - 20 km od sebe. Za rozumnou vzdálenost je dnes pokládano 50km. Je třeba zvážit vnitrookresní priority.

Překvapivý je zásadní rozpor o procentuálním využití sálů v Trutnově, kdy lékaž trutnovské nemocnice MUDr. Pavel Plzák řekl, že využití je 75%, že jsou na horní hranici, ale pan Cabicar dostal SMS od ředitele Trutnovské nemocnice, že to je 50 %. 

Byly připomenuty i aktuální investice do okolních nemocnic - Jičín 293 mili. Kč, Rychnov 500 mili. Kč, Náchod 1, 8 mld Kč, Dvůr 101 mil. Kč, Trutnov 80 mil. Kč. Senátor Hlavatý připomněl, že v případě Náchoda je to navíc částka bez DPH! 

Senátor Hlavatý zopakoval, že dle smluv o předání nemocnice krajskému holdingu nesmí být péče v nemocnici nijak omezena, jinak musí být nemocnice vrácena městu Dvůr Králové. 

Jeden ze zastupitelů kraje připomněl, že tak by se nemocnice mohla vydat cestou soukromého investora jako nemocnice v Opočně, kterou holding uzavřel a nyní se mu nehodí, že lukrativní zdravotnické obory si soukromý provozovatel bude vyzobávat a pravděpodobně i přeplácet personál.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Aleš Cabicar zopakoval, že o vrácení ve smlouvách nic není a že se mu tento způsob jednání nezdá vhodný. 

Senátor Hlavatý zmínil i tlak na sloučení vedení nemocnic v Trutnově a ve Dvoře. Dodal, že je jistě lepší dát lidem důvěru a zodpovědnost, že tak organizace fungují lépe. A že stabilizovaná nemocnice Dvůr Králové je toho jedinečným příkladem. Nikdo jiný na to nereagoval.

Hejtman Štěpán připomněl, že studie, zda je reálná oprava stávajících sálů, je zadaná a že by měla být na následujícím zastupitelstvu k dispozici pro kvalifikované rozhodnutí všech zastupitelů a že diskuse může pokračovat po jejím zveřejnění.

Kompletní záznam takřka hodinového jednání bude jistě již brzy k dispozici na stránkách kraje.

Co myslíte, mělo by se se sály pokračovat na k tomu určené stavbě, kde již nyní mohou začít fungovat nové laboratoře? (foto z loňského roku)


 

Související články
Stanovisko města Dvůr Králové nad Labem k dostavbě operačních sálů v Městské nemocnici, a. s., Dvůr Králové nad Labem
Velký rozhovor s poslancem Ing. Jiřím Hlavatým

 
Vaše komentáře
Je to jen politická hraA. Kapl, 2.10.2017 14:06, Reagovat
Tvrdí, že nemají 100 milionů na stavbu operačních sálů ve Dvoře Králové a teď ohlásili stavbu nových laboratoří v Trutnově za 250 milionů... a na to evidentně peníze jsou. Na rekonstrukci nemocnice v Náchodě 1300 milionů také je a přitom nejsou schopní začít.
Proč prostě ty peníze nedají tam, kde problém začít stavět není....

Mám pocit, že tady prostě něco hodně smrdí a pan Cabicar nás jenom oblbuje (je vidět, že je to profesionální politik).
NemocniceNovak karel, 17.09.2017 07:20, Reagovat
Pan Heger at už skončí,falešný člověk ,to se nevidí.Ten zkazí na co sáhne.
Pan Heger a topka, 13.09.2017 01:52, Reagovat
Vstup p Hegera jako ministra zdravotnictvi do lazenske pece je znam jako likvidacni.Temer se mu podarilo zlikvidovat detskou lecebnu Vesna
Sll Janske Lazne maji od te doby 4 reditele, nyni jsou opet bez vedeni.
Stejne tak to vypada i v nemocnici Trutnov, a dalsich
re:nemocnice, 12.09.2017 22:32, Reagovat
Prosím Vás, kdo zná dvorskou nemocnici, tak ví, že dost lidí jede nohama napřed a plno lidí je zmrzačených..takže jedou raději jinam. Tak prosím, nezkoušejte tu tvrdit, že tu máme dobré doktory, když tomu tak není a většina lidí se dvorské nemocnice zkrátka bojí, že to bude jejich poslední.
NemocniceNovak karel, 12.09.2017 04:55, Reagovat
Rozhodne by saly měly byt postaveny na novou laboratoř.Máme tady dobre lékaře i sestry,proč by pacienti měli čekat na operaci třeba pul roku?Co bude se zaměstnanci kdyby se saly predelavaly?To už by byl konec nemocnice.Vždyť Dvůr je velká spádová oblast.Jenom co bude stát studie na přestavbu salu.Hlavně ze je všechno na chystané na přístavbu.Jenom co bude stát Náchod ,to jim nevadí?
Re: NemocniceJirka, 13.09.2017 22:28, Reagovat
L
Dokonceni stavby op. saluMartin, 11.09.2017 22:19, Reagovat
Podle me ma dokonceni salu nad budovou laboratori jednoznacne smysl. Uz jenom treba proto, Ze se s tim pri projektu laboratori pocitalo a stavebne se tak na to ta budova pripravila. Ta vypsana studie Je ztrata casu, tim se to bude jenom vsechno odkladat a odsouvat na pozdeji. A ten priklad tech aktualnich investic do okolnich nemocnic Je realnym dukazem, Ze do Dvorske se za posledni dobu investovalo poskrovnu.
 
 
Přečteno 1584x
 
 
 
Zpět
15.05.2018 - Dnes by měl být předán do užívání Delfínek na Tyršově koupališti. Více informací připravujeme.
15.05.2018 - Dnes slavíme 89 let ode dne, kdy bylo dáno do provozu přímé telefonní vedení Vídeň-Pardubice-Dvůr Králové n. L.
10.05.2018 - Od 9. do 14. května 2018 je uzavřeno pracoviště pokladny MěÚ Dvůr Králové. Platit však můžete v pracovní dobu na recepci úřadu ve stejné budově.
26.04.2018 - Od čtvrtka 26. dubna od 18:00 hod. do středy 2. května do 8:00 hod. dojde ke kompletní uzavírce části náměstí Odboje a části náměstí Václava Hanky ve Dvoře Králové, kde bude umístěn lunapark. Bude ponechán průjezd na náměstí Václava Hanky a do Valové uličky.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí