Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Technické služby

Jste nespokojení s čištěním zasněžených ulic? V zimě se smiřme se sněhem, i na chodnících.

Redakce / 13.01.2017, Dvůr Králové nad Labem
První lednová středa nás letos překvapila velkým přívalem sněhu. Ačkoliv nás nový hejtman ujišťoval hned ráno na webu kraje, že se nejedná o kalamitu, reálná sjízdnost silnic a schůdnost chodníků ten den mluvila jinak. Sníh padal během celého dne, a silničáři tak měli pocit boje s větrnými mlýny. A jak se na boj s letošní sněhovou nadílkou dívá ředitel technických služeb ve Dvoře Králové Ing. Jan Horsák?
 

FOTOGALERIE - TSM - odklízení sněhu

Považoval jste situaci minulou středu za kalamitní?

Ano, považoval, nebylo v našich silách udržet všechny ulice ve městě sjízdné při nasazení veškeré dostupné techniky a personálu. Vrstva sněhu neustále přibývala - za 2 hodiny už nebylo vidět, že se uklízelo.

Po celý týden navíc sněžilo ve vlnách krátce po sobě. Napočítali jsme dohromady do dnešního dne (čtvrtek 12. ledna) přes 50 cm sněhu. Dnes ráno dalších čerstvých 10 – 12 cm. Navíc místo obvyklého tání přišly mrazy, které vyřadily použití soli.


Máte pro tyto případy dostatečnou techniku?

Naše technika je nedostatečná, máme 3 traktory svoje, 2 zapůjčené, 2 multikáry se sypačem a radlicí (dosypání po traktorech), 2 holdery s radlicí a husquarnu. Komunikace upravujeme traktory se zadní radlicí, ale ta nemůže sypat. Jezdíme tedy dvakrát tam, kde bychom mohli jezdit jen jednou. Právě takové auto nám tu chybí - které by mělo vepředu radlici a vzadu sypalo. Mám ho v plánu koupit letos, v rozpočtu už na to máme peníze. 


Máte rozpis, podle kterého jsou ulice ve městě uklízeny?

Ano, již mnoho let existuje plán zimní údržby, který se drobně upravuje a doplňuje podle toho, jak jsou jednotlivé ulice osidlovány a jak se mění přednosti v jízdě na komunikacích. Komunikace jsou rozděleny dle důležitosti od 1 do 3.  Do 1 patří cesty, po kterých jezdí autobusy a zásobovací auta, včetně centra, 2 jsou ty, které pro dopravu používá drtivá většina obyvatel - Žižkov, směrem k nemocnici, dolů k Labi, 3 jsou vyloženě místní komunikace. Ve městě máme 164 km komunikací, z nich je asi polovina jedničková, ovšem neplatí to pro chodník s ulicí související - zajištění průjezdu má přednost před průchodem. V první fázi, po ukončení spadu sněhu, uděláme celé město, dále řešíme jednotlivosti - slepé ulice apod.


Máte šanci tento rozpis dodržet?

Proč je každá ulice uklízena v daném režimu, má svůj význam. Ranní směna začíná v půl třetí ráno a projíždí ulice dle rozpisu. Není možné, aby na zavolání traktor všeho nechal a jel jinam. Když se ale sousedi v ulici nedomluví a na zúžené ulici stojí téměř naproti sobě, tak traktor s radlicí 2,5 m (2,30 m otočená) neprojede. Dalším problémem jsou dodávky se zásobováním: když to traktor neprojede, tak se otočí a daná ulice musí počkat do druhého kola, což může být až za 3-4 hodiny.


Jsou ve Dvoře nějaká exponovaná místa, která si během intenzivního sněžení zaslouží extrémní péči?

Jsou tu dvě náročná místa: Vrchlického ulice k nemocnici, kde je problém s povrchem, a Karlov, kde je velký sklon ulice. U nemocnice zvlněný povrch z kostek neshrnete - tam pluh pracuje podle kostky, která nejvíce trčí, a vždy se z toho stane ledová plotna. Strávíme tam tak 10násobek času než kdekoliv jinde.


Podobně náročná cesta je u vlakového nádraží…

Ano, ale cesta k vlakovém nádraží je majetek ČD a ty si to spravují samy, do toho my nezasahujeme, ačkoliv jsme měli zájem to řešit, a to včetně pěšiny.


Nezmínil jste hlavní tahy městem.

Na úpravu hlavních tahů ve městě nemáme žádný vliv. Ty obstarává krajská SÚS (Správa a údržba silnic). S tou sice komunikujeme a víme maximálně 2 hodiny dopředu, že dorazí, ale když se někde cestou zadrhne na sněhem navátých místech nebo u nehod, tak přijedou o 2-3 hodiny později. Koordinace těchto prací je skutečně obtížná. Minulý týden bylo například v některých ojedinělých místech kraje nafoukáno i 2 metry sněhu a než se to prorazí, tak stojí jiné cesty.


Jakou technikou disponuje SÚS?

SÚS jezdí těžkým autem se solničkou a 3,5metrovou radlicí. Minimálně 40km rychlostí projede všechny hlavní, tedy krajské silnice. Na všech křižovatkách vytvoří mohutné hradby, které my potom 4 hodiny odstraňujeme, navíc tam vždy musí dojet v danou chvíli někdo speciálně mimo rozpis. 


Jaká je logika údržby pro chodníky?

Chodníky jsou speciální kapitola. Udržet chodník v nějakém rozumném stavu dá více práce než cesta, což je dáno i stavem chodníků ve Dvoře. Bohužel na některé chodníky nemůžeme vůbec najet, protože bychom hrnuli dlažbu, jinde se musí hodně pomalu. Rozbitý chodník prostě nevyčistíte. 
Primárně tedy udržujeme nejpoužívanější chodníky (Legionářská, Hradecká, nábřeží až ke Štefánikově ul. a další). Stane se ale, že v druhém kole jede opět rychlý stroj SÚS a už dříve prosolený sníh hodí na před 2-3 hodinami vyčištěné chodníky. A jede se tam znovu. Potom následují chodníky druhé a třetí důležitosti.

Lidé si musí dávat pozor - zodpovědnost je na obou stranách: na straně města i občanů, kteří se mají přizpůsobit povětrnostním podmínkám. Když je hodně sněhu, lidé musí počítat s tím, že sníh bude i na chodnících. 


V Trutnově vyhlásil starosta kalamitu a zakazoval po 19. hod. parkovat na náměstí a v přilehlých ulicích z důvodu čištění a odvážení sněhu. Ve Dvoře se také případě velkého množství spadu sníh odváží?

Z Karlova se odvážel, tam to není kam odhrnovat. Z náměstí se vyvážel sníh i ve 3 hodiny ráno a dočišťovalo se během dopoledne. Sníh se odváží na odkaliště. Obecně je zimní údržba to nejdražší na práci TSM, je to Sisyfovská práce, a odvážení sněhu je vůbec nejdražší. Odvozem sněhu má cenu řešit jen nejkrizovější místa - parkoviště atp. Vůbec není ekonomické vyvážet sníh z běžných ulic.


Má smysl vám osobně volat, když lidé potřebují někde odhrnout sníh nebo si postěžovat, že u nich pluh ještě nejel?

V každém případě by měli volat dispečerovi, který má službu (737 226 240), ne řediteli. Mně má cenu volat, až když nezafunguje nic, já si ale stejně volám dispečera a  situaci řešíme spolu. První den jsme dohromady přijali 147 telefonů.


V současné době řeší majitelé domů i sníh a rampouchy na střeše. Můžete jim nějak pomoc?

Ano, počítáme s tím, máme na to kapacity a hlavně techniku. Přednostně musíme však vyřešit majetek města, potom můžeme řešit i veřejnost. Ceník najdete na našem webu. Zodpovědnost je na vlastníkovi objektu a my nejsme jediná firma s plošinou.


Máte možnost si narychlo sjednat brigádníky nebo pomoc lidí s frézami v případě, že to potřebujete?

Okrajové části nám řeší lidé s traktory, například ve Verdeku a na Podháji, ale ve městě nechceme další techniku, abychom se nekřížili. Navíc řidiči musí čištěné místo dobře znát, jinak to poničí. Musí vědět, kde je jaký obrubník, kanál apod., naši zaměstnanci se to učí rok. V současné době máme dost velké vlastní řady a v případě, že je kalamita, tak zámečníci, zahradníci či personál ze zimáku vezmou hrabla a dočišťují přechody apod. Využíváme také 4 lidi z úřadu práce. 


Je nějaká možnost, jak občané mohou sami pomoci v těchto situacích?

Kolem 80 % lidí to nedá a uklidí si kolem svého vchodu, pokud jim to síly a zdraví dovolí. Jsme jim moc vděčni a děkujeme. Dále je potřeba tolerance. Když si lidé odklidí vjezd ke garáži, tak se nemohou zlobit, že jim tam traktor s radlicí zase něco vrátí. 


V plánu zimní údržby jsou sepsána místa se zásobníky posypového materiálu. To je pro vaše pracovníky, nebo i pro veřejnost? 

Lidé mohou při úpravě chodníků používat zásobníky na ulicích, využívají to však minimálně. Doufám, že po přečtení článku se to zlepší☺. 


Do úzkých vás při čištění komunikací dostal v posledních dnech i velký mráz, kdy nezabírá ani sůl. Do jaké teploty má smysl ji použít?

Technologie solení spočívá v tom, že sůl (chlorid sodný) zabírá do minus 7°C. Chlorid vápenatý zabírá až do minus 13-14°C, ale je podstatně dražší, a proto se používá víceméně jen na dálnicích. My sůl již nyní sami nenakupujeme, dohodli jsme se SÚS a odkupujeme ji od nich. Máme tak u nich zároveň zajištěné i skladování.

Děkuji za rozhovor

Kateřina Sekyrková

 

Související články
Loni rozkopaný chodník v Jiráskově ulici bude během léta vydlážděný
Svoz vánočních stromků ve Dvoře Králové nad Labem
V lednu místo tání přišly mrazy
I bez práce jsou koláče. V technických službách města.
Královéhradecký kraj spustil pro řidiče aplikaci zimní údržby silnic
Sjízdnost silnic v zimě není jen o údržbě. Je potřeba vzájemná ohleduplnost a trpělivost
Dvůr Králové bude nabízet nádoby na bioodpad, které bude pravidelně vyvážet. Pytlový svoz se neosvědčil

 
Vaše komentáře
SnihNovak karel, 16.01.2018 16:12, Reagovat
A co takhle uklidnit ráno k nemocnici?Nebylo to uklizene ani po obědě.Nahoře u Carly a dále k nemocnici také ne.Hlavně ze jste na vše připravené.
SnihNovak karel, 16.01.2018 16:10, Reagovat
A co takhle uklidnit ráno k nemocnici?Nebylo to uklizene ani po obědě.Nahoře u Carly a dále k nemocnici také ne.Hlavně ze jste na vše připravené.
A zase sněží, 31.01.2017 20:01, Reagovat
Bydlíme ve stejné ulici jako paní Dontová, snažíme se vyklízet sníh vlastními silami, ale celou ulici hrablem nevyčistíme. Tsm nám to protáhli opravdu a pouze na urgenci u dispečera. Ulici je v kopci, takže jsme museli po opuštění vlastního pozemku celou ulicí několikrát couvat,, ještě že žádný ze starých a těžko se pohybujících obyvatel nepotřeboval pomoc sanity, by se asi nedočkal
Macharova ulice19.01.2017 20:30, Reagovat
18.1.2017 probíhalo plánované čištění komunikace od sněhu ale lhostejnost prakticky všech majitelů aut z přilehlých domů ji z velké části znemožnila.
Re: Macharova uliceBohouš, 20.01.2017 09:24, Reagovat
Plánované? A jak dlouho plánované? Cedule s upozorněním instaloval pracovník TSm ani ne 24 hodin před akcí na začátek a konec ulice do křižovatek plných sněhu, a to ještě tak, že když jsem jel za tmy domů a v křižovatce míjel jiné auto, tak jsem neměl šanci ceduli ani vidět! Takže příště by chtělo u toho "plánování" více přemýšlet a buď informační cedule vystavit dříve, nebo obětovat pár listů papíru a informace rozvěsit třeba na vchody do domu. Z 90% v ulici beztak parkují lidi, co tam bydlí a v ulici jsou pouze 3 panelové domy o třech vchodem. Myslím, že by to hodně pomohlo!
NerudovaNadmira, 17.01.2017 06:57, Reagovat
Pamatuji jak naposledy bylo tolik sněhu, že město najalo soukromou firmu a celou Nerudovu ulici po obhlídce starostky s místostarostou pořádně vyklidili a sníh odvezli k Kacbachu.
Re: NerudovaNaštvanej, 17.01.2017 09:31, Reagovat
To by ale muselo někomu z vedení radnice opravdu na lidech ve Dvoře záležet. Zatím to tak rozhodně nevypadá.
Re: Re: Nerudovanadmira, 17.01.2017 12:12, Reagovat
Tehdy jsem tam volala. Museli by se víc starat.
Re: Nerudova, 27.01.2017 09:36, Reagovat
No,chce to jen trochu vzájemné empatie,pokud se má něco někam posunout k lepšímu.A né házení klacků pod nohy a stěžovat si pořád a na všechno již z principu,že?To aby jezdilo auto s amplionem,aby si občané laskavě šli přeparkovat!! Nebo dáme cedule týden do předu,když není jasné jak se situace a počasí bude vyvíjet.Vy jste pane ale hlava...
snih a snihAnděl, 16.01.2017 17:50, Reagovat
Možná by nebylo od věci, aby ředitel TS požádal některou stavební firmu (třeba přátelskou k ANO, co má i penzion) aby svou technikou pomohla s odklízením sněhu, když TS nestíhají. Oni teď maji ve stavebnictví méně práce a jistě by pomohli. To opravdu je ředitel tak neschopný?
zimní údržba , 16.01.2017 06:01, Reagovat
Výmluvy a alibismus.To myslím vystihuje slova p. ředitele.

Mirek Petrů
Kalamita, 15.01.2017 20:19, Reagovat
Možná se chodcům chodí špatně po městě. Běžte se projít na Hrubá luka na cestu pro pěší za Penny market, až pod Žiškov. Za každého počasí vždy vzorně uklizená od sněhu. Je to soukromá iniciativa, nebo za peníze města?
silnice NerudovaNadmíra, 14.01.2017 18:07, Reagovat
Jen poznatek ze široké silnice díky stojícím autům je jen jeden pruh ze dvou, samozřejmě hrabadlo nebo použitá technika musí zas s určitým odstupem objet a není to díky tomu vyčištěné. Není možné v takových situacích dát cedule silnice se udržuje od - do jako je to u letního čištění.
to není dobréokrajník, 14.01.2017 17:05, Reagovat
Ts jezdí podle mě přiliš pozdě a pak nezvládají. Přeci je treba jezdit průběžně, pak se stačí lidi i střídat. U nás prijedou všichni najednou. Vyhrnou chodniky (pozdě, lidi už šli do práce) a hned jede traktor a opět část zahrne. Pak do toho jezdí multicar a solí. Břečku už nikdo nestáhne, večer to zmrzne a co s tím? Ano, taky mě se.ou řidiči, co trvale parkují na ulici a brání úklidu. Ale neviděl jsem MP, že by to někde řešila.
Sůl14.01.2017 16:30, Reagovat
Jaký smysl má rozsolení vrstvy sněhu a pak to nechat být? V břečce 10cm hluboké se nedá chodit. To se snad na to raději vy.....
kalamita, 14.01.2017 15:48, Reagovat
My bydlíme asi v ulici kategorie 4, přijedou vyhrnout až když si stěžujeme, jsme pouhá ulička bez chodníku, který by jsme si mohli udržovat. A tak se brodíme napadanou vrstvou sněhu, auta v tom bruslí. Potom projede multikára, která prakticky nic nevyhrne a pak do vrstvy solí. Trochu neekonomické mi přijde, že traktor prohrne v ulici,která na nás navazuje a neudělá i tu naši. Všichni platíme daně a chceme také bezpečně jezdit v ulicích Dvora Králové n. L. Možná stojí za úvahu dát do takových uliček zákaz stání .
KalamitaSněhulak , 14.01.2017 11:39, Reagovat
Takže je vlastně vše v pořádku. Že se nejde dostat s detmi do školky nebo k doktorovi nikomu nevadí. Ředitel hned na zacatku mluví o kalamitě. Co na to starosta? Mlčí a dělá překvapeného. Děkujeme, jak se staráte o naše město!
 
 
Přečteno 30061x
 
 
 
Zpět
15.05.2018 - Dnes by měl být předán do užívání Delfínek na Tyršově koupališti. Více informací připravujeme.
15.05.2018 - Dnes slavíme 89 let ode dne, kdy bylo dáno do provozu přímé telefonní vedení Vídeň-Pardubice-Dvůr Králové n. L.
10.05.2018 - Od 9. do 14. května 2018 je uzavřeno pracoviště pokladny MěÚ Dvůr Králové. Platit však můžete v pracovní dobu na recepci úřadu ve stejné budově.
26.04.2018 - Od čtvrtka 26. dubna od 18:00 hod. do středy 2. května do 8:00 hod. dojde ke kompletní uzavírce části náměstí Odboje a části náměstí Václava Hanky ve Dvoře Králové, kde bude umístěn lunapark. Bude ponechán průjezd na náměstí Václava Hanky a do Valové uličky.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí