Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Služby občanům > Úřady

Královéhradecký kraj nabízí na svém webu open data včetně rozklikávacího rozpočtu

Kraj zpřístupňuje svá data veřejnosti

Redakce / 13.07.2018, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Královéhradecký kraj se nově řadí mezi instituce, které umožňují přístup k otevřeným datům na svém webu. Nyní je zpřístupněno 12 datových sad, která čerpají data napříč celým krajským úřadem. Úplnou novinkou na webu je i rozklikávací rozpočet, který je aktualizován jednou měsíčně.
 

Občané kraje tak mají nově díky rozklikávacímu rozpočtu přístup k vývoji hospodaření kraje nejen ve formě tabulky v kolonce povinně zveřejňovaných údajů na webu, ale také pomocí srozumitelných grafů i fulltextového vyhledávání. V České republice existují města, jejichž web nabízí denně aktualizovaný rozklikávací rozpočet. Tato forma přístupu k informacím o hospodaření dané instituce nepatří mezi povinné, ale pro širokou veřejnost rozhodně přehledné a dále snadno zpracovatelné a šiřitelné. Záleží pouze na rozhodnutí dané instituce, zda tuto formu zveřejnění dat pořídí. Královéhradecký kraj je pátým krajem v ČR, který open data na svém webu nabízí. 

Open data (otevřená data) nejsou jen obyčejná čísla, ale mají svá jasná specifika: musí být úplná, snadno dostupná, strojově čitelná, používající standardy s volně dostupnou specifikací, zpřístupněná za jasně definovaných podmínek užití dat s minimem omezení a dostupná uživatelům při vynaložení minima možných nákladů. Lidé na webu Královéhradeckého kraje najdou například seznam památných stromů, přehled středoškolských oborů, seznamy lékařských pohotovostí a již zmíněné přehledně zpracované informace o rozpočtu. 

Dle Rudolfa Cogana, radního kraje, se nejvíce datových sad využilo z krajského turistického portálu, ale i z dalších dostupných výstupů, které se běžně najdou na webových stránkách. Právě Rudolf Cogan předložil radě kraje návrh na zveřejnění dat ke schválení a který je předsedou Komise Rady Královéhradeckého kraje pro otevřenost. Jejími členy jsou jak zastupitelé kraje, tak i externisté z řad veřejnosti i pracovníci krajského úřadu. Jedním z prvních počinů kraje z hlediska transparentnosti je otevřený účet, který kraj zřídil na začátku loňského roku a který zobrazuje všechny jeho příchozí i odchozí platby. 

Prolink na datový sklad najdete na www.kr-kralovehradecky.cz/datovy-sklad.html.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: KHK

 

Související články
Ode dneška probíhá testování elektronického systému pro žadatele kotlíkových dotací
O řidičský průkaz bude možné požádat od 1. 7. 2018 na jakémkoliv úřadě a bez fotografie
Řidičské průkazy nově vyřídíte na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností
Nový cestovní pas může být od 1. července 2018 vydán do 24 hodin
Související odkazy
Datový sklad KHK
 

 
Vaše komentáře
U nás jen kecysmutný občan, 17.07.2018 08:06, Reagovat
A naše vedení radnice stále jen mlčí. O rozpočtu a jeho plnění se toho moc nedozvíme. To bylo keců, prý otevřená radnice.
 
 
Přečteno 225x
 
 
 
Zpět
28.06.2018 - V pátek 29. června bude uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů v budově městského úřadu na náměstí T. G. Masaryka čp. 38 ve Dvoře Králové n. L.
08.06.2018 - Dnešní hlášení ve Dvoře Králové o vyhlášení 2. stavu povodňové aktivity byla pouhá technická chyba. Labe je klidné.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí
1.03.2018 - 23.11.2018
Lovci perel - soutěž
1.06.2018 - 30.07.2018
Bazar knih
8.06.2018 - 2.09.2018
VÝSTAVA: STOLETÍ TECHNIKY