Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Sport > ZIMNÍ PŘÍLOHA > výlety a trasy

Na běžkách Stolovými horami

/ 11.01.2006
Již druhým rokem jsou v polském národním parku Stolové Hory (Park Narodowy Gór Stołowych) vyznačeny běžecké tratě. Jelikož park leží na polsko-české hranici, jsou tratě snadno dostupné i z Čech.
 

Poloha

Park leží v Kladském pomezí mezi městy Kudowa Zdrój, Radków a Wambierzyce. Z čechských měst je nejblíže Náchod a Broumov v Královéhradeckém kraji. Park je pokračováním našich Broumovských stěn a Teplicko-adršpašských skal.

Stolové hory

Dominantou parku jsou Velká a Malá Hejšovina (Szczceliniec Wielki i Maly) a Bor (Błędne Skały). Hejšovina se svojí nadmořskou výškou 919 m n.m. je nejvyšší středoevropskou stolovou horou. Zmiňuje se o ní i Karel Čapek, který na Hejšovinu umístil děj Velké doktorské pohádky z Devatera pohádek. Dalšími pozoruhodnostmi parku jsou skalními útvary Skalní hřiby v lesích mezi Karlowem a Wambierzycemi.

Běžkařské trasy

Na Hejšovinu se v zimě nedostanete, ale v jejím okolí jsou vyznačeny tři běžecké trasy:
- zelená (asi 3 km v jednom směru)
- červená (okruh asi 7,5 km)
- modrá (okruh asi 9km)
Okruhy jsou v terénu vyznačeny značkami příslušné barvy a jsou projížděny skůtrem. Ne však zas tak často, místy bývá stopa zavátá. Okruhy se nedají přirovnat třeba k těm na Mísečkách, ale jsou plnohodnotnou alternativou zimního výletu ke Krkonoším a Orlickým horám.

Doprava

Nejlépe se z Čech na okruhy dostanete z Machova, respektive Machovské Lhoty (Královéhradecký kraj, bývalý okres Náchod, u Police nad Metují). Machovskou Lhotou projdete po silnici až na její konec, kde je přechod. Hned za ním opustíte silnici a zahnete doleva do kopce po polské zelené turistické značce. Na stoupání je nutné sundat lyže. Asi po kilometru se dostanete na louku u obce Pasterka, kde už je zeleně značená běžecká stopa, která vás dovede do Karlowa, kde začíná další trasa - červená. Zpět z Karlowa do Machova je nejlepší jet po silnici přes osadu Ostra Góra, až do Čech silnice stále klesá a v zimě se neštěrkuje. Na modrý okruh se dostanete z osady Batorówek, nebo v místě křižování modrého a červeného okruhu. Do Machova jezdí pravidelně autobus. Další možností je dojet autem přes silniční přechod v Náchodě a Kudowu Zdrój do Karlowa a začít trasu až zde.

Ubytování

Machovsko díky krásám místní přírody patří k turistickým cílům, takže je zde několik pensionů. Jedním z nich, s dobrou a lacinou restaurací, je i pension U Lidmanů.

 

Související odkazy
slovník
mapa a popis tras

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1945x
 
 
 
Zpět
08.06.2018 - Dnešní hlášení ve Dvoře Králové o vyhlášení 2. stavu povodňové aktivity byla pouhá technická chyba. Labe je klidné.
15.05.2018 - Dnes by měl být předán do užívání Delfínek na Tyršově koupališti. Více informací připravujeme.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí
1.03.2018 - 23.11.2018
Lovci perel - soutěž
1.06.2018 - 30.07.2018
Bazar knih
8.06.2018 - 2.09.2018
VÝSTAVA: STOLETÍ TECHNIKY
11.06.2018 - 27.06.2018
VÝSTAVA: ŘEMESLA Z OHNĚ ZROZENÁ