Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > ZOO a Safari

Dvorská zoo má nově již 6 šimpanzů: tři samice přijely z maďarské zoo

Redakce / 17.03.2017, Dvůr Králové nad Labem
Do ZOO Dvůr Králové byly dovezeny na začátku března tři samice šimpanzů, které by tu měly podpořit chov těchto afrických lidoopů. Přijely z maďarské zoo a dvě z nich jsou v reproduktivním věku. V Pavilonu goril v královédvorské zoo doteď byly 2 samice a samec Dingo. Stávající a nová tlupa obývá zatím oddělené expozice, během následujících týdnů však dojde ke spojení zvířat a do budoucna by ošetřovatelé chtěli vytvořit prosperující skupinu.
 

"Přibližně před rokem nám byly koordinátorem chovu doporučeny dvě nové samice, sestry Chispi a M, z maďarské Zoo Veszprém, které jsou v reprodukceschopném věku. S chovem šimpanzů do budoucna počítáme, proto jsme nabídku bez váhání přijali,“ říká kurátor primátů Michal Podhrázský. Na cestu do dvorské zoo se ovšem vypravily nejen Chispi a M. „Tamní skupinu tvořily samice tři, včetně více než padesátileté Susi. Po jednání s maďarskou zoo jsme se rozhodli převzít všechna zvířata. Chtěli jsme tím předejít roztržení tlupy, které by mohlo být pro samice stresující," doplňuje Michal Podhrázský.

Nové samice, Chispi a M, se narodily ve španělské Valencii. Nejstarší Susi pochází z přírody a je zasloužilou matkou. Odchovala už pět mláďat. „V současné době předpokládáme, že Susi už není schopná zabřeznout,“ dodává Podhrázský.

„Přestože transporty lidoopů bývají náročné, převoz šimpanzů proběhl bez komplikací. Zvířata jsme napřed uspali, abychom je mohli bezpečně naložit do přepravních beden. K samotnému převozu jsme přistoupili, jakmile samice nabraly vědomí. Samozřejmostí byly pravidelné zastávky, během kterých byl kontrolován jejich zdravotní stav," popisuje Zdeněk Bárta, specialista na převozy zvířat ZOO Dvůr Králové. Samice na cestě doprovázela i ošetřovatelka z maďarské zoo, která tam měla šimpanze na starosti.

V expozicích dvorského Pavilonu goril tak mohou návštěvníci nyní vidět dohromady šest šimpanzů. Pavilon goril se jmenuje po jediném chovaném gorilím samci v místní zoo a byl rekonstruován v rámci dotačního projektu zvané Granátové jablko, který souvisí s rekonstrukcí Hospitalu Kuks. Proto jsou v pavilonu umístěné monitory se videozáznamy z Kuksu. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj a foto: ZOO Dvůr Králové

 

Související články
V ZOO Dvůr Králové se radují ze 7 mláďat mimořádně ohrožených psů hyenových
V ZOO Dvůr Králové uhynul čtrnáctiletý sloní samec jménem Kito. Měl příliš malé srdce

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 587x
 
 
 
Zpět
08.06.2018 - Dnešní hlášení ve Dvoře Králové o vyhlášení 2. stavu povodňové aktivity byla pouhá technická chyba. Labe je klidné.
15.05.2018 - Dnes by měl být předán do užívání Delfínek na Tyršově koupališti. Více informací připravujeme.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí
1.03.2018 - 23.11.2018
Lovci perel - soutěž
1.06.2018 - 30.07.2018
Bazar knih
8.06.2018 - 2.09.2018
VÝSTAVA: STOLETÍ TECHNIKY
11.06.2018 - 27.06.2018
VÝSTAVA: ŘEMESLA Z OHNĚ ZROZENÁ