Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Architektura

Jak lépe využít vodní toky v našem městě a okolí

Redakce / 31.03.2021, Dvůr Králové nad Labem
Už několikrát se v našem městě objevilo přání lidí více zpřístupnit nábřeží Labe pro sport a rekreaci - zkrátka vytvořit i v našem městě něco jako pražskou, či hradeckou náplavku, nebo kvalitnější parkovou úpravu jako je to třeba v Jaroměři, či Trutnově. Na podobných projektech se pracuje i v Brně a nedávno se začalo pracovat i v nedalekém Vrchlabí.

FOTOGALERIE - Jak lépe využít vodní toky v našem městě a okolí

Využít Labe v centru je ale jen jedna možnost a asi nejnáročnější. Pojďme se ale podívat i na okraje města a také na další toky v blízkosti našeho města - zejména Hartský potok (Kacák). Nyní nás čeká posledních pár dní, než se příroda splaší a vše zelené doslova vystřelí za sluncem. Zkuste si na velikonoční víkend naplánovat procházku v okolí našeho města tak, abyste navštívili místa, která o týden později už možná budou zase nepřístupná. A zkuste popřemýšlet, co by šlo udělat proto, aby tato místa byla o něco hezčí a hlavně přístupnější třeba i méně mobilním lidem, či rodinám s dětmi. Mám tady pro vás pár návrhů nad čím se zamyslet.

1) Kompletní Wolkerovo a Benešovo nábřeží

To je asi největší oříšek - dříve bylo Labe spíše stokou pro odvod špinavé vody z místních továren a tak jej regulace skryla našim očím a nejsou moc místa, kde by se něco dalo vylepšit. Ale třeba vás něco napadne

2) Pravý břeh Labe od kulaťáku u Lva až na Borka

Od mostu Jana Opletala jde dojít kolem ČOV až ke skále na BorkáchJe to pár dní, kdy jsem poprvé v životě prošel od mostu Jana Opletala k čističce přímo po břehu Labe! Nedávno se tam dokonce něco kopalo, tak je to ještě lépe průchodné, než bylo dříve. Ne není tam žádná cesta, ale klidně by tam pěšinka mohla být - hravě se tam vejde - jen by bylo potřeba vysekat náletové dřeviny a trochu zpevnit pár horších míst. Dále za areálem VAKU a ČEZu je celkem klidná ulice k čističce a pozor - pokračuje to dál kolem čističky odpadních vod až ke skále pod Borkama! Upřímně - kdo z vás kdy se šel projít okolo čističky? Já poprvé v životě. A překvapilo mne, jak to je vlastně sympatické místo a defakto v centru města. Ta pěšinka už tam je - a místní ji využívají. Proč by ji ale nemohli využívat i další lidé ve městě? Zde není ani potřeba nic moc dělat. Ale pokud by se podařilo na Borkách udělat přístup k silnici, tak by tudy klidně mohli pěšky chodit lidé i do práce do JUTY. Od mostu Jana Opletala je to 1300 metrů.
(Více fotek v galerii)

Přepad Podharťského rybníka - vidíte tam taky ty lávky? :-)3) Hartský potok - Kacák

Na tomto potoce jsou 3 místa, na která bych nyní chtěl upozornit. 

a) Podharťský rybník a Bajrák
Dvě dřevěné lávky - jedna přes přepad rybníka a druhá na druhý břeh potoka by určitě nestály miliony, k tomu upravené pěšinky, nějaká lavička, pár cvičebních prvků pro děti a dospělé a hned z toho bude místo, kam každý rád zajde. 

Schodiště od školní jídelny - taky vidíte děti, jak tam sedí?b) V městském parku
V parku je potok většinou schován za hradbou křoví - co takhle křoví na většině míst odstranit a naopak upravit místa, kde se dá k vodě volně sejít. Možná by se nemusel vymýšlet rybníček přímo v parku - i když i ten asi bude fajn. Na fotce z parku je vidět staré schodiště ze zahrady školní jídelny. Nebylo by lepší plot odstranit, schodiště otevřít, poopravit a umožnit dětem po obědě si na něj sednout a dole si máchat nohy?

c) Mezi Dukelskou ulicí a autobusákem
Zde bylo celá desetiletí velké zahradnictví - je to pár let, co pozemek někdo koupil a hodlá tam vystavět bytové domy. Už tehdy jsem osobně donesl na stavební úřad i panu starostovi zákres a prosbu, zda by se investorovi mohlo dát do podmínek stavby (nebo jej alespoň požádat) zda by pěšinu, která nyní odbočuje do Cesta parkem podle potoka až na autobusák by jistě zlepšila den řadě lidí odjiždějících za pracíPreslovy ulice, prodloužil a umožnil tak průchod veřejnosti po druhém břehu potoka až k autobusáku. Ta podmínka by se investorovi podle mne mohla klidně dát, protože nyní se jedná o zemědělský půdní fond a k povolení stavby je potřeba změna územního plánu. 
Jsem přesvědčen, že by tuto cestu využívala řada lidí jak pěšky, tak na kole a ubylo by kolizních situací na hlavní silnici. Nevím, jak moje iniciativa dopadla - zkusím tam zajít a poptat se. Vy prosím napište do diskuse zde pod článkem, nebo na náš Facebook, jak se vám tento nápad líbí.

Podobných míst v našem městě a okolí je samozřejmě daleko více. Jak jsem psal na začátku - zkuste si v následujících dnech místa kolem řeky a potoků projít a třeba nám poslat fotky, nebo i návrhy, co by se kde dalo zrealizovat. Určitě se najde řada nápadů, která půjdou zrealizovat i rychle a levně. A všem se nám tady bude lépe žít.

Podívejte se určitě i do galerie - u každé fotky najdete i komentář odkud je.

Jan Holan

Související články
Historie Zátluckých rybníků a tvrze v lese za Dvorem Králové směrem na Miletín
Rybník Dubina je letos vypuštěný. Bruslit se bude jinde
Zamrzlé rybníky a bez sněhu - jde to na brusle? Foto z Velkého Vřešťova
Kousecký a Hartský potok po dešti
Z Podhartského rybníka lovili hasiči traktor
Nový rybník mezi Kohoutovem a Hradištěm - fotogalerie
Vaše komentáře
Kolem HarťákuRoman, 8.04.2021 07:15, Reagovat
Kolem Harťáku by byla cyklostezka opravdu moc fajn. Stávající průjezd přes Inzat, který je často zavřený a ještě k tomu jen jednosměrný, a pak přes úzkou lávku je dost na nic...

Jenže nový projekt rekonstrukce zahradnictví už s ničím takovým bohužel nepočítá... :-( Max. s pěším přístupem od Inzatu, ale nejspíše jen pro jejich potřeby.
kde to je?, 1.04.2021 07:33, Reagovat
Kde píšu o betonu??? proc mi to podsouvate, kdyz to neni pravda!
Neničte břehy dalším betonem, 1.04.2021 01:10, Reagovat
Neničte břehy dalším betonem. Toky jsou už zničeny zahloubením a narovnáním a ještě budete dále ničit? Naprostý nesmys. Řeka není na hraní. Je potřeba řešit zádrž vody v celých plochách povodí a toky co nejvíce vrátit do přírodního stavu, tedy přesný opak, než co autor myslí.

Přečteno 1777x
 
Hodnocení článku:
25.11.2021 - Starosta města Trutnov Ivan Adamec odstupuje z pozice starosty. Bude se naplno věnovat funkci poslance a nově i roli předsedy hospodářského výboru PSP ČR.
02.11.2021 - Týden duchů ve Dvoře Králové, který se konal na konci října, navštívilo přes 24 tisíc lidí. V tomto týdnu dosáhla letošní návštěvnost dvorské zoo hranice půl milionu návštěvníků.

Volná pracovní místa
Sociální pracovník (Domov důchodců)Kalendář akcí