Vyhledej
Královédvorsko > Architektura

Královéhradecký kraj bude více využívat architektonické soutěže u svých investic

Redakce / 15.01.2023, Dvůr Králové nad Labem
Vedení Královéhradeckého kraje se rozhodlo, že bude zadávat své stavební investice častěji prostřednictvím architektonické soutěže. Zároveň připravuje vznik centra pro architekturu a nabídne i metodickou pomoc městům a obcím v regionu.

Vše bude stát na spolupráci s Českou komorou architektů, se kterou Královéhradecká kraj uzavřel dohodu posilující vzájemnou spolupráci při propagaci architektury a realizování kvalitních návrhů staveb ve veřejných zakázkách. 

Nebudeme nic razantně měnit ze dne na den, zachováme postupy, na jaké jsme byli dosud zvyklí, ale v případech, kde to půjde a budou podmínky, budeme využívat architektonických soutěží,“ uvedl hejtman Martin Červíček. Krajský úřad Královéhradeckého kraje již v minulosti několikrát architektonickou soutěž pro zadání veřejné zakázky využil. Poprvé se tak stalo v roce 2019, kdy touto cestou hledal projektanta pro stavbu sportovní haly pro tři novopacké školy. Soutěž byla úspěšně vyhodnocena následující rok. V říjnu 2022 skončila druhá architektonická soutěž, během níž kraj úspěšně získal plány pro výstavbu chráněného bydlení v Nové Pace, které bude mít podobu čtyř jednopodlažních domů, jejichž spojené dvorky vytvoří prostor pro setkávání a nabídnou i dostatek soukromí.


Architektonická soutěž je způsob zadání veřejné zakázky, která je plně v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Současně umožňuje zadavateli nerozhodovat se jen na základě financí, ale hledět i na celkovou kvalitu řešení. Soutěžící předkládají konkrétní návrhy na domy, mosty či parky a kvalifikovaná porota z nich vybírá nejlepší řešení pro daný úkol. Členy poroty jsou zástupci zadavatele i profesionální architekti, díky čemuž je výsledkem dílo, které svým designem zaujme, využije všech technologických možností a současně splní potřebnou a požadovanou funkčnost.


"Nechceme touto cestou jít jen my jako kraj, ale architektonickou soutěž jako způsob zadávání veřejných zakázek budeme propagovat. Obcím a městům nabídneme metodickou pomoc se zadáním. Připravujeme také vznik krajského architektonického centra, které bude v této inciativě významnou oporou. Spolupráce s Českou komorou architektů je pak logickým krokem na naší cestě za kvalitní a funkční architekturou v našem regionu,“ dodala náměstkyně Martina Berdychová. 

Vybraná města v kraji již však architektonické soutěže přes ČKA u veřejných staveb zkusila i na vlastní pěst. Příkladem je město Náchod, které v roce 2020 vypsalo dvoufázovou architektonickou soutěž na urbanistické studie na nestabilizované území Tepna (Nová Tepna - vrstevnaté centrum Náchoda). 

Ve Dvoře Králové k podobnému kroku přistoupili u revitalizace Mayerovy továrny v roce 2021 a o rok později i u autobusového nádraží. 

O řešení pěší zóny v Trutnově požádali prostřednictvím architektonické soutěže již v roce 2017 v Trutnově. Ta byla dle vítězného projektu dostavěna v roce 2022. 

Zdroj: Královéhradecký kraj, ČKA

 

 

Související články
Město Dvůr Králové nad Labem vypsalo architektonickou soutěž na revitalizaci rozsáhlého brownfieldu v samotném centru města
Město vypsalo výběrové řízení na městského architekta. Nastoupit by měl v listopadu
Představujeme vám vítězný návrh na revitalizaci Mayerovy továrny - fotografie i video
Lidl ve Dvoře Králové: občané si sami hájí své zájmy, město zaváhalo
Karsit představil vítězný projekt na novou čtvrť na místě průmyslové zóny ve Dvoře Králové nad Labem
Vaše komentáře

Přečteno 230x
 
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí