Vyhledej
Královédvorsko > Architektura

Proč by mělo mít město městského architekta? Aby se nevyhazovaly miliony oknem!

Redakce / 18.12.2016, Dvůr Králové nad Labem
Mít městského architekta není povinnost. Je to slušnost a zodpovědnost vedení města k vlastnímu městu a historii, k občanům. I velcí vladaři a ničím neomezovaní (natožpak nějakými volbami) vládci si k sobě brali lokátora, architekta, prefekta, prostě odborně fundovaného člověka, aby jim pomohl.

Role městské architekta

Městský architekt se mimo jiné podílí na zadávání a projednávání zásadních dokumentů, které se týkají území města či obce. Spolu se zastupiteli hájí zájmy města či obce při projednávání nadřazené dokumentace širšího území (kraj, stát). A zejména aktivně iniciuje kroky města na zlepšení prostředí a kvality života obyvatel, např. vypisování architektonických a urbanistických soutěží, zapojování veřejnosti do formulace vizí a strategií rozvoje města.

POZOR! Všimněte si, že tam vůbec NENÍ slovo PROJEKTUJE! Proč? Městem angažovaný architekt projekční zakázky zpracovávat nemá, a to ani pro soukromé, ani pro veřejné investory. Cílem tohoto omezení je předejít střetu zájmů - zamezit situacím, kdy by měl z titulu své funkce posuzovat svůj vlastní projekt. Kreativitu však uplatnit musí při zpracováním oponentních studií a zejména při zpracování podkladů pro zpracování zadání územních studií, soutěží a investičních záměrů – především ve veřejném prostoru!

Dobré rady do vlastní kapsy

Město Dvůr Králové nad Labem nemá městského architekta, ani architektonickou komisi. Bohužel je zde v posledních letech zvykem, že se "skočí na špek" nějakému charismatickému - možná dobrému, možná ale jen průměrnému architektovi, který chodí po městských úřadech, rozhazuje vizitky, tu nezištně poradí, pomůže, zajde na vyšší úřad, protože tam někoho zná. Nahodí nápad, skicu, udělá studii. Jen tak, pro pochopení kolegů, a hle - ani se nemrkne, je z toho projekt pro stavební povolení, prováděcí projekt a realizace za miliony! Bez soutěže, výběrového řízení. Jen tak mezi dveřmi! Ano možná neudělá špatný projekt, ale nebude to projekt špičkový, protože se nemusel příliš snažit. Vzpomeňte - náměstí a ZUŠka! Ostudu nám to nedělá, ale reklamu také ne :-(

Komunitní centrum ve Dvoře Králové nad Labem

Dne 1. listopadu 2016 schválila rada města záměr realizace investice „Polyfunkční komunitní centrum, Dvůr Králové nad Labem". Bez jakékoliv veřejné debaty se rada rozhodla podpořit výstavbu nové budovy v areálu městského muzea. Zastupitelé poté v prosinci schválili částku 740 tisíc na projekt této investice v rámci rozpočtu na rok 2017 - ovšem již pod názvem Revitalizace areálu městského muzea. Již jen na studii přitom letos bylo vyplaceno 266 tisíc Kč. To vše bez výběrového řízení, diskuse či architektonické soutěže. 

Předpokládané náklady investice přesahují částku 30 mil. Kč, přesto o ní nevěděla do schválení radou většina zastupitelů, ale ani místní spolky, kterým má komunitní centrum primárně sloužit a které mají v ideálním případě vznik takového centra iniciovat. Jediným osloveným spolkem byla Farní charita Dvůr Králové n. L., neboť jedním z aspektů pro získání dotace musí být sociální využití. 

Jaký smysl má výstavba komunitního centra bez podpory veřejnosti, bez odborné debaty, bez architektonické soutěže? Povíme vám to: nacházíme se v době dotační a ta s sebou nese „dotační architekturu“. Staví se podle dotačních titulů a staví se rychle. Není čas na diskuse a detailní zadání. Jde o peníze, ne o smysl staveb.  

Možná je ale Komunitní centrum u muzea ve skutečnosti geniální nápad! A asi na něj měl přijít právě … městský architekt! Kdyby tomu tak bylo, tak ale nevysmahne rovnou projekt za MILION korun, ale připraví precizní zadání s jasnými požadavky a město vyhlásí veřejnou architektonickou soutěž, nebo osloví alespoň 3 dobré architekty a z jejich návrhů si vybere, nebo nechá vybrat veřejnost. Pak to bude mít skutečně váhu a šanci přežít další volební období. Milion korun nebude vyhozen z okna, lépe řečeno do kapsy jednoho architekta.

Chceme to opravdu takhle?

Zamysleme se, zda si necháme naše město zastavovat podobným způsobem. Tohle město má v posledních 20 letech toho hodně za sebou. Vzpomeňme zbouranou Sochorovu vilu, proluku naproti poště, supermarket Billa v centru města, počet hypermarketů ve městě, stav budov v majetku města.

Pořádáním třeba malých, ale přesto soutěží, veřejných debat o záměrech a projektech, zapojením škol architektury a studentů, by město mohlo více sloužit svým občanům. Vždyť současné vedení města se na začátku doslova chlubilo spoluprací s fakultou architektury liberecké vysoké školy. Nezbylo po tom nic.

Více o pozici městského architekta si můžete přečíst v tomto vyčerpávajícím článku, ze kterého jsme čerpali.
O tom, jak se ještě celkem se ctí poprali s „dobou dotační“ při plánování revitalizace Braunova Betléma, jsme natočili rozhovory nedávno.


Kateřina Sekyrková a Jan Holan


Nové Komunitní centrum má stát vzadu za Špýcharem. 


 

 

 

Související články
Vedení města Dvůr Králové má nápad: volnočasový prostor u křižovatky
Veřejné projednávání - komunitní centrum v areálu městského muzea
Předběžné stanovisko k záměru realizace Komunitního centra v areálu městského muzea
Proč by Dvůr Králové nad Labem měl mít svého městského architekta a co je jeho prací
Město vybralo do památkové zóny lavičky, budí u lidí emoce, bohužel negativní
Přepis neschváleného usnesení na téma zřízení městského architekta (ZM červen 2020)
Vyjádření Ing. arch. Oty Černého k novému městskému mobiliáři
"Věřím, že koncepci revitalizace Tyršova koupaliště se podaří prosadit," říká Ing. arch. Ota Černý, radní města Dvůr Králové n. L.
Jméno městského architekta by ve Dvoře Králové mohli znát již na podzim
O zvolení do zastupitelstva Dvora Králové n. L. se ucházejí také Piráti. Podívejte se na jejich kandidáty a programové body
Vaše komentáře
Navrhuji rád, 8.05.2017 21:08, Reagovat
Navrhuji rád! Navrhuji dle mého názoru dobře - ps.investoři (město) platí. A když na to příjde, tak i projektuju :(
vyhazování peněz, ač částečně i evropských, 8.01.2017 18:34, Reagovat
Naprosto souhlasím s autory článku. Nechápu, jak může vedení města vyhazovat statisíce za - studie - čehokoli. Bez širší diskuse. Jako například ta horolezecká stěna místo zbouraného rohového domu v Podharti... Taková pitomost.. 150000 jenom za studii. Jakoby nestačilo narovnat připojení na most v Nedbalovce a vzniklý prostor jenom zaplnit zelení. A to nevíme, kolik bude stát realizace. Možná milionek. Rozpočet máme plánovaný schodkový, tak jen tak dál.
Městský architektAleš Kapl, 23.12.2016 20:53, Reagovat
S autory článku naprosto souhlasím, město by mělo mít svého architekta. Rád bych dodal, že jeho dalším důležitým úkolem by mělo být to, aby "dával městu tvář". Chci tím říct, že by měl dohlížet na to, aby nově budované a rekonstruované stavby zapadaly do stávající architektury. Domnívám se, že určitá regulace při zadávání architektonických studií a návrhů je nezbytná. Nechceme přece, aby se zde stavěly budovy, které se svým vzhledem k okolní zástavbě nehodí.
, 19.12.2016 14:52, Reagovat
Dobrý den,

těší nás, že Revitalizace KUKS o. p. s. má pověst, že je schopná zajistit dotace a zacházet s nimi. I to byl patrně důvod, že si všechny zainteresované strany vybrali právě nás jako nositele a hlavního administrátora projektu Revitalizace Braunova Betléma.

Dovolím si ale oponovat s názorem, že "si to raději uděláme podle svého", protože "by to projekt zdržovalo". O tom, že do věci hovoří opravdu velké množství na slovo vzatých odborníků svědčí i fotografie z pracovního jednání (odkaz níže). Mezi nimi jsou např. i doc. Nejedlý, doc. Novotný a mgr. Kaše. Myslíme si, že dnes v Česku nenajdete větší odborníky na problematiku Braunova Betléma než jsou tito pánové, kteří této památce zasvětili většinu svého života.

Máme za sebou rok mravenčí a pro veřejnost neviditelné práce, díky které se narovnaly vlastnické vztahy a nalezla se shoda ve směřování revitalizace. Takhle daleko se zatím ještě nikdo nedostal.

Nyní se začíná tvořit archtektonická studie. Její výstupy budou postupně prezentovány veřejnosti, aby se s ní mohla seznámit.

Fotografie z pracovního jednání:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1415746198458841.1073741857.123897020977105&type=1&l=8a21bfc0fe


Filip Košťál
Revitalizace KUKS o. p. s.


úředníkBetlém, 19.12.2016 08:07, Reagovat
Myslíte, že při plánování revitalizace Betléma se s tím poprali se ctí? Proč nebyl osloven i spolek Královédvorští betlémáři. Neměl by být brán v potaz i jejich názor? Copak nám k tomu paní Tomková řekne? Taky by to projekt zdržovalo a tak si to raději uděláme podle svého, že.
Re: úředníkredakce, 19.12.2016 11:52, Reagovat
No ta věta mi dala práci - je tam napsáno "celkem se ctí" a z rozhovoru s Veronikou Tomkovou je jasně patrné, že tak úplně ok to taky není. Jenže ten rozhovor si zatím pustilo jen 94 lidi. A na třetí stranu Revitalizace Kuks peníze z dotací zajistit umí a umí s nimi zacházet. A v tomto umění je na Královédvorsku dost osamocená...
reklamaDvorák, 18.12.2016 21:20, Reagovat
Právě náměstí a ZUŠka nám účinkováním v reklamě na vodu tu zmiňovanou reklamu dělá.
zlatý věk architektury:-), 18.12.2016 17:25, Reagovat
je potřeba si všimnout i tzv. arkád - plotu v Přemyslově ulici, resp. jeho torza. Taky něco stál ..

Přečteno 3138x
 
24.01.2024 - Odbor dopravně-správní se v Trutnově stěhuje do nových prostor: Horská 52, bývalá budova Texlenu, 4. patro.
05.01.2024 - V okolí Braunova Betléma na území Hřibojed proběhne v sobotu 6. ledna 2024 od 9 do 13 hodin honitba. Prosím počítejte s omezeným vstupem na toto území.
06.12.2023 - Důvodem mohutného výpadku dodávky elektřiny v úterý 5. prosince byla technická závada v rozvodně Neznášov (mezi Habřinou a Rožnovem na Jaroměřsku), konkrétně zkrat na podpěře. Výpadek byl hlášen od Nové Paky až po Jaroměř. Zdroj: ČEPS.

Volná pracovní místa

Všeobecná sestra (Domov důchodců)

Terénní pečovatel (Diakonice ČCE DKnL)

Aplikační technik (JUTA, a.s.)


Kalendář akcí
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Technická hodinka (nejen) pro seniory
4.10.2023 08:00 - 31.05.2024 17:00
Plaveš ve škole?
16.02.2024 - 17.03.2024
VÝSTAVA MODELŮ
23.02.2024 17:00 - 25.02.2024 20:00
Alpy v pasáži - VÍKEND TYROLSKÉ KUCHYNĚ
25.02.2024 19:00 - 25.02.2024 21:30
Kino - Mission Impossible: Odplata - první část