Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Služby občanům > Rozvoj regionu

Složka Matouš Spilka - obchodní ředitel fimy Brickbay SE, která chce stavět bytový dům na Berlínku

Redakce / 12.04.2021, Dvůr Králové nad Labem
Po našem městě koluje v několika kopiích pečlivě zpracovaná složka o aktivitách obchodního ředitele firmy, která má záměr vybudovat v našem městě na Berlínku bytové domy. Dorazila i na náš stůl.
Přemýšleli jsme, zda se tím máme vůbec zabývat, protože jsme se plánované bytové výstavbě na Berlinku již jednou věnovali a hlavně samotný nápad pokračovat ve znehodnocování krásné části našeho města způsobem, jakým to započali komunisté ještě před revolucí - tedy  stavbou jedné ohyzdné bytovky, nám přišel tak absurdní, že nás ani nenapadlo, že by se to mohlo dotáhnout k realizaci. 
Ale protože to vypadá, že zájem ze strany vedení města na zahájení realizace projektu je veliký, tak jsme složku otevřeli a ...

Je to čtení jako z reportáží a knížek Jaroslava Kmenty :-(

Ve složce Matouše Spilky nechybí aféry typu:

- letadlo s autama za 112 milionů Kč,
- žádost k soudu o osvobození od soudních poplatků pro naprostou nemajetnost,
- trestní oznámení za pokus o tunelování krachujícího golfového areálu Nová Amerika instalováním manželky do pozice jednatelky, přihlášením nesmyslné pohledávky, plus čachrování s dražbou,
- neexistence účetnictví,
- exekuce za miliony,
- výmluva soudu na Covid, zatímco osobně jedná ve Dvoře.

Pro představu jeden odstaveček:
... obžalovaný Matouš Spilka začal roce 2006 odebírat vozidla značky Škoda od pražského prodejce Přerost a Švorc a se slevou 6 až 8 procent je dodával vytipovaným regionálním prodejcům. Uskutečnil tak obchody za 112 milionů Kč s tím, že z celkového počtu 176 prodaných aut nakonec zůstalo 29 nezaplacených. Škoda vznikla jednotlivým dealerům, kteří, aby mohli dodat objednaná auta klientům, museli za vozy zaplatit dvakrát...

Zdroj: http://raport.cz/noviny/2010-25_zapirala-a-pohrdala-soudem/2010-25/

Developer bez zkušeností a zároveň podnikatel s pochybnou minulostí by měl hospodařit na obecních pozemcích? Vedení města by se rozhodně mělo o tyto věci zajímat, pokud má jednat s péči řádného hospodáře. Všichni si přejeme, aby zde probíhala bytová výstavba, ale pochybujeme o tom, že by členové vedení jednali stejně vstřícně s podobnou firmou v případě stavby svého rodinného domu. Zkušeností, kdy se na městském pozemku žádná výstavba nekoná a tento pozemek zároveň již není v majetku města na základě podepsaných smluv, tu již máme více. 

Odborná diskuse o typu výstavby

Zároveň by měla proběhnout odborná debata o tom, co se na dané volné pozemky vůbec hodí. Když přihlédneme k okolní zástavbě, tak je to místo vhodné pro řadové rodinné domky, popřípadě pro dva až tři menší bytové domy o maximálně 3 nadzemních podlažích (počítáno i s podkrovím). Rozhodně však ne pro obrovské 5podlažní kostky, které naprosto znehodnotí okolní nemovitosti a zahltí celou lokalitu. Opět a zase je to téma pro městského architekta, který (snad už brzy) bude schopný definovat optimální parametry budoucích staveb nejen v této lokalitě a připravit materiály pro případné investory i pro usedlíky. 

No a až se dohodneme (to znamená diskuse s občany, architekty apod.) na tom CO! Tak můžeme začít řešit KDO!

Proč s výstavbou spěcháme?

Je zajímavé sledovat rozdílnou časovou náročnost některých rozhodnutí vedení města. Například výběr a rozhodování ohledně schválení pozice a výběru městského architekta je pro naše vedení časově velice náročná věc (již 3. rok), zatímco výběr developera pro výstavbu na městských pozemcích za desítky milionů byla otázka dvou sezení Rady města bez zapojení zastupitelů města i samotných občanů. 

Dnes (13. dubna 2021) se bod týkající této výstavby nachází i v programu jednání zastupitelstva města Dvůr Králové. Je schovaný pod majetkovými záležitostmi, až poté přichází na řadu bod, který se týká petice proti této výstavbě.

NÁVRH USNESENÍ:

Zastupitelstvo města Dvůr Králové nad Labem

1. bere na vědomí

1.1. obdržené nabídky na využití části pozemkové parcely č. 1697/1 v k. ú. Dvůr Králové nad Labem,

2. neschvaluje

2.1. směnu části pozemkové parcely č. 1697/1 v k. ú. Dvůr Králové nad Labem se společností Bořek – byty s. r. o., IČO 28856015, Poděbradova 1828, 544 01 Dvůr Králové nad Labem, z důvodu nesplnění podmínek vyhlášeného záměru,

3. souhlasí

3.1. se směnou části pozemkové parcely č. 1697/1 v k. ú. Dvůr Králové nad Labem, za bytové jednotky do vlastnictví města Dvůr Králové nad Labem, se společností BRICKBAY SE, IČO 07459904, Plaská 622/3, 150 00 Praha 5 – Malá Strana,

4. ukládá

vedoucí OEMM

4.1. jednat se společností BRICKBAY SE, IČO 07459904, Plaská 622/3, 150 00 Praha 5 – Malá Strana, o podmínkách uzavření směnné smlouvy a případném zapracování opodstatněných výstupů z veřejného projednávání v souladu s bodem 3.1. tohoto usnesení a předložit ji k projednání zastupitelstvu města v září 2021.

Termín: 31. 8. 2021

Pokud chcete do složky nahlédnout, přijďte do Hankova domu. Prý tam bude k dispozici.

Redakce

FOTOGALERIE - Vizualizace výstavby Berlinek Dvůr Králové

Související články
Ve Dvoře Králové plánuje stavět byty developer bez zkušeností
Město Dvůr Králové nad Labem vypsalo architektonickou soutěž na revitalizaci rozsáhlého brownfieldu v samotném centru města
Jméno městského architekta by ve Dvoře Králové mohli znát již na podzim
Zastupitelstvo 2 hodiny řešilo bytovou výstavbu na Berlinku, bod se přesouvá na další zastupitelstvo
Město vypsalo výběrové řízení na městského architekta. Nastoupit by měl v listopadu
Související odkazy
Spilková u Okresního soudu v Rakovníku
Golfový areál Nová Amerika
 
Vaše komentáře
Berlínek, 14.04.2021 16:08, Reagovat
Nechci vůbec shazovat vedení tohoto města ani vyjádření p. Jarolma, kterého si snažím vážit, ale rozhodnutí stavět na "Berlínku" a ještě s firmou, která má tuto pověst mi připadá nehorázné.Slova p. Jarolíma, že nemůžeme odrazovat investory, mi připadají "mimo mísu" Jaké investory.? Město se samo chová tak, že se sem investoři neženou a jenom občany našeho města slušně řečenou naštvávají !!!

Přečteno 1736x
 
Hodnocení článku:
17.05.2021 - Dnes se otevírají veřejnosti terasy a zahrádky restaurací a kaváren. Podmínkou návštěvy venkovních prostranství provozoven je pro klienty negativní antigenní test, potvrzené očkování nebo prodělaný Covid nejpozději před 3 měsíci.
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.

Volná pracovní místa
Všeobecná zdr. sestra (Domov. sv. Josefa)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Stavební technik (Juta, a.s.)

Vychovatel/ka (ZŠ Sch. sady)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
28.04.2021 08:00 - 30.06.2021 20:00
Umění bez galerie
4.06.2021 09:00 - 1.08.2021 16:00
Milan Chabera: MÍJENÍ (výstava obrazů)
18.06.2021 09:00 - 29.08.2021 16:00
Dvorské retro (výstava)
26.06.2021 10:00 - 26.06.2021 16:00
Turnaj v Lidském stolním fotbale