')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Architektura > stavby

Archeologický průzkum na trase budoucí dálnice začal. Trvat bude maximálně 15 měsíců

anonymně / 12.04.2017, Jaroměřsko
Na budoucí trase dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se objevily první bagry. Začal tady archeologický průzkum. Je to největší archeologická sonda v Česku.
 
"Je to stručně přiblížení pro realizaci dálnice dál do východních Čech směrem na polské hranice." Jiří Štěpán, hejtman Královéhradeckého kraje

Zatím se bagruje jen skrývka, zhruba 70 čísel zeminy. Už během dvou týdnu by archeologové mohli získat konkrétní představu, co právě tady naši předkové nechali.

"Může to být od zemědělského pravěku, to znamená od začátku neolitu před 7,5 tisíci lety, až do středověku - cokoliv. My právě zjistíme co konkrétního to bude, až to vykopeme." Radomír Tichý, vedoucí archeologického výzkumu.

Výzkum potrvá 12 měsíců a maximálně 3 měsíce navíc - v závislosti na počasí. Nic dalšího už by stavbě klíčového úseku dálnice bránit nemělo.

"Schůze temínové smlouvy, tedy archeologové musí splnit." Jiří Štěpán, hejtman Královéhradeckého kraje

"Já si myslím, že to je taková pověra, že archeologové zdržují další stavby a já věřím tomu, že by to stihnout šlo. Je pravda, že tady na těch úsecích podle výsledků geofyzikálního průzkumu tušíme, že bude rozdíl v množství nálezů. Na tomhle úseku bych to množství nálezu označil jako rozumné, to znamená, že se to dá stihnout v průběhu 12 měsíců." Radomír Tichý, vedoucí archeologického výzkumu.

Rozsáhlý výzkum přijde na 650 milionů korun, dokončení D11 až do Jaroměře 9 miliard.

Hotovo by mělo být v roce 2020.

Zdroj : Internetová televize Královéhradeckého kraje

 

Související články
Kocbeře dál touží po odklonu dálnice. Nevzdávají se a bojují
V září by měla začít stavba dalšího úseku dálnice D11 z Hradce Králové do Trutnova. Až nyní však začínají archeologické práce.
"Zlatý důl" - jak nazývají archeologové okolí Labe - možná zbrzdí stavbu dalšího úseku dálnice D11
VIDEO:Archeologové našli na trase budoucí dálnice D11 pozůstatky pravěkých sídlišť

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2719x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí oddělení ŠKS (Dvůr Králové n. L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí