Vyhledej
Královédvorsko > Architektura > stavby

Archeologický průzkum na trase budoucí dálnice začal. Trvat bude maximálně 15 měsíců

anonymně / 12.04.2017, Jaroměřsko
Na budoucí trase dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se objevily první bagry. Začal tady archeologický průzkum. Je to největší archeologická sonda v Česku.
 
"Je to stručně přiblížení pro realizaci dálnice dál do východních Čech směrem na polské hranice." Jiří Štěpán, hejtman Královéhradeckého kraje

Zatím se bagruje jen skrývka, zhruba 70 čísel zeminy. Už během dvou týdnu by archeologové mohli získat konkrétní představu, co právě tady naši předkové nechali.

"Může to být od zemědělského pravěku, to znamená od začátku neolitu před 7,5 tisíci lety, až do středověku - cokoliv. My právě zjistíme co konkrétního to bude, až to vykopeme." Radomír Tichý, vedoucí archeologického výzkumu.

Výzkum potrvá 12 měsíců a maximálně 3 měsíce navíc - v závislosti na počasí. Nic dalšího už by stavbě klíčového úseku dálnice bránit nemělo.

"Schůze temínové smlouvy, tedy archeologové musí splnit." Jiří Štěpán, hejtman Královéhradeckého kraje

"Já si myslím, že to je taková pověra, že archeologové zdržují další stavby a já věřím tomu, že by to stihnout šlo. Je pravda, že tady na těch úsecích podle výsledků geofyzikálního průzkumu tušíme, že bude rozdíl v množství nálezů. Na tomhle úseku bych to množství nálezu označil jako rozumné, to znamená, že se to dá stihnout v průběhu 12 měsíců." Radomír Tichý, vedoucí archeologického výzkumu.

Rozsáhlý výzkum přijde na 650 milionů korun, dokončení D11 až do Jaroměře 9 miliard.

Hotovo by mělo být v roce 2020.

Zdroj : Internetová televize Královéhradeckého kraje

 

Související články
Kocbeře dál touží po odklonu dálnice. Nevzdávají se a bojují
V září by měla začít stavba dalšího úseku dálnice D11 z Hradce Králové do Trutnova. Až nyní však začínají archeologické práce.
"Zlatý důl" - jak nazývají archeologové okolí Labe - možná zbrzdí stavbu dalšího úseku dálnice D11
VIDEO:Archeologové našli na trase budoucí dálnice D11 pozůstatky pravěkých sídlišť

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 2796x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)

Volná pracovní místa
Právník/právnička (Město Dvůr Králové n. L)

Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)

Sociální pracovník (Domov důchodců)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí