Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Architektura > stavby

O titul Stavba roku 2017 Královéhradeckého kraje usiluje i výrobna astaxanthinu v Mostku, kamenný most v Kuksu či přístavba závodu Karsit v Jaroměři

anonymně / 25.07.2017, Královédvorsko
Do letošního ročníku soutěže Stavba roku Královéhradeckého kraje se přihlásilo 14 staveb. V září je postupně navštíví odborná komise složená ze zástupců všech spolupořadatelů soutěže, mezi kterými nechybí ani Královéhradecký kraj. Výsledky budou tradičně vyhlášeny v listopadu ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové.
Jsem rád, že se opět přihlásilo velké množství uchazečů o titul. Svědčí to o tom, že i v dnešní době, kdy je hlavní důraz kladen na minimalizaci vstupních i provozních nákladů, vzniká řada staveb, které dokáží zaujmout a stávají se hodnotnou součástí okolní krajiny,“ říká hejtman Jiří Štěpán.

Mezi přihlášenými jsou letos bytové domy, dopravní stavby, průmyslové objekty i stavby občanské vybavenosti. Většinou se jedná o novostavby, ale opět jsou přihlášeny i zdařilé rekonstrukce historických objektů.

Krajskou soutěž o stavbu roku vyhlašuje Královéhradecký kraj společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českým svazem stavebních inženýrů, Českou komorou architektů a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR Hradec Králové.


VÝROBNA ASTAXANTHINU V MOSTKU U DVORA KRÁLOVÉ

Přihlašovatel: JIKA-CZ s.r.o. 

Projektant Ing. Kateřina Hon, Ing. Jiří Slánský 

Zhotovitel STAKO s.r.o. Investor Algamo s.r.o. 

Období realizace 2014 - 2015

Datum kolaudace 9. 9. 2016 

Stavba je unikátem co do stavebního a technologického řešení. Tento unikát je tvořen kombinací exitujících systémů s unikátní aplikací a vývojem nových technologií pro proces výroby astaxanthinu. Lze zjednodušeně konstatovat, že vstupní výrobní surovinou je inokulační nádoba o objemu 1,5 l s matečnou řasou Haematococcus pluvialis a výstupem je nekonečné množství jak sušené řasy obsahující Astaxanthin, tak i Astaxanthin Oleoresinu v různých koncentracích. S ohledem na legislativu české republiky, které převzala tvrdší verzi legislativy Evropské unie je možné využívat astaxanthin jako potravinový doplněk či jako komponent pro kosmetiku. 


KUKS – GRANÁTOVÉ JABLKO, OBNOVA INUNDAČNÍHO MOSTU 

Přihlašovatel EUROVIA CS, a.s. 

Projektant Pavel Ryjáček, doc Ing. Ph.D. - VPÚ DECO PRAHA a.s. 

Zhotovitel EUROVIA CS, a.s. 

Investor Národní památkový ústav 

Období realizace 04/2014 – 01/2015 

Datum kolaudace 16. 4. 2015 

Oprava kamenného klenbového mostu přes zátopové území řeky Labe v Kuksu. Klenutá inundační část mostu pochází z 2. poloviny 18. století. Most je zapsán ve státním seznamu nemovitých kulturních památek. Do mostu byla vložena nová nosná konstrukce nad stávající klenbu, která přenáší veškeré nahodilé zatížení i tíhu ŽB desky přímo do podpor nad pilíři a dochází tak k vyloučení klenby z přenosů účinků zatížení. Sanace kamenného zdiva byla provedena odstraněním všech kamenů barokní římsy a jejich přerovnáním. Významně poškozené prvky byly označeny a dle těchto kamenů byly vyrobeny „repliky“. Pohledové plochy pískovce byly kamenicky opracovány hrubým pemrlováním.


PŘÍSTAVBA LISOVNY ZÁVODU KARSIT JAROMĚŘ 


Přihlašovatel JIKA-CZ s.r.o. 

Projektant Ing. Jiří Slánský, Ing. Jakub Mečíř 

Zhotovitel BAK stavební společnost a.s. 

Investor KARSIT GROUP SE 

Období realizace 2014 - 2015 

Datum kolaudace 11. 11. 2016 

Účelem přístavby je výroba kovových součástek pro automobilový průmysl, jedná se objekt haly lisovny, haly svařovny, provozního objektu s kancelářemi a šatnami pro zaměstnance a skladovací halu. Tento soubor staveb rozšiřuje stávající závod lisovny firmy KARSIT GROUP SE. Stavbou došlo k rozšíření stávajícího objektu lisovny a svařovny, dále došlo ke stavebním úpravám na stávajících provozních objektech. V důsledku realizace objektů došlo k přeložkám významných inženýrských sítí. Architektonické a materiálové řešení je přizpůsobené požadavkům klienta a jsou použity barvy, jež jsou součástí loga firmy. Navrhované objekty respektují architektonické a materiálové řešení stávajícího areálu. Přístavba k objektu lisovny tvoří prodloužení haly z obou stran ve stejné výšce jako stávající hala. Dále se přistavila hala ke stávající svařovně. Jedná se o přístavbu pro umístění strojů (robotické svařování) z důvodu optimalizace logistiky závodu. Dále se přistavěl objekt skladovací haly a logistický krček pro manipulaci s materiálem a výrobky.

Ostatní stavby najdete v galerii.

Zdroj: http://www.kr-kralovehradecky.cz/

FOTOGALERIE - Stavba roku 2017 Královéhradeckého kraje

FOTOGALERIE - Foto z rekonstrukce inundačního mostu v Kuksu- listopad 2014

FOTOGALERIE - Návrh na titul stavba roku - VÝROBNA ASTAXANTHINU V MOSTKU U DVORA KRÁLOVÉ

Související články
Dřevěné stavby v královédvorské zoo se umístily v soutěži Dřevěná stavba roku. Teď mohou vyhrávat návštěvníci - dřevěné hračky
Máme tu další ročník soutěže Stavba roku. Vyhraje dotační architektura?
Klidný rodinný kemp s koupalištěm v obci Mostek
Královédvorsko má další cenu soutěže Stavba roku v Královéhradeckém kraji
Česká výroba astaxanthinu v Mostku v reportáži TV Nova
Polygon ve Velkém Poříčí získal titul Stavba roku 2019. Pozadu nezůstaly s hlasy veřejnosti ani další stavby v kraji.
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 2521x
 
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí
12.05.2023 - 16.07.2023
Výstava: Krásy Podkrkonoší
4.06.2023 14:00 - 4.06.2023
Dětský den - TJ Sokol Žireč
6.06.2023 10:00 - 6.06.2023 11:00
Královédvorské knihomrně
6.06.2023 16:30 - 6.06.2023 19:00
Předprázdninový kurz kresby a malby