Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Architektura > stavby

Projekt obnovy kostela na Chloumku má zelenou, občané Habřiny řekli v referendu své „ano“

Obnova a revitalizace areálu sv. Václava na Chloumku se pouští do další etapy

Redakce / 23.01.2023, Habřina - Jaroměřsko
První kolo prezidentských voleb využily některé obce k vypsání místního referenda. Jednou z nich byla obec Habřina na Královéhradecku. Jak nám sdělil starosta obce Radovan Šutriepka, potřeboval oficiálně vyjádřenou oporu občanů na plánované obnově areálu sv. Václava na Chloumku, kdy budova patří církvi, ale vedlejší plocha je majetkem obce.

FOTOGALERIE - Chloumek u Habřiny

Projekt obnovy areálu 

Projekt spočívá v rekonstrukci kostela se hřbitovem, domku hrobníka a úpravu okolních ploch, ale přibude také zcela nová stavba: rondel - moderní víceúčelový moderní kruhový objekt zapuštěný pod úroveň povrchu. Ten by měl být umístěn mezi areálem kostela a novodobým hřbitovem a sloužit především jako odpočinkové místo, příležitostně pro konání společenských akcí v podobě koncertů, výstav nebo mší pod širým nebem. Památkově chráněný římskokatolický poutní kostel svatého Václava je má na hradecké rovině výjimečnou polohu na 307 m vysokém kopci , který je z centra Habřiny vzdálen asi 1,5 kilometru. Chloumek je viditelný z nedaleké dálnice D11, ze které se k němu řidič dostane za 4 minuty ze sjezdu v obci Holohlavy. Kolem Chloumku jsou stále zachované a nyní také obnovované stezky a aleje. 

Celému areálu na Chloumku by se tak mohla vrátit jeho původní funkce: v minulosti byl nedílnou součástí duchovního a společenského života, bohužel v druhé polovině 20. století byl význam tohoto místa potlačován. Více jsme o tomto místě psali již dříve zde

Pro účely projektu byl založen Spolek na obnovu kostela sv. Václava na Chloumku, jehož členy jsou obec a představitelé církve. 

Projektem se zabývá architektonické studio ARN - studio inženýra architekta Krejčíka, který aktuálně řeší také stěhování městského knihovny Slavoj do budovy Městské spořitelny ve Dvoře Králové. 

Místní referendum 

Vedení obce nenechalo nic náhodě a ještě před referendem připravila několik akcí, které s ním souvisely. Od 20. prosince do 10. ledna si mohli občané v sále obecní hospody prohlédnout výstavu fotografií k prezentaci projektu. Beseda k projektu se konala v povánočním čase: 29. prosince 2022 opět v obecní hospodě. V ten samý den mohli zájemci osobně vstoupit do prostor kostela, zvonice i bývalého domku hrobníka a márnice. 

„Osobně si přeji, aby referendum dopadlo tak, že chceme tuto kulturní památku obnovit. Přesto nás bude čekat ještě dlouhá cesta. Především dát dohromady potřebné množství finančních prostředků, které se odhadují na 70-80 mil Kč. Pokud nebude zajištěno 100% finanční krytí, tak tento projekt nebude spuštěn,“ informoval starosta občany ještě před Vánoci přes Zpravodaj mikroregionu Hustířanka. 

Místní referendum považoval za jedinou možnost, jak oficiálně získat souhlas občanů s tak velkým projektem. „V zastupitelstvu je nás 5, z toho 3 hlasovali pro, 2 proti. Takový výsledek mi pro spuštění projektu nestačil,“ dodal redakci ZvicinaTv.cz

Od občanů má již nyní projekt zelenou a nyní mohou začít práce na projektové dokumentaci. Financování budou členové spolku hledat zejména v projektech česko-polské spolupráce. 


Otázka

„Souhlasíte s tím, aby zastupitelstvo obce Habřina podniklo veškeré nezbytné kroky včetně udělení nutných souhlasů k tomu, aby byla umožněna realizace projektu obnovy areálu kostela sv. Václava na Chloumku a související výstavba včetně rondelu dle architektonického návrhu a příslušné  dokumentace vypracované architektonickým studiem, společností ARN Studio, s.r.o., představených na veřejné prezentaci spojené s besedou, konané dne 13. 10. 2021, a jehož vizualizace byla distribuována občanům obce Habřina v prosinci 2021 a který je k nahlédnutí na obecním úřadě”

Výsledek

K platnosti v místní referendu je třeba účasti alespoň 35 % oprávněných osob

V obci Habřina přišlo k prezidentským volbám 80,43 % voličů, vhozeno do urny bylo 189 obálek. Obálek do místního referenda bylo vydáno 178, účast překročila 75 % (75,42 %).

S projektem z těchto 178 voličů souhlasilo 111 oprávněných osob - 62,36 %, proti se vyjádřilo 36,52 % voličů. 

Z celkového počet opravených osob se vyslovilo pro 47,03 % občanů, proti 27,57 % občanů. 

Počet hlasů, které podporují projekt, splnil podmínku závaznosti místního referenda. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: obec Habřina, Zpravodaj Mikroregionu Hustířanka

Související články
Duchovní místo na Chloumku se obnoví díky iniciativě spolku
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 251x
 
Hodnocení článku:
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.

Volná pracovní místa


Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí