Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Architektura > stavby

Šindelářskou věž zahalí lešení, dojde k výměně šindelí

Redakce / 12.08.2020, Dvůr Králové nad Labem
Jedna z největších dominant Dvora Králové - dvacetimetrová Šindelářská věž v centru města - má své obyvatele: rorýse obecného. Právě kvůli němu byla posunuta výměna dožilé střešní krytiny až na druhou polovinu léta.
 

Tato nemovitá kulturní památka není přístupná pro veřejnost, ačkoliv by z ní mohl být krásný výhled. Jistě jste si všimli, že ani nemá venkovní dveře pro případné hosty. Přesto má své obyvatele, kvůli kterým byly stavební práce přesunuty z poloviny července: v otvorech věže sídlí kolonie rorýse obecného, který je zařazen mezi zvláště chráněné druhy živočichů a rekonstrukce střechy během hnízdního období, by mohla negativně zasáhnout do jeho přirozeného vývoje. 

Oprava střechy by tak měla trvat až do konce letošního září a město Dvůr Králové nad Labem za ni zaplatí vybrané královédvorské firmě KP-Realizace Střech, s. r. o., zhruba 660 tisíc Kč včetně DPH.  

Tato šindelářská věž prý nenosí své jméno dle krytiny střechy, ale ulice, v níž měli své dílny výrobci šindelů. Nové šindele již bohužel z této dílny nebudou. Dle slov Ctirada Pokorného, vedoucího odboru rozvoje, investic a správy majetku na městském úřadě, bude dožilá krytina z dřevěných šindelů nahrazena šindeli ve tvaru klínů s polodrážkou.

Šindelářská věž je jedinou dochovanou z původních čtyř hradebních věží, které střežily vstup do města. Na výšku má 20 metrů a v průměru 7 metrů. Její základy jsou zhruba metr v tvrdém jílu. Do roku 1791 zdobil věž i malý orloj. Při pohledu z Věžní ulice je vidět, že se věž mírně naklání a opírá se o sousední dům. U věže jsou také zbytky hradební zdi. 

Kateřina Sekyrková
Zdroj: mudk.cz


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 414x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.02.2021 - Od 1. března 2021 bude v hodinách pro veřejnost opět otevřena pokladna na hlavní budově MěÚ Dvůr Králové n. L.. Hodiny pro veřejnost (do odvolání): pondělí a středa 8:00–17:00 hod. V úterý, čtvrtek a pátek 8:00–11:30 hod. jsou hodiny vymezené pouze pro nezbytné úřední záležitosti a po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě (případně na předvolání).

InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí