Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Areál Žireč

Ereska není dobrý společník. Domovenka pomůže pečujícím i pacientům situaci doma zvládnout

Příběh paní Kateřiny je jedním z tisíců. Ne všechny končí dobře.

Redakce / 12.11.2020, Dvůr Králové nad Labem
Ereska je zkratka nemoci zvané roztroušená skleroza. Umí vejít do domácnosti nečekaně. Není nikde vítaná, ale ona se neptá. Vstoupí a čeká, jak si rodina či domácnost poradí. Pomoc v této situaci nyní nabízí projekt zvaný Domovenka. Podpořit jej můžete i vy. Jak složité je se s ereskou vyrovnat, popisuje ve svém příběhu mladá žena, která pravidelně jezdí do Domova sv. Josefa v Žirči na pobyt.

FOTOGALERIE - Sami doma s Ereskou

Chtěla jsem vyskočit z okna

“Bylo mi osmnáct let a studovala jsem SŠ zdravotnickou, když se dostavila má první ataka. Ochrnul mi lícní nerv. Ve dvaceti letech, když jsem pracovala jako zdravotní sestra v plzeňské nemocnici, mi v průběhu dvou měsíců ochrnula levá půlka těla. Přišel kolotoč vyšetření, diagnóza, roztroušená skleróza. Zastavil se mi život. Neviděla jsem žádný smysl zůstat na živu s tímto onemocněním. Můj smutek z diagnózy byl nezvladatelně veliký. Upřímně, chtěla jsem vyskočit z okna. Musela jsem vyhledat pomoc psychiatra. Po čtvrt roce užívání antidepresiv a docházení na skupinové sezení jsem získala novou sílu dále ve svém životě bojovat.
Nyní žiji s manželem Honzou, mou spřízněnou duší. Máme úžasný vztah a jeden druhého si velmi vážíme. Bez manžela, rodiny, pečovatelek a odborné pomoci terapeutů bych to asi nezvládla. Jezdím na pravidelné zdravotní pobyty do Domova sv. Josefa v Žirči, kde to mám moc ráda. Snažím se pomáhat dalším nemocným roztroušenou sklerózou, protože vím, jak je těžké být na to sama," vypráví svůj příběh Kateřina Křivánková z Plzně.
Pobytové zařízení pro nemocné RSV České republice je jediné lůžkové zařízení s komplexní terapeutickou péčí pro nemocné roztroušenou sklerózou, Domov sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem. Na krátkodobý pobyt se zde čeká několik měsíců. Pořadník na dlouhodobé pobyty čítá přes 130 zájemců, 95 % z nich však nebude z důvodu kapacity vyslyšeno. Mezi čekajícími jsou i starší lidé, jejichž např. 80letí rodiče už o ně nedokážou pečovat. Nebo zamilované páry, lidé, kteří by se chtěli vzít, ale hendikep jim neumožňuje, aby spolu žili. 

Když „žít doma“ znamená samotu a bezmoc

Žít doma je pro každého z nás normální. Pro člověka s roztroušenou sklerózou (ereskou) je to však často neřešitelný problém. V České republice žije 20 000 lidí s roztroušenou sklerózou, 5 000 z nich je v pokročilém stádiu této nemoci a jsou odkázáni na invalidní vozík a pečující osobu. Na léčbu se čeká týdny i měsíce a zdravotní pojišťovny nepodporují terapeutické služby. To je bludný kruh pro pacienty i jejich pečující. V domácí péči zoufale chybí terénní pracovníci. Chybí podpora pečujícím osobám, které jsou často na pokraji fyzických i psychických sil. Vše ještě umocňuje aktuální koronavirová situace. K tělesnému hendikepu se tak přidává strach a sociální izolace.

Domovenka je řešení

V Domově sv. Josefa mají řešení. Právě 11. 11. 2020 v symbolický čas 11:11 hod. byla spuštěna po půlročním zkušebním provozu nová služba odborné poradny. Má za cíl dostat pomoc přímo domů a to zejména k lidem s roztroušenou sklerózou v pokročilejším stadiu nemoci a jejich pečujícím osobám. 
„Vyslechneme potřeby pacienta i pečující osoby a propojíme je s odborníkem z našeho týmu nebo v místě bydliště. Pomůžeme jim tak vyřešit výzvy, se kterými se potýkají“, říká o poradně její zakladatel, vedoucí Domova sv. Josefa, Dominik Melichar. 
Vzhledem k zanedbané podpoře terapií ze strany zdravotních pojišťoven se však toto služba neobejde bez zapojení dárců. Řešením je DOMOVENKA. Domovenka je 1 hodina odborného poradenství pro 1 pacienta s roztroušenou sklerózou za 286 darovaných Kč. Díky darované Domovence může Domov sv. Josefa poskytnout nemocným poradenství v oblasti fyzioterapie, zdravotní péče, logopedie, psychoterapie, sociální a další poradenství. Pokud se podaří získat dostatek financí, pomůžeme stovkám lidí v jejich nepříznivé situaci. Pomůžeme jim k větší soběstačnosti. 
 
Všichni si potřebujeme pomáhat, ale někteří to prostě potřebují víc. Pokud si myslíte, že pomáhat je správné, pak je to také Váš příběh. Pomáhejte s námi na: www.domovenka.cz.

Kateřina Fürbacherová
Domov sv. Josefa v Žirči

Související články
Vánoce v Domově sv. Josefa pomáhají chystat i občané Královédvorska
Tříkrálová sbírka pro Domov sv. Josefa
Vaše komentáře

Přečteno 622x
 
Hodnocení článku:
17.05.2021 - Dnes se otevírají veřejnosti terasy a zahrádky restaurací a kaváren. Podmínkou návštěvy venkovních prostranství provozoven je pro klienty negativní antigenní test, potvrzené očkování nebo prodělaný Covid nejpozději před 3 měsíci.
03.05.2021 - Dnes se vrací děti do školek. Otevřena jsou po téměř 5 měsících také kadeřnictví, pedikúry, masáže a kosmetické služby.
19.04.2021 - Od pondělí 19. dubna 2021 se provoz Městského úřadu Dvůr Králové nad Labem vrací do standardního režimu bez omezení. Stále však platí epidemiologická opatření.

Volná pracovní místa
Všeobecná zdr. sestra (Domov. sv. Josefa)

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Stavební technik (Juta, a.s.)

Vychovatel/ka (ZŠ Sch. sady)

Učitel II. stupeň ZŠ - aprobace M (ZŠ Bílá Třemešná)


Kalendář akcí
28.04.2021 08:00 - 30.06.2021 20:00
Umění bez galerie
4.06.2021 09:00 - 1.08.2021 16:00
Milan Chabera: MÍJENÍ (výstava obrazů)
18.06.2021 09:00 - 29.08.2021 16:00
Dvorské retro (výstava)
19.06.2021 18:00 - 20.06.2021 00:00
Řecká zábava