Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Areál Žireč

Na dušičkovou mši do kostela sv. Anny zavítá soubor La Bilancetta (2. listopadu 2019)

Redakce / 28.10.2019, Žireč
Přímo v den památky všech zesnulých, sobotu 2. listopadu 2019, zazní v kostele sv. Anny v areálu Domova sv. Josefa Requiem Adama Václava Michny. Do Žirče zavítá při této příležitosti barokní soubor La Bilancetta, tedy seskupení působící na české scéně již osmým rokem, které svou produkcí hudby v záběru od 12. do 18. století přináší svým posluchačům vždy jedinečný kulturní zážitek.
 

FOTOGALERIE - Na dušičkovou mši do kostela sv. Anny zavítá soubor La Bilancetta

V barokním programu, jemuž bude věnováno toto listopadové odpoledne, uslyšíme spolu znít housle, barokní kytaru, cembalo, i méně známé nástroje jako theorba nebo viola da gamba. To vše doprovázeno zpěvem sólovým i vícehlasým.

Autorem vybrané zádušní mše je Adam Václav Michna, skladatel, varhaník a básník působící v 17. století, který se řadí k nejvýraznějším skladatelům své doby. Dohromady s žirečským areálem ho váže jeho propojení s jezuity, kteří zde působili na přelomu 17. a 18. století a významně se podíleli na rozvoji okolí a budovatelské činnosti. Krom jiného nechali v Žirči vystavět samotný kostel sv. Anny, místo konání této sváteční bohoslužby. Lze se domnívat, že budoucí tvorba Adama Václava Michny mohla být ovlivněna jeho studiem na jezuitském gymnáziu v Michnově rodišti, Jindřichově Hradci, s pravděpodobně bohatou hudební průpravou. Dokladem o jeho přetrvávajících stycích s jezuity je většina dochovaných skladeb vytištěných jezuitskou universitní tiskárnou v pražském Klementinu.

Mše svatá bude obětována za Macieke Kazińského, člena souboru La Bilancetta, a za všechny zemřelé. Mše se uskuteční za přítomnosti Michaela Pospíšila, odborníka na barokní hudbu a zakladatele skupiny Ritornello.

FB událost

Anna Jiráková
Domov sv. Josefa
 

Související odkazy
Benefiční koncerty pro Žireč

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1623x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí