Vyhledej
Královédvorsko > Areál Žireč

Na dušičkovou mši do kostela sv. Anny zavítá soubor La Bilancetta (2. listopadu 2019)

Redakce / 28.10.2019, Žireč
Přímo v den památky všech zesnulých, sobotu 2. listopadu 2019, zazní v kostele sv. Anny v areálu Domova sv. Josefa Requiem Adama Václava Michny. Do Žirče zavítá při této příležitosti barokní soubor La Bilancetta, tedy seskupení působící na české scéně již osmým rokem, které svou produkcí hudby v záběru od 12. do 18. století přináší svým posluchačům vždy jedinečný kulturní zážitek.
 

FOTOGALERIE - Na dušičkovou mši do kostela sv. Anny zavítá soubor La Bilancetta

V barokním programu, jemuž bude věnováno toto listopadové odpoledne, uslyšíme spolu znít housle, barokní kytaru, cembalo, i méně známé nástroje jako theorba nebo viola da gamba. To vše doprovázeno zpěvem sólovým i vícehlasým.

Autorem vybrané zádušní mše je Adam Václav Michna, skladatel, varhaník a básník působící v 17. století, který se řadí k nejvýraznějším skladatelům své doby. Dohromady s žirečským areálem ho váže jeho propojení s jezuity, kteří zde působili na přelomu 17. a 18. století a významně se podíleli na rozvoji okolí a budovatelské činnosti. Krom jiného nechali v Žirči vystavět samotný kostel sv. Anny, místo konání této sváteční bohoslužby. Lze se domnívat, že budoucí tvorba Adama Václava Michny mohla být ovlivněna jeho studiem na jezuitském gymnáziu v Michnově rodišti, Jindřichově Hradci, s pravděpodobně bohatou hudební průpravou. Dokladem o jeho přetrvávajících stycích s jezuity je většina dochovaných skladeb vytištěných jezuitskou universitní tiskárnou v pražském Klementinu.

Mše svatá bude obětována za Macieke Kazińského, člena souboru La Bilancetta, a za všechny zemřelé. Mše se uskuteční za přítomnosti Michaela Pospíšila, odborníka na barokní hudbu a zakladatele skupiny Ritornello.

FB událost

Anna Jiráková
Domov sv. Josefa
 

Související odkazy
Benefiční koncerty pro Žireč

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1427x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
13.02.2020 - Kalamitní stav v Královéhradeckém kraji vyhlášený energetiky byl odvolán v úterý 11. 2. 2020 v 15 hod.
09.02.2020 - Silný až extrémní vítr očekáváme i v našem regionu. Počítejme s omezením dopravy, ale i provozu některých turistických atrakcí včetně dvorské zoo či skiareálů.
29.01.2020 - V pátek 31. ledna 2020 bude uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ ve Dvoře Králové nad Labem včetně pracoviště registru vozidel na odloučeném pracovišti v Nedbalově ulici.

Volná pracovní místa

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí