')
Vyhledej
Královédvorsko > Areál Žireč

Poslechněte si barokní zvonkový klavír v Barokním areálu Žireč

Redakce, / 25.04.2017, Žireč
Barokní areál Žireč představuje unikátní barokní zvonkový klavír, který do Žirče daroval František Antonín hrabě Špork. Ten jí objednal u varhanáře Johana Michaela Roedera, německého stavitele varhan z Berlína, který ve třicátých letech 18. století působil ve Slezsku. Zvonkohra se nyní nachází na kúru kostela sv. Anny a je opravdovým světovým unikátem. Ani mezi znalci není totiž známo, že by se podobný nástroj do dnešních dnů dochoval.
 
Poslechněte si a zároveň podívejte prostřednictvím krátkého videa na tento opravdový skvost Barokního areálu Žireč. Dohledání původu této zvonkohry proběhlo teprve na podzim roku 2009. 

Dárek od Šporka

Z dobových pramenů se potvrdilo, že zvonkohru přivezl 21. dubna roku 1732 sám autor - varhanář Johan Michael Roeder a sestavil ji přímo v zámeckém sále. Z deníku můžeme číst: „Varhanář začal v sále pracovati, dávati dohromady zvonkohru a ve čtyři hodiny odpoledne s tím byl hotov“. Na zvonkohru nechával hrabě Špork hrávat hostům, nejvíce ale ruské šlechtě.

Restaurátorské práce

Do restaurátorských ateliérů v Praze a okolí, byla odvezena na podzim roku 2009 v neutěšeném stavu s poškozenou mechanikou. Chyběly zvonky a skříň byla natřena nevhodným nátěrem. Zpět do Žirče se zvonkohra vrátila zcela nová a funkční o rok později. Restaurování zvonkohry financoval Královéhradecký kraj a obecně prospěšná společnost Kryštof z Prahy.
Obnovená zvonkohra má nejen vysokou umělecko-historickou hodnotu, ale nabízí se i její využití ke koncertním účelům. 

Zajímavost pro turisty i místo oddychu

Do budoucna bychom rádi, aby kostel oživl nejen jako zajímavý turistický cíl pro návštěvníky, a také jako místo duchovní útěchy a odpočinku. Samostatnou kapitolou pak bude Expozice historie Barokního areálu Žireč, která bude umístěna v bývalé kočárovně hned vedle kostela. Tato expozice bude zahájena na akci 
Svatoanenské slavnosti 22. 7. 2017 a bude volně přístupná veřejnosti vždy během otevírací doby. 
Samozřejmostí pak budou komentované prohlídky kostela sv. Anny i Expozice barokního areálu Žireč.

 

Tereza Ustohalová
Barokní areál Žireč
 

Související články
Barokní sýpka v Žirči najde po desítkách let chátrání nové využití. Ve špýcharu bude EXPOZICE HISTORIE CYKLISTIKY.
Víkendové kurzy v Bylinkové zahradě v Žirči již začaly jarní sezonu
Jezuitský betlém je zpět v barokním areálu v Žirči. Ke zhlédnutí bude v létě v kočárovně
16. Svatoanenské slavnosti aneb zahradní slavnosti bez bariér (sobota 22. července)
3. Konference o roztroušené skleróze v Žirči (7. a 8. září 2018)

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1264x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)
08.10.2019 - Krajské pracoviště BESIP zve řidiče a řidičky na kurz s názvem "Za volantem v bezpečí" zaměřený na zlepšení a zdokonalení řidičských dovedností. Kurz se koná v neděli 13. října 2019 od 8:30 do 15:30 hod. na polygonu na letišti v Hradci Králové. Vlastní auto nutností. Zájemci se mohou hlásit na: besip-hk@cspsd.cz.

Volná pracovní místa
Operátor/ka ve výrobě (Hartmann Rico)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí