Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Co se děje > divadlo

Špork a Krakonoš se potkají v Braunově Betlémě, oslaví 300 let od jeho založení (18. srpna 2018)

Braunův Betlém slaví 300 let

Redakce / 9.08.2018, Kuks
Dne 18. srpna si připomeneme 300 let od založení Braunova Betléma. Oslava to bude velkolepá: pomocí živých obrazů a divadelních scének přímo v Braunově Betlémě se návštěvníci vrátí do doby hraběte Šporka. Podobně jako při Reji čarodějnic.
 
VSTUPENKY

Kapacita je omezena!
Vstupné: 120 Kč, děti zdarma
Místo konání: Braunův Betlém u Kuksu (vstup od parkoviště u Hřibojed)
Datum konání: 18. srpna od 14 do 17 hod.

UDÁLOST NA FACEBOOKU - dejte organizátorům vědět, že přijdete

PŘEDPRODEJ

PRODEJ NA MÍSTĚ AKCE

  • od 13 hod. v den konání akce přímo na parkovišti u Betléma (nedaleko obce Hřibojedy)
Skupiny zájemců se na divadelní trasu budou vydávat každých 15 minut, a to od 14:00 do 18:00 hod.

Tehdy, před 300 lety, se začalo v čerstvě zakoupeném Novém lese u Dvora Králové s budováním pousteven sv. Pavla a sv. Antonína, které byly základem Braunova Betléma, díla M. B. Brauna. Postavy v dobových kostýmech zahrají scénky z tehdejší doby. Na hodinové trase se bude odehrávat v kulisách Braunova Betléma hned několik divadelních zastavení. Zájemci se tak stanou například svědky 287 let starého momentu, kdy se 18. srpna 1731 hrabě Špork setkal při dokončování Betléma s M. B. Braunem a jeho spolupracovníky - bratrem Dominikem a synovcem Antonínem.

Ovšem 18. srpna se na chvíli do Braunova Betléma přijde podívat i Krakonoš, aby si spolu s hrabětem Šporkem připomenul ještě další výročí: před 289 lety, roku 1729 se hrabě Špork nechal i s křížem vynést na vrchol Sněžky, a to na protest proti přepadení Kuksu z 26. července téhož roku (1729), kdy mu bylo zabaveno na 30 000 knih.
Právě tyto a další příběhy budou vyprávěny pomocí krátkých divadelních vystoupení, které pobaví a zasejí semínko pochopení tehdejší doby. Tvůrcem a iniciátorem této akce i dalších podobných je Leoš Pryšinger ze Dvora Králové nad Labem, který se tak podílí nejen na popularizaci historie Braunova Betléma, ale také na jeho záchraně. On sám je autorem jedinečné dřevěné kopie celého Betléma v původní podobě.

Akci pořádá spolek Braunův Betlém, z.s., ve spolupráci s Půjčovnou kostýmů ve Dvoře Králové n. L. Kostýmy z této půjčovny byly díky práci a nadšení její majitelky Petry Hrdinové ke zhlédnutí na úspěšném Reji čarodějnic, ale také na akcích Tajemný Kuks a Baroko na oko v sousedním areálu Hospitalu Kuks i na nedalekém hradě Pecka (Když Harant ještě hlavu měl). Scénář ke všem představením napsal Filip Pýcha.

Nepropásněte důležité výročí, které vedlo ke vzniku jedinečného díla a oslavte jej zábavnou formou.

Podívejte se na rozhovory s Filipem Pýchou a Petrou Hrdinovou:

Akce by se nedala uspořádat bez obětavých sponzorů a podporovatelů. Pořadatelé velice děkují těmto organizacím i podnikatelům:
 

Související články
Braunův Betlém - Rej čarodějnic
Rej čarodějnic objektivem Jany Pechlátové
Podívejte se na velkou fotogalerii z Reje Čarodějnic. Najdete tam sebe nebo své přátele?
Nová videpozvánka na oslavu 300 let od založení Braunova Betléma a k tomu fotogalerie z několika ročníků Reje čarodějnic a od různých fotografů
Braunův Betlém se vrátil do doby svého vzniku. Přišel i Krakonoš!

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 979x
 
 
 
Zpět
30.11.2018 - Od 22. prosince 2018 do 1. ledna 2019 budou uzavřeny odběrové místnosti na nové poliklinice ve Dvoře Králové. Odběr budou možné v nemocnici vždy do 10 hod.
23.11.2018 - Na 31. zasedání Rady Královéhradeckého kraje se v pondělí 26. listopadu bude mimo jiné vybírat zhotovitel studie možností napojení města Dvůr Králové nad D11 (PZ Borek, PZ Zboží a ZOO) z MÚK Jaroměř - sever.
14.11.2018 - Od 14.11. do 31.12. 2018 dojde k omezení parkování na vlakovém nádraží ve Dvoře Králové kvůli nakládce dřevní hmoty na železniční dopravu.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí