Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > festivaly

Trpaslíci jsou zpět na louce v Kuksu. Festival Theatrum Kuks byl zahájen.

Redakce / 22.08.2019, Kuks
Na parkovišti u hospitalu v Kuksu se usadilo na chvíli do nebe mířící šapito divadla Drak a právě v něm proběhlo slavnostní zahájení 18. ročníku festivalu. Již odpoledne však nedočkaví návštěvníci zhlédli vernisáž trpaslíků, loutkovou hru nebo si poslechli barokní tony ve vybraných prostorách.
 

FOTOGALERIE - Theatrum Kuks 21. srpna 2019

U mostu v Kuksu míval hrabě Špork kdysi závodiště, které tvořily dvě řady celkem 40 soch trpaslíků. Ty údajně nesly rysy Šporkových nepřátel. Bohužel do dnešních dnů se nedochovaly, ale 21. srpna 2019 proběhla vernisáž návrhů nových trpaslíků, které vytvořili studenti malby Střední průmyslové školy kamenické a sochařské Hořice. Až půjdete přes most, i v noci se na vás budou novodobí trpaslíci pod mostem usmívat. 

První festivalové odpoledne patřilo nejen trpaslíkologům a jejich diskusím, ale také hudbě a divadlu včetně loutkového. Výjimečné jsou kromě účinkujících na Kuksu i prostory, kdy se stává během festivalu například přístupná půda hospitalu. Právě tam se odehrála hned dvakrát v jeden den loutková hra, a to poměrně syrová: RAW (klauzurní práce studentů KALD DAMU). 

I posluchači večerního koncertu Dětského pěveckého sboru Jitro nebyli o překvapení ochuzeni: po koncertě v kostele Nejsvětější trojice sešli po dřevěných schodech do Šporkovské hrobky, a připomněli si tak 340. výročí úmrtí otce hraběte Šporka. Veškerá prostranství byla osvětlena svíčkami, což jim dodávalo patřičnou atmosféru. 

Součástí slavnostního zahájení bylo večer divadelní představení v šapito divadla Drak, a to již tradičně v podání Geisslers Hofcomoedianten, kteří hráli kus šitý na míru Kuksu: TŘI ŽENY A ZAMILOVANÝ LOVEC je inscenace k 350. výročí narození významného barokního malíře Petra Brandla (1668 – 1735). Podezřele současná hra z roku 1730 byla objevená v srpnu LP 2018 v lékárně U Granátového jablka v hospitálu Kuks. V hlavní roli je sám Petr Brandl, kterého ztvárnil Martin Bohadlo. Pokud byste měli možnost tento kousek vidět, rozhodně doporučujeme - budete se dobře bavit. Ostatně jako je tomu u všech kousků od Geisslerů :-)

Večerní zahradní slavnost byla podkreslena živou hudbou a ačkoliv letní teplá noc již to nebyla, jasná obloha, jednoduché dobré občerstvení v šapito BarOko z ďůlku a měsíc ve tvaru oranžového půlkruhu nedovolovaly přítomným ještě dlouho odejít. 

Program festivalu si můžete nastudovat zde a rozhovor s ředitelkou festivalu si přečtěte zde.

Kateřina Sekyrková


 

Související články
Festival Theatrum Kuks nabízí opět hudební a divadelní dílny (19. – 25. 8. 2019)
THEATRUM KUKS přivádí baroko do dnešního světa. Několikadenní multižánrový festival se rozšiřuje do celého kraje
Multižánrový tradiční festival THEATRUM KUKS jako oslava vítězství nad krizí (19.-23. srpna 2020)

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1069x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí