Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Dvě trubky a varhany rozezní kostel na festivalu Hudební léto Kuks

Redakce / 21.07.2022
Třetí koncert letošního 13. ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks nabídne v sobotu 23. července od 18:00 hodin dva vynikající české trumpetisty. Za doprovodu varhaníka Jakuba Janšty zahraje profesor pražské AMU Vladimír Rejlek a trumpetista České filharmonie Walter Hofbauer. Páteří programu jsou kompozice pro dvě trubky, ale i varhanní improvizace a skladby pro varhany sólo.

Společnými skladbami všech tří interpretů budou kompozice pro dvě trubky – Vejvanovského Sonata vespertina, Vivaldiho Concerto C dur, Manfrediniho Concerto D dur nebo Suita D dur, kterou napsal J. Clarke. Z varhanní tvorby uslyšíme Bachův chorál Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659, Einleitung, Thema und Variationen in A dur od Adolfa Hesse a Preghieru Oreste Ravanella. Zmínku zaslouží i varhanní improvizace, které se cíleně věnuje varhaník Jakub Janšta.

Trumpetista Vladimír Rejlek studoval Trumpetista Vladimír Rejlekna Pražské konzervatoři, poté pokračoval ve studiu na AMU v Praze. Zúčastnil se řady hudebních soutěží, například na mezinárodní soutěži Pražské jaro 1978 získal první cenu a je rovněž laureátem mezinárodní soutěže v Toulonu v roce 1976. Je pravidelně zván do porot mezinárodních soutěží a v roce 2016 byl předsedou poroty Mezinárodní interpretační soutěže Pražského jara. Byl členem orchestru opery Národního divadla v Praze, působil jako první trumpetista České filharmonie nebo Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Je pravidelným hostem koncertních pódií u nás i v zahraničí. Vedle sólové koncertní činnosti se věnuje pedagogické práci na pražské AMU, kde byl v roce 2009 jmenován profesorem a nyní je vedoucím katedry dechových nástrojů.

Walter Hofbauer se hře na trubku začal věnovat v osmi letech. Již od dětství patří mezi nejvýraznější talenty své generace. Po absolutoriu Pražské konzervatoře byl posluchačem AMU v Praze, kde úspěšně ukončil magisterské studium v roce 2021. V průběhu studia exceloval na celé řadě tuzemských i mezinárodních soutěží. Jako sólista vystoupil například se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, FOK nebo Českou filharmonií pod taktovkou jejího šéfdirigenta Semjona Byčkova. V letech 2014–2021 byl stálým členem SOČRu a od sezóny 2017/2018 orchestru Opery Národního divadla. V České filharmonii nejdříve působil jako akademik, později jako host a nyní je stálý člen orchestru.

Varhaník Jakub JanštaVarhaník Jakub Janšta vystudoval varhany a skladbu na brněnské konzervatoři. Ve studiu varhan pokračoval na pražské AMU ve třídě doc. Jaroslava Tůmy a absolvoval stáž ve Stuttgartu u prof. Jona Laukvika. Zúčastnil se též řady zahraničních mistrovských kurzů. Je držitelem cen z mezinárodních interpretačních i improvizačních soutěží v rakouském Schläglu, slovinské Lublani, německém Korschenbroichu. Koncertuje jako sólista i s různými sbory a soubory. Vystupuje na významných festivalech. Specializuje se na improvizaci v historických formách. Kromě koncertní činnosti působí pedagogicky a je varhaníkem a ředitelem kůru v kostele sv. Františka z Assisi v Praze. V uplynulých letech vydal na labelu ARTA tři sólová CD.

Na následujícím koncertu festivalu 6. srpna 2022 zazpívá španělská sopranistka Beatriz Lafont, která vystoupí spolu se souborem Musica Florea a jeho uměleckým vedoucím Markem Štrynclem.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Související články
Hudební léto Kuks 2021 – dvanáctý ročník mezinárodního festivalu
Německý basista Wolf Matthias Friedrich a Ensemble Inégal zakončí 12. ročník festivalu Hudební léto Kuks
Hudební léto Kuks 2022 – třináctý ročník mezinárodního festivalu
Festival Hudební léto Kuks byl zahájen velkolepým koncertem špičkové PKF - Prague Philharmonia
Sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider zazpívá 9. července 2022 na festivalu Hudební léto Kuks
Hvězdné obsazení a strhující barokní koncert na Hudebním létu Kuks
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 248x
 
Hodnocení článku:
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.
11.10.2022 - Ve středu 12. října odpoledne bude probíhat údržba telefonní ústředny ve dvorské nemocnici. Může se tedy stát, že se tam v tuto dobu nebudete moc dovolat.
29.08.2022 - Na konci srpna navštívil Safari park letos již půl milióntý návštěvník.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí