Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Hudební léto Kuks 2021 – dvanáctý ročník mezinárodního festivalu

Vít Havlíček / 23.06.2021
Od 26. června do 21. srpna 2021 se uskuteční 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks, který nabídne celkem pět koncertů. Zahajovací koncert se bude konat v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. V podání Plzeňské filharmonie zazní symfonie W. A. Mozarta a J. V. Voříška. Následující koncerty budou tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, vždy od 18:00. Představí se na nich přední interpreti – sólista opery ve Stuttgartu Petr Nekoranec, německý basista Wolf Matthias Friedrich, polský varhaník Tomasz Soczek, sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček, violoncellista Tomáš Jamník, soubor Ensemble Inégal a další. Vedle novodobé premiéry skladby z kukského archivu zazní i světová premiéra skladby pedagoga pražské AMU Martina Hyblera.

Festival zahájí v sobotu 26. června 2021Plzeňská filharmonie v 18:00 v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové Plzeňská filharmonie s dirigentem Jiřím Rožněm. Koncert bude patřit dvěma významným klasicistním skladatelům, u nichž si připomínáme významné výročí. Wolfganga Amadea Mozarta a jeho slavnou Symfonii g moll KV 550 není třeba představovat. Jan Václav Voříšek (1791-1825) se narodil ve východočeském Vamberku ve stejném roce, jako zemřel Mozart. Voříškova Symfonie D dur patří k významným českým symfoniím první poloviny 19. století.

Druhý koncert se již bude konat stejně jako všechny následující v kostele Nejsv. Trojice v Kuksu. V sobotu 10. července na něm vystoupí tenorista a sólista opery ve Stuttgartu Petr Nekoranec a cembalistka a varhanice Eva Bublová, která je vítězkou interpretační soutěže Pražské jaro. Z vokálních skladeb jsou na programu zařazeny árie J. S. Bacha, G. F. Händela, A. Vivaldiho a A. Stradelly, ale také Ingemisco z Verdiho Requiem nebo Otče náš L. Janáčka. Dále uslyšíme Bachův Koncert F dur BWV 978 pro cembalo, na varhany pak Mozartovu Strahovskou improvizaci a Fantasii a fugu B dur A. Boëlyho.

Violoncellista Tomáš JamníkTřetí koncert 24. července nabídne violoncellistu a rovněž vítěze soutěže Pražské jaro Tomáše Jamníka, s nímž zahraje polský varhaník a pedagog na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě Tomasz Soczek. Vedle Bachova varhanního Preludia a fugy G dur BWV 541 a Suity G dur BWV 1007 pro violoncello sólo zazní druhá věta Dvořákova violoncellového Koncertu h moll v úpravě s varhanním doprovodem a varhanní Capriccio fis moll op. 36c, jehož autorem je polský skladatel Mieczysław Surzyński. Vrcholem tohoto koncertu bude světová premiéra kompozice pedagoga pražské AMU Martina Hyblera s názvem Memento mori op. 51, na téma jedné ze šporkovských árií a vyobrazení, které se nachází na dveřích v kukském kostele Nejsvětější Trojice.

Na čtvrtém koncertu 7. srpna zazpívá sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček se slovenským varhaníkem Markem Mosnárem. Vokální díla budou převážně od slovenských autorů 18. až 20. století, mezi něž patří J. P. Bajan, J. L. Bella, A. Albrecht, M. Schneider-Trnavský, J. Móri, F. Kafenda a Š. Németh-Šamorínsky. Tato v Čechách méně známá díla doplní varhanní skladby Preludium a fuga C dur BWV 547 J. S. Bacha, první tři části Sonáty c moll F. Mendelssohna-Bartholdyho a úvodní část Sonáty g moll G. A. Merkela.

Festival zakončí 21. srpna německý Soubor Ensemble Inégalbasista Wolf Matthias Friedrich, který vystoupí spolu s hráčem na barokní trubku Jaroslavem Roučkem a souborem Ensemble Inégal a jeho uměleckým vedoucím Adamem Viktorou. Vokální díla budou od G. Ph. Telemanna, J. S. Bacha a G. F. Händela, od něhož zazní i Suita D dur HWV 341 pro trubku a orchestr. V podání těchto interpretů bude provedena také novodobá premiéra skladby z kukského archivu, konkrétně Ave Regina in D od milosrdného bratra a žáka Josepha Haydna Abundia Micksche.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a koná se pod záštitou kardinála Dominika Duky a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

Přehled koncertů festivalu:


sobota 20. 6. 2021 18:00 - kostel Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem
Plzeňská filharmonie
Jiří Rožeň – dirigent
W. A. Mozart, J. V. Voříšek
    
sobota 10. 7. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Petr Nekoranec – tenor
Eva Bublová – cembalo, varhany
J. S. Bach, G. F. Händel, A. Vivaldi, A. Stradella, G. Verdi, L. Janáček a další

sobota 24. 7. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Tomáš Jamník – violoncello
Tomasz Soczek – varhany
J. S. Bach, A. Dvořák, M. Surzyński
světová premiéra skladby Martina Hyblera

sobota 7. 8. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Gustáv Beláček – bas
Marek Mosnár – varhany
J. S. Bach, J. L. Bella, M. Schneider-Trnavský, F. Mendelssohn-Bartholdy a další

sobota 21. 8. 18:00 - kostel Nejsvětější Trojice v Kuksu
Wolf Matthias Friedrich – bas
Jaroslav Rouček – barokní trubka
Ensemble Inégal
Adam Viktora – dirigent
J. S. Bach, G. Ph. Telemann, G. F. Händel a další
novodobá premiéra skladby z kukského archivu

Související články
Hudební léto Kuks 2019 - jubilejní 10. ročník mezinárodního festivalu
Collegium 1704 zahraje 6. července 2019 na festivalu Hudební léto Kuks novodobou premiéru skladby z kukského archivu
Hudební léto Kuks zakončí 17. srpna 2019 Český filharmonický sbor Brno, Czech Virtuosi a dirigent Petr Fiala
Hudební léto Kuks 2020 – jedenáctý ročník mezinárodního festivalu
Festival Hudební léto Kuks nabídne spojení hoboje a harfy v podání Viléma Veverky a Kateřiny Englichové 1. 8. 2020
Česko-švýcarská sopranistka Martina Janková zazářila se souborem Musica Florea na festivalu Hudební léto Kuks
Plzeňská filharmonie zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2021
Královédvorský chrámový sbor v létě zazpívá v Karlových Varech a Rakousku
Tenorista Petr Nekoranec zazpívá 10. července 2021 na festivalu Hudební léto Kuks
Petr Nekoranec a Eva Bublová na druhém koncertu Hudebního léta Kuks
Violoncellista Tomáš Jamník a polský varhaník Tomasz Soczek zahrají na festivalu Hudební léto Kuks
Sólista Slovenského národního divadla Gustáv Beláček zazpívá na festivalu Hudební léto Kuks
Koncertní sezóna na Kuksu pokračuje. Slovenskou národní tvorbu představili Beláček a Mosnár
Královédvorský chrámový sbor zazpívá v rakouském regionu Mariazell im Wienerwald
Německý basista Wolf Matthias Friedrich a Ensemble Inégal zakončí 12. ročník festivalu Hudební léto Kuks
Koncert se světovou premiérou skladby Sancta Ludmila švýcarského skladatele Frédérica Bolliho
PKF – Prague Philharmonia zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2022
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 712x
 
Hodnocení článku:
24.05.2022 - Koupaliště ve Dvoře Králové se otevře široké veřejnosti 2. června, v Jaroměři 4. června a v Trutnově pravděpodobně 10. června 2022. Vstupné zdražila Jaroměř a Dvůr Králové, Trutnov nechal vstupné na loňské úrovni.
01.05.2022 - Od 2. do 10. května je uzavřena prodejna Sportisimo ve Dvoře Králové kvůli rekonstrukci interiéru prodejny. Nejbližší pobočky jsou v Náchodě a Trutnově.
12.04.2022 - Letos mohou mít otevřeno o Velikonočním pondělí i velké obchody (nad 200m²) - až do 31. května platí nouzový stav. Totéž bude platit i pro státní svátek 8. května 2022. Zda budou mít tyto obchody otevřeno, však již záleží jen na samotných majitelích.

Volná pracovní místa
Mzdová účetní (JUTA, a.s.)Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí