Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Koncert s premiérou skladby prof. Juraje Filase v kostele ve Dvoře Králové nad Labem

anonymně / 18.09.2016, Dvůr Králové nad Labem
V neděli 25. září 2016 se v 16:00 hod. uskuteční v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové koncert s premiérou skladby profesora pražské AMU Juraje Filase za jeho osobní účasti. Pro tuto příležitost zkomponoval a věnoval Královédvorskému chrámovému sboru a jeho sbormistru Vítu Havlíčkovi skladbu Slavík z ráje. Tento sbor na varhany doprovodí pedagog pražské AMU a brněnské JAMU Pavel Černý.
 

Kromě této rozsáhlejší kantáty pro smíšený sbor a varhany napsal Juraj Filas i drobnější kompozici Píseň k Madoně Královédvorské, která zde bude rovněž uvedena v premiéře. Kromě Filasových skladeb zazní díla W. A. Mozarta, L. Cherubiniho, J. M. N. Garcii a dalších autorů.

Juraj Filas (* 1955) je uznávaným skladatelem, jehož skladby zní opakovaně např. v Carneggie Hall v New Yorku. Studoval kompozici na Pražské konzervatoři u královédvorského rodáka Jana Zdeňka Bartoše, poté pokračoval na pražské AMU, kde je nyní profesorem skladby.

Zářijové koncerty s premiérou skladby význačného soudobého skladatele jsou již obvyklým obohacením kulturního života ve Dvoře Králové a v letošním roce se bude tento koncert konat již poosmé (předchozí premiéry napsali Otomar Kvěch, Luboš Sluka, Ilja Hurník, Ivana Loudová, Ivan Kurz, Jiří Teml a Lukáš Hurník). Koncert podpořilo město Dvůr Králové a koná se pod záštitou starosty Jana Jarolíma.

Varhany v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové, které na koncertech s premiérou pravidelně doprovázejí Královédvorský chrámový sbor, postavila firma Rieger v letech 1933 – 1934. V současné době ale vyžadují generální opravu, jejíž zahájení farnost plánuje už koncem letošního roku. O tomto významném nástroji se může veřejnost dozvědět více na komentovaných prohlídkách varhan, které se budou konat v sobotu 8. října 2016 na kůru královédvorského kostela sv. Jana Křtitele.

 

Související články
Varhany na Královédvorsku
Nejstarší varhany do roku 1800
Varhany na Královédvorsku z 2. poloviny 19. století
Varhany na Královédvorsku z počátku 20. století
Královédvorský chrámový sbor premiéroval nové dílo Juraje Filase
Poutavé prohlídky varhan v královédvorském kostele sv. Jana Křtitele
Adventní koncert k 10. výročí Královédvorského chrámového sboru
Hudební skladatel Jan Zdeněk Bartoš se dočká odhalení pamětní desky na rodném domě ve Dvoře Králové
Jubilejní desátý koncert s premiérou skladby doc. Eduarda Douši

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 261x
 
 
 
Zpět
30.11.2018 - Od 22. prosince 2018 do 1. ledna 2019 budou uzavřeny odběrové místnosti na nové poliklinice ve Dvoře Králové. Odběr budou možné v nemocnici vždy do 10 hod.
23.11.2018 - Na 31. zasedání Rady Královéhradeckého kraje se v pondělí 26. listopadu bude mimo jiné vybírat zhotovitel studie možností napojení města Dvůr Králové nad D11 (PZ Borek, PZ Zboží a ZOO) z MÚK Jaroměř - sever.
14.11.2018 - Od 14.11. do 31.12. 2018 dojde k omezení parkování na vlakovém nádraží ve Dvoře Králové kvůli nakládce dřevní hmoty na železniční dopravu.

Volná pracovní místa
Ostraha (Dvůr Král. n. L.)


Kalendář akcí