Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Královédvorský chrámový sbor premiéroval kantátu „Anežka Česká“ Ľuboše Bernátha

Redakce / 17.09.2022
V sobotu 10. září 2022 se v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem uskutečnil další z řady pravidelných zářijových koncertů Královédvorského chrámového sboru pod vedením Víta Havlíčka. Toto těleso se již neodmyslitelně zařadilo do kulturního povědomí našeho města a je tak pokračovatelem jeho sborové tradice.

Díky erudici a četným kontaktům jehoKrálovédvorský chrámový sbor po koncertě 10. 9. 2022 dirigenta, pedagoga a hudebního teoretika Víta Havlíčka si již královédvorské obecenstvo zvyklo na skutečnost, že z jeho podnětu na těchto koncertech vždy zazní světová premiéra díla od některého z respektovaných soudobých skladatelů, věnovaných Královédvorskému chrámovému sboru. Nejinak tomu bylo již po čtrnácté i tentokrát, kdy byla uvedena skladba „Anežka Česká“ za osobní účasti autora - docenta bratislavské Vysoké školy múzických umění Ľuboše Bernátha, reagující tak na 740. výročí úmrtí této naší světice.

Královédvorský chrámový sbor s moderátorem Jiřím VejvodouCelým koncertem, kterého se osobně zúčastnila také náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Berdychová, provázel respektovaný a mediálně známý komentátor klasické hudby – Jiří Vejvoda. Svým zasvěceným, ale zároveň odlehčeným a vtipným průvodním slovem zaujal i pobavil posluchače, kteří vzhledem k umístění sboru na kůru neměli přímý vizuální kontakt s účinkujícími, kterými byl kromě sboru i náš významný varhaník Petr Rajnoha. Ten vystoupil nejen v roli citlivého doprovazeče sboru, ale i jako sólista, kdy provedl  tři rozměrnější varhanní skladby od J. S. Bacha, R. Schumanna a Fr. Musila.

Královédvorský chrámový sbor dokázalKrálovédvorský chrámový sbor na koncertě 10. 9. 2022, že dokáže citlivě interpretovat díla různých stylových období od renesance až po současnost. Zazněla tak díla J. Campana-Vodňanského, W. A. Mozarta, M. Haydna, J. N. Škroupa, G. Pucciniho a přítomného Ľuboše Bernátha, jehož „Anežka Česká“ na kancionální text koncert uzavřela. Autor v této sborové skladbě s doprovodem varhan dokázal při respektování tradičních hudebních postupů současným hudebním jazykem důstojně uctít památku této významné postavy našich dějin, což ocenili posluchači vřelým potleskem.

Petr Mádle

FOTOGALERIE - Královédvorský chrámový sbor premiéroval kantátu „Anežka Česká“ Ľuboše Bernátha

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 203x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí