Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Královédvorský chrámový sbor uvedl světovou premiéru skladby Sancta Ludmila od švýcarského autora Fréderica Bolliho

Redakce / 14.09.2021
V sobotu 11. září 2021 v odpoledních hodinách se v zaplněném kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem konal koncert Královédvorského chrámového sboru pod vedením sbormistra Víta Havlíčka. Do programu byly nejprve zařazeny skladby od renesance až po období romantismu. V samotném závěru vystoupení zazněla ve světové premiéře skladba současného období, kterou pro Královédvorský chrámový sbor zkomponoval (a věnoval) švýcarský hudební skladatel Fréderic Bolli.

Ústředním tématem tohoto díla se stala Svatá Ludmila, kterou si letos připomínáme v souvislosti s výročím 1100 let od její tragické smrti. Sborový zpěv na varhany doprovázel respektovaný český varhaník a profesor Pražské konzervatoře Jan Kalfus.

V úvodu zazněla varhanní skladbaKrálovédvorský chrámový sbor J. S. Bacha Fantasia super: „Komm, heiliger Geist, Herre Gott“, která posluchače nutně vtáhla do atmosféry chrámových prostor. Poté již nastoupil Královédvorský chrámový sbor a my jsme měli možnost poslechnout si díla Christophera Tye Laudate nomen Domini, Michaela Haydna Vinea mea electa a Edwarda Elgara Ave verum corpus, kde se  libozvučně prolínají jednotlivé ženské a mužské hlasy. V podání sopranistky Andrey Zaorálkové jsme se nechali unést nádhernou melodií ukolébavky Letěla bělounká holubička od Bedřicha Smetany. Následovala varhanní skladba Preludium a fuga G dur op. 37 F. Mendelssohna-Bartholdyho, kde se pro náročnost díla naplno projevila profesionalita varhaníka Jana Kalfuse.

Královédvorský chrámový sbor a varhaník Jan KalfusPoslední skladbou byla již zmiňovaná světová premiéra skladby skladatele F. Bolliho „Sancta Ludmila“ (na vybrané texty z Kristiánovy legendy). Na úvod zazněly mohutné, efektní akordy varhan - velmi emotivní a silný moment celé skladby. Po nich následovala rozsáhlá sborová část a stejné úvodní akordy pak celou skladbu zakončily. Pěvecký sbor nás přesvědčil, že si umí poradit i s náročnou partiturou a obtížným latinským textem. Nacvičit takto nelehké osmiminutové dílo jistě není nic jednoduchého, o to více si člověk váží práce všech, kteří se nebojí nových výzev. Odměnou za hodnotný zážitek, který si posluchači odnášeli, byl vřelý potlesk na závěr celého programu.

Tradicí těchto zářijových koncertů, Frédéric Bolli (vlevo) a Královédvorský chrámový sborkteré Královédvorský chrámový sbor pořádá (letos již po třinácté), je nejen přehlídka premiérované skladby, ale také přítomnost samotného autora. Nejinak tomu bylo i tentokrát. Do předních lavic usedli skladatel Frédéric Bolli a jeho manželka, kteří vážili cestu v dnešní nelehké době až ze Švýcarska. Dalším přítomným z pozvaných hostů byl skladatel a profesor pražské AMU Jiří Bezděk, který pro Královédvorský chrámový sbor napsal premiérovou skladbu „Soška Matky milostné“ před dvěma lety. Na úplný závěr nechyběla malá pozornost od členů sboru - regionální dárky obdrželi pozvaní hosté, skladatel Frédéric Bolli a varhaník Jan Kalfus. Skladatel Frédéric Bolli pak ještě v krátké řeči ocenil výkon sboru a poděkoval za pozvání do Dvora Králové.

Švýcarský skladatele Frédéric Bolli v královédvorském kostele sv. Jana KřtiteleDěkujeme Královédvorskému chrámovému sboru, jeho sbormistru Vítu Havlíčkovi, i všem dalším, kdo nám posluchačům připravují krásné hudební zážitky. Tvořit kvalitní hudbu je velká dřina, ale výsledkem je spokojenost na obou stranách.

Lenka Pejchalová

Foto: Miloš Šálek

FOTOGALERIE - Královédvorský chrámový sbor uvedl světovou premiéru skladby Sancta Ludmila od švýcarského autora Fréderica Bolliho

Související články
Královédvorský chrámový sbor premiéroval dílo německého skladatele Holmera Beckera
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Koncert se světovou premiérou skladby Sancta Ludmila švýcarského skladatele Frédérica Bolliho
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru v prosinci 2021
Štědrovečerní zpívání koled u vánočního stromu na náměstí TGM ve Dvoře Králové (24. prosince 2021)
Královédvorský chrámový sbor vystoupí se sopranistkou Helenou Hozovou a varhaníkem Viktorem Darebným
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 854x
 
Hodnocení článku:
Volná pracovní místaŠkolní psycholog (ZŠ Sch. sady)

Ošetřoval/ka (Diakonie ČCE Dvůr Králové)


Kalendář akcí