Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Plzeňská filharmonie zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2021

Redakce / 4.06.2021
Zahajovací koncert 12. ročníku mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks se uskuteční v sobotu 26. června 2021 v 18:00 v kostele v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové. V podání Plzeňské filharmonie na něm zazní slavná Mozartova Symfonie g moll KV 550 a Symfonie D dur Jana Václava Voříška. Dirigentem koncertu bude Jiří Rožeň.
Koncert bude patřit dvěma významným klasicistním skladatelům, u nichž si připomínáme významné výročí. Wolfganga Amadea Mozarta a jeho slavnou Symfonii g moll KV 550 není třeba představovat. Jan Václav Voříšek (1791-1825) se narodil ve východočeském Vamberku ve stejném roce, jako zemřel Mozart. Voříškova Symfonie D dur patří k významným českým symfoniím první poloviny 19. století. Vznikala v roce 1821 a připomínáme si tak 200 let od jejího napsání.

Plzeňská filharmonie, dříve Plzeňský rozhlasový orchestr, je těleso s pevnou tradicí a renomé a je orchestrem žádaným na jevištích v České republice i v zahraničí. Podniká četná zahraniční turné a vystupuje na prestižních pódiích Evropy a USA, jakými jsou například Liederhalle ve Stuttgartu, Stadthalle ve Vídni, Mercedes-Benz Arena v Berlíně, Tonhalle v Zürichu nebo Elbphilharmonie v Hamburku. S Plzeňskou filharmonií v minulosti vystoupili mimo jiné Ramon Vargas, Montserrat Caballé a také řada vynikajících dirigentů, např. sir Charles Mackerras, Václav Talich nebo Jiří Bělohlávek. Na postu šéfdirigenta bude od září 2021 japonský dirigent Chuhei Iwasaki. Plzeňská filharmonie se také významně podílela na realizaci projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015.

Jiří Rožeň je výrazným talentem Dirigent Jiří Rožeňmladé dirigentské generace. Studoval dirigování na Pražské konzervatoři a univerzitách v Salcburku, Hamburku, Curychu a Glasgow. V letech 2015-17 působil jako asistent šéfdirigentů Thomase Dausgaarda a Donalda Runniclese u BBC Scottish Symphony Orchestra. V této sezóně dirigoval Royal Philharmonic Orchestra v Londýně, Royal Liverpool Philharmonic, Dánský národní symfonický orchestr, Orchestre National du Capitolede Toulouse nebo Orquesta Sinfónica de Tenerife. Debutoval také v Číně na Forest Festival Nanjing s Jiangsu Symphony. V uplynulých sezónách dirigoval např. Deutsches Sinfonie-Orchester Berlin, Göteborgs Symfoniker, Hiroshima Symphony Orchestra, u nás pak Českou filharmonii, SOČR, FOK a další.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks a finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Vzhledem k nařízením (která budou pravděpodobně platná i v létě) doporučujeme rezervaci vstupenek, protože kapacita prostoru je z těchto důvodů omezená a limitovaná.

Další koncerty festivalu se uskuteční tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu, a to 10. a 24. července a 7. a 21. srpna 2021. Věříme, že současná situace umožní plnohodnotný průběh festivalu. Případné změny budou stejně jako ostatní informace o festivalu uveřejněny na webu festivalu www.hudebniletokuks.cz.

Související články
Hudební léto Kuks 2019 - jubilejní 10. ročník mezinárodního festivalu
Slavná Osudová symfonie Ludwiga van Beethovena v podání Komorní filharmonie Pardubice zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2020
Hudební léto Kuks 2020 – jedenáctý ročník mezinárodního festivalu
Sólistka drážďanské opery Štěpánka Pučálková vystoupí 18. července 2020 na festivalu Hudební léto Kuks
Česko-švýcarská sopranistka Martina Janková zazářila se souborem Musica Florea na festivalu Hudební léto Kuks
Hudební léto Kuks 2021 – dvanáctý ročník mezinárodního festivalu
Plzeňská filharmonie zahájila 12. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks 2021 - videoreportáž
Violoncellista Tomáš Jamník a polský varhaník Tomasz Soczek zahrají na festivalu Hudební léto Kuks
Vaše komentáře

Přečteno 895x
 
Hodnocení článku: