Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem

Redakce / 23.07.2019
Královédvorský chrámový sbor nesmí od června 2018 na kůru královédvorského kostela sv. Jana Křtitele doprovázet bohoslužby, protože se sbormistrem ukončila spolupráci Římskokatolická farnost ve Dvoře Králové. I když sbor nemá již více než rok svou „domovskou scénu“, nadále zkouší mimo faru a doprovází mše i koncertuje mimo královédvorskou farnost. Rádi jsme tedy přijali pozvání doprovodit liturgii v neděli 14. července 2019 do kostela Povýšení sv. Kříže do Rožmitála pod Třemšínem.
 
V tomto kostele působil v Kostel Povýšení sv. Kříže v Rožmitále pod Třemšínemletech 1788-1815 hudební skladatel Jakub Jan Ryba. Jeho Missa in Es dur, kterou jsme zpívali, pravděpodobně poprvé zazněla právě na tomto kůru, který je původní. Byl to zážitek, stát na stejných prknech jako kdysi J. J. Ryba, poslouchat a prohlédnout si barokní varhany, na které Ryba hrál a ve kterých je dokonce dosud vlepen lístek, kde je jeho rukou napsán vzkaz, posadit se na lavičku, na které Ryba seděl, podívat se stejným zrcátkem jako skladatel, co se děje u oltáře. Při mši se také tamější kněz pomodlil za to, aby Královédvorský chrámový sbor mohl opět zpívat v královédvorském kostele.S historií kostela i města Rožmitála (jak říkají místní) nás seznámila paní Ivana Hoyerová, na kůru se nás ujal místní varhaník Hubert Hoyer. Paní Hoyerová nás provedla rozsáhlou expozicí věnovanou Jakubu Janu Rybovi, která je součástí krásného Podbrdského muzea. Ivana Hoyerová ví o Jakubu Janu Rybovi snad všechno. Byla radost poslouchat zanícené vyprávění o jeho nelehkém životě i rozsáhlém díle, včetně vyvracení mnohých mýtů. Škoda, že povědomost o tomto významném hudebníku, skladateli, pedagogu a osvícenci se scvrkla jen na „Rybovku“, tedy Českou mši vánoční Hej mistře.

Pokračovali jsme jako Mohyla nedalo Rožmitálu, kde J. J. Ryba spáchal sebevraždusprávní poutníci na Svatou Horu u Příbrami, kde jsme si v bazilice Nanebevzetí Panny Marie prohlédli nové nádherné varhany dokončené před půl rokem. Pastva pro uši i oči! Zahráli jsme a zazpívali si a potěšili náhodné návštěvníky.
Naše společná cesta končila v kostele sv. Jakuba Většího v areálu bývalého Zbraslavského kláštera. Zpěv ve večerním tichém kostele měl zvláštní atmosféru, na kterou tamější pan farář reagoval: „ Přijeďte nám zazpívat na mši!“

Za Královédvorský chrámový sbor
Hana Pojezdná

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (1) - Rožmitál pod Třemšínem

 

Související články
Koncert s premiérou skladby Eduarda Douši ke 100. výročí vzniku ČSR v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové
O neodborně opravených varhanách ve Dvoře Králové pohledem prof. Jaroslava Tůmy
Štědrovečerní zpívání koled u vánočního stromu na náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové
Královédvorský chrámový sbor zpíval na Velikonoce v Hostinném
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru na Noci kostelů 2019
Prezentace nově pokřtěné knihy Varhany na Královédvorsku proběhne ve Dvoře Králové 9. června 2019
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Koncert s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka
Koncert Královédvorského chrámového sboru s premiérou skladby profesora Jiřího Bezděka
Adventní koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru v prosinci 2019
Adventní koncert Královédvorského chrámového sboru a orchestru s Rybovou Českou mší půlnoční
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1214x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
13.02.2020 - Kalamitní stav v Královéhradeckém kraji vyhlášený energetiky byl odvolán v úterý 11. 2. 2020 v 15 hod.
09.02.2020 - Silný až extrémní vítr očekáváme i v našem regionu. Počítejme s omezením dopravy, ale i provozu některých turistických atrakcí včetně dvorské zoo či skiareálů.
29.01.2020 - V pátek 31. ledna 2020 bude uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ ve Dvoře Králové nad Labem včetně pracoviště registru vozidel na odloučeném pracovišti v Nedbalově ulici.
24.01.2020 - Sportovci Královéhradeckého kraje dnes přivezli 31 medailí ze zimní Olympiády dětí a mládeže. V pořadí krajů se umístili na stříbrné příčce, což se naposledy povedlo v roce 2006.

Volná pracovní místa

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí