Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell

Redakce / 21.08.2021, Dvůr Králové nad Labem
Po červencových vystoupeních v Praze, Karlových Varech a Dvoře Králové putoval v polovině srpna Královédvorský chrámový sbor pod vedením svého sbormistra Víta Havlíčka po stopách možná nejvýznamnějšího královédvorského rodáka Jana Václava Bergla (1719–1789) do poutního místa Klein Mariazell v pohoří Vídeňského lesa v Dolních Rakousích.

Již předloni při oslavách Berglova 300. Královédvorský chrámový sbor před poutním kostelem Hafnerberg po koncertě 14. 8. 2021výročí narození ve Dvoře Králové nad Labem navázali členové Královédvorského chrámového sboru kontakty se členy rakouského spolku Mariazell im Wienerwald a tyto vyvrcholily letošním pozváním na koncert a doprovod mše v tomto významném poutním místě. Zdejší klášter byl založen v roce 1120 při staré stezce z Vídně do Štýrska. Právě výzdoba tohoto kostela je první větší samostatnou realizací J. V. Bergla, který svůj rukopis zanechal v ostatních kostelích v okolí i Vídni.

Královédvorský chrámový sbor v bazilice Klein-Mariazell po mši 15. 8. 2021V pátek 13. srpna v podvečer jsme dorazili na místo a po krátké procházce se uložili ke spánku v očekávání náročného programu. V průběhu sobotního dne nás předseda tamějšího spolku dr. Thomas Aigner provedl se zasvěceným výkladem po kostelích v Thennebergu, Klein Mariazell a Hafnerbergu. Pak již následovala odpolední zkouška a koncert v kostele v Hafnerbergu. V neděli 15. srpna dopoledne jsme pak doprovodili provedením Koželuhovy Missy sollemnis in C i dalšími skladbami slavnou bohoslužbu v bazilice v Klein Mariazell a odpoledne se odměnili výletem do Vídně, kde J. V. Bergl vystudoval malířskou akademii a postupně se vypracoval až na dvorního malíře Marie Terezie.

Obě hudební akce byly vydařené, Královédvorský chrámový sbor v poutním kostelem Hafnerberg při koncertě 14. 8. 2021odezva publika srdečná a nadšená. Naši hostitelé se o nás pečlivě starali a zajistili propagaci. V takové milé atmosféře a výtečné akustice zdejších kostelů s vzorně udržovanými varhanami se výborně vystupovalo. Myslím, že jsme dobře reprezentovali jak město Dvůr Králové, tak českou hudební kulturu. Na nedělní mši zavítal i rakouský potomek hrabat Šporků z Kuksu pan Stephan Sweerts-Sporck, příznivec festivalu Hudební léto Kuks.

Členové Královédvorského chrámového sboru ve vídeňském SchönbrunnuZatímco u nás je J. V. Bergl opomíjen, zde v Rakousku je znám a vysoce hodnocen. Jeho dílo uznáváno, propagováno a připomínáno, například i malou naučenou stezkou v klášterní zahradě v Klein Mariazell. Na jenom z panelů je umístěna i jeho kresba  rodiště - pohled na město Dvůr Králové nad Labem. Zdejší berglovská společnost si nechala vyhotovit i vlastní várku chutného piva s etiketou z Beglovy fresky a připravila po sobotním koncertu bohaté pohoštění pro nás i pro posluchače.

Byli jsme velice mile Členové Královédvorského chrámového sboru v rakouském kláštěře Melkpřekvapení dobrosrdečností zdejších lidí, kteří náš výkon ocenili a zvali k dalšímu vystoupení. I cesta zpět přes vyhlášený klášter v Melku a přes klášter Zwettl byla poznamenána výtvarným působením tohoto královédvorského rodáka. V Melku jsem si pod Berglovými freskami zazpívali v proslulém zahradním pavilonu a následně rakouským návštěvníkům vysvětlili spojitost tohoto malíře se Dvorem Králové. Vraceli jsme se nabiti dojmy a energií k další práci. Naše putování bychom nemohli uskutečnit bez podpory, kterou nám poskytuje město Dvůr Králové nad Labem a Královéhradecký kraj.

Josef Pojezdný

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Královédvorský chrámový sbor premiéroval dílo německého skladatele Holmera Beckera
Královédvorský chrámový sbor v létě zazpívá v Karlových Varech a Rakousku
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Koncert se světovou premiérou skladby Sancta Ludmila švýcarského skladatele Frédérica Bolliho
Královédvorský chrámový sbor uvedl světovou premiéru skladby Sancta Ludmila od švýcarského autora Fréderica Bolliho
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru v prosinci 2021
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Královédvorský chrámový sbor zazpívá ve Vídni a Klein Mariazell
Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň
Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Putování Královédvorského chrámového sboru (17) – Predmier
Putování Královédvorského chrámového sboru (18) – Brno
Putování Královédvorského chrámového sboru (19) – Kodaň, Vejlø, Praestø
Vaše komentáře

Přečteno 552x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí