Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Putování Královédvorského chrámového sboru (15) – Filipov

Redakce / 5.09.2022
Královédvorský chrámový sbor koncertoval před třemi stovkami posluchačů v bazilice ve Filipově u Jiříkova v severních Čechách. Přijal tak pozvání spolku Arte musica, aby spolu s varhaníkem a pedagogem pražské AMU Pavlem Černým účinkoval na závěrečném koncertu XV. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Filipov, který se konal v neděli 28. srpna 2022.

Pro mnohé je Rumbursko, případně Královédvorský chrámový sbor v bazilice ve FilipověŠluknovský výběžek vzdálené, pusté a vysídlené území. Když jsme letos přijali pozvání do tohoto kraje, měli jsme se přesvědčit o opaku. Nám neznámá výstavná novorománská Filipovská bazilika, je nejvýznamnějším poutním místem Litoměřické diecéze, v roce 1926 jí papežem Piem XI byl udělen čestný titul „Basilica Minor“.

V tomto místě se odjakživa prolínal a vzájemně obohacoval český a německý živel. Žijí zde velice milí a kulturní lidé s živým zájmem o kulturní dění. Místní podnikatelé i samospráva aktivně podporují kulturu včetně vážné hudby, a tak jsme se svým programem měli možnost vystoupit před početným publikem, které zcela zaplnilo zdejší poutní baziliku. Před takovým množstvím posluchačů se výborně vystupovalo jednak s vědomím opravdového zájmu o hudbu na straně publika, ale zároveň i s velkým pocitem odpovědnosti odvést co nejlepší výkon a bylo to znát.

Královédvorský chrámový sbor v bazilice ve FilipověS Pavlem Černým, pedagogem pražské HAMU, který virtuózně provedl varhanní skladby J. S. Bacha, J. Rheinbergera, F. Liszta i své varhanní improvizace na téma písně O sanctissima, jsme se střídali za varhanního doprovodu našeho sbormistra Víta Havlíčka provedením svých sborových skladeb světových i českých skladatelů, mezi které patřili W. A. Mozart, M. Haydn, J. Rheinberger, B. Smetana a další. Tato živá dramaturgie tak zprostředkovala posluchačům pestrý hudební zážitek. I když byl sbor větší část koncertu na kůru, posluchači jej viděli díky projekci a obrazovce umístěné před oltářem. Dvě závěrečné skladby zazpíval sbor před početným publikem.

Mezinárodní publikum složené z Královédvorský chrámový sbor v bazilice ve Filipověčeských i německých návštěvníků (bazilika ve Filipově se nachází 100 m od neznatelné státní hranice) bylo s naším výkonem spokojeno, což dalo najevo mohutným aplausem i následnými pochvalami a uznáním. Organizátoři následně projevili zájem o případnou další spolupráci. A tak se nám po chutném pohoštění od místních dobře nastupovalo na podvečerní cestu zpět. Část sboru cestou domů navštívila momentálně rekonstruovanou baziliku v Jablonném v Podještědí a památný kostel sv. Petra a Pavla ve Varnsdorfu, kde došlo v roce 1830 k prvnímu úplnému liturgickému provedení Beethovenovy Missy solemnis.

Rádi bychom se takto předvedli i našemu milému královédvorskému publiku, a proto všechny srdečně zveme na náš koncert s premiérou dne 10. září 2022 od 16.00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele ve Dvoře Králové nad Labem, kde provedeme v premiéře skladbu slovenského skladatele, docenta bratislavské VŠMU Ľuboše Bernátha „Anežka Česká“.

Josef Pojezdný

FOTOGALERIE - Putování Královédvorského chrámového sboru (15)

Související články
Putování Královédvorského chrámového sboru (1) – Rožmitál pod Třemšínem
Putování Královédvorského chrámového sboru (2) – Praha-Zbraslav
Putování Královédvorského chrámového sboru (3) – Hostinné
Putování Královédvorského chrámového sboru (4) – Kutná Hora
Putování Královédvorského chrámového sboru (5) – Kamienna Góra
Putování Královédvorského chrámového sboru (6) – Zittau
Putování Královédvorského chrámového sboru (7) – Praha - kostel sv. Mikuláše
Putování Královédvorského chrámového sboru (8) – Litomyšl
Putování Královédvorského chrámového sboru (9) – Velehrad a Svatý Hostýn
Putování Královédvorského chrámového sboru (10) – Karlovy Vary
Putování Královédvorského chrámového sboru (11) – Klein Mariazell
Putování Královédvorského chrámového sboru (12) – Polička
Putování Královédvorského chrámového sboru (13) – Norimberk
Putování Královédvorského chrámového sboru (14) – Vídeň
Vít Havlíček: Kuks je i pro koncerty místem, kterému se v okolí těžko něco vyrovná
Koncert se světovou premiérou skladby Anežka Česká slovenského skladatele Ľuboše Bernátha
Putování Královédvorského chrámového sboru (16) – Krakov
Koncerty Královédvorského chrámového sboru a orchestru v prosinci 2022
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 361x
 
Hodnocení článku:
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí