Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Sólistka curyšské opery Martina Janková vystoupí 15. srpna 2020 na festivalu Hudební léto Kuks se souborem Musica Florea

Vít Havlíček / 12.08.2020, Kuks
Festival Hudební léto Kuks zakončí 15. srpna 2020 vynikající česko-švýcarská sopranistka a sólistka opery v Curychu Martina Janková, která vystoupí spolu se souborem Musica Florea a jeho uměleckým vedoucím Markem Štrynclem v tamějším kostele Nejsv. Trojice od 18:00. Těžiště programu bude tvořit výběr árií z oratoria San Nicola di Bari G. B. Bononciniho, od jehož narození letos uplyne 350 let, v kontextu oratoria Il trionfo del tempo e del disinganno G. F. Händela, tedy oratorií pocházejících z Říma 1. poloviny 18. století. Ani letos nebude chybět novodobá premiéra skladby z kukského archivu. Ve špičkovém podání těchto interpretů letos zazní Ave Regina in G od někdejšího kukského regenschori Wernera Hymbra.
 
Program s podtitulem „Luce eterna - Světlo věčné“ je složen především z árií oratorií Bononciniho a Händela z doby, kdy bylo v Římě na přelomu 17. a 18. století zakázáno komponovat opery. Bononcini a 14 let po něm i Händel ve svých oratoriích zpracovávají stejné téma „Co je pomíjivé a co je neměnné“. Kromě árií zazní instrumentální hudba G. F. Händela a A. Vivaldiho. Program doplní novodobá premiéra skladby z kukského archivu, konkrétně Ave Regina in G od Wernera Hymbra (1733 - 1805). Ten působil jako regenschori v Praze, Vídni a v Kuksu, kde je také pohřben.

Česko-švýcarská sopranistka Martina Janková je především známá jako mozartovská a barokní interpretka. Mimo jiné s velkým úspěchem debutovala v roce 2016 v Milánské La Scale. Zpívala jak v curyšské, ženevské opeře, pařížské Champs-Elysées, italské Maceratě i v Národním divadle v Praze. Jako koncertní pěvkyně spolupracovala mimo jiné s Berlínskou, Mnichovskou, Českou a Izraelskou filharmonií, Gewandhaus orchestrem Lipsko a různými barokními ansámbly. Je vášnivou písňovou interpretkou a s recitály vystoupila v Londýnské Wigmore Hall, na Pražském jaru, Salcburském festivalu, Styriarte v Grazu, Musiques en Eté v Ženevě ad.

Soubor Musica Florea Musica Floreabyl založen roku 1992 violoncellistou a dirigentem Markem Štrynclem jako jeden z prvních výrazných počinů na poli stylově poučené interpretace v České republice. Repertoár souboru zahrnuje instrumentální komorní hudbu, světské i duchovní vokálně-instrumentální skladby, orchestrální koncerty i monumentální díla symfonická, oratorní i operní od baroka až po 20. století. Musica Florea hostovala od počátku své existence na významných světových festivalech a spolupracuje s význačnými sólisty i ansámbly a obdržela řadu prestižních ocenění. Je též iniciátorem nastudování oper a baletů především období baroka, často v novodobých premiérách.

Marek ŠtrynclDirigent, violoncellista a sbormistr Marek Štryncl absolvoval pražskou AMU v oboru dirigování a studoval barokní violoncello na Dresdner Akademie für alte Musik. Spolupracuje s význačnými komorními a symfonickými orchestry, sbory, ansámbly a sólisty. Jeho repertoár zahrnuje tvorbu od raného baroka až po romantismus a soudobé skladby. Zájem o dobovou interpretaci přivedl Marka Štryncla v roce 1992 k založení souboru Musica Florea. Vyučuje dirigování a sbormistrovství na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a barokní violoncello na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a působí jako umělecký ředitel Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích.


Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. spolu se správou hospitálu Kuks. Finančně jej podpořilo Ministerstvo kultury, Státní fond kultury, Královéhradecký kraj a město Dvůr Králové nad Labem. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím mailu rezervace@hudebniletokuks.cz. Více informací naleznete na www.hudebniletokuks.cz.

 

Související články
Hudební léto Kuks 2020 – jedenáctý ročník mezinárodního festivalu
Trumpetista Jiří Houdek a varhaník Petr Čech vystoupili na festivalu Hudební léto Kuks
Sólistka drážďanské opery Štěpánka Pučálková vystoupí 18. července 2020 na festivalu Hudební léto Kuks
Festival Hudební léto Kuks nabídne spojení hoboje a harfy v podání Viléma Veverky a Kateřiny Englichové 1. 8. 2020
Česko-švýcarská sopranistka Martina Janková zazářila se souborem Musica Florea na festivalu Hudební léto Kuks

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 345x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí