Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

V hajnickém kostele se po dlouhé odmlce opět rozezněly varhany

Redakce, Karolina Václavíková / 11.12.2017
V páteční podvečer 8. prosince se konal další z benefičních koncertů pro varhany v kostele sv. Mikuláše v Hajnici, tentokrát už za zvuku varhan v podání Přemysla Kšici, trubky Miroslava Smrčky a s uměleckým přednesem Ondřeje Kepky. Již poněkolikáté se zaplnil prostor slavnostně osvíceného kostela. Návštěvníci sem přišli nejen za kulturním zážitkem a podpořit svým příspěvkem opravu varhan, ale také si chtěli poprvé poslechnout jejich zvuk.

FOTOGALERIE - V hajnickém kostele se po dlouhé odmlce opět rozezněly varhany

V úvodu krátce M. Smrčka a P. Kšica - Hajnice - 8. 12. 2017promluvil organizátor záchrany varhan Vít Havlíček, který seznámil posluchače s průběhem sbírky a také je informoval o již provedených opravách. Od října do listopadu proběhla první etapa opravy, díky níž se podařilo varhany zprovoznit. Těchto prací se ujala firma Robert Ponča Varhany z Krnova. Kromě pořádání dalších benefičních koncertů se plánuje z kraje roku 2018 podání žádosti o grant na Královehradecký kraj na obnovu těchto varhan. V druhé etapě se chystá zejména generální oprava vzdušnic a traktury, dále pravděpodobně i oprava varhanní skříně.

Po těchto informacích předstoupil před zaplněný kostel Ondřej Kepka, který popřál všem návštěvníkům příjemný kulturní večer a uvedl, že kromě zvuku varhan a tónů trubky se budou moci zaposlouchat do veršů i slov duchovních textů Jana Zahradníčka a Karla Hlaváčka. Na chvíli se vzdálil a kostelem se poprvé rozezněly varhany. Byl to úžasný zážitek. Zvuk varhan, který se šíří kostelním prostorem, nese se klenbou a zase se vrací v jednotlivých tónech i mohutných vlnách. Je krásné, že zase znějí v hajnickém kostele. A snad žádný jiný nástroj varhanám tak výrazně a přitom vznosně nesekunduje, jako zvuk trubky.

Ondřej Kepka - Hajnice - 8. 12. 2017Přemysl Kšica spolu s trumpetistou Miroslavem Smrčkou přednesli na úvod Preludium z Te Deum od M. A. Charpentiera, dále Koncert D dur pro trubku a varhany od G. Ph. Telemanna, nádherná díla Toccata a fuga d moll a Arioso z kantáty č. 156 od J. S. Bacha a Suitu D dur od J. Clarka. Mezi každou skladbou se kostelem nesly v uměleckém přednesu pana Kepky meditativní texty Zahradníčka a Hlaváčka, které jen umocnily slavnostní předvánoční atmosféru. Na závěr oba hudebníci přednesli na své nástroje improvizaci na adventní téma a spolu s Ondřejem Kepkou sklidili bohatý potlesk. Poté, co se přišli poděkovat a převzít kytice do prostoru před oltářem, opět vystoupili na kůr a přidali ještě jeden kus – Bachův chorál z kantáty č. 147. I posluchači už se zvedli ze svých míst a otočili se směrem ke kůru, odkud se tóny varhan a trubky linuly a interpretům poděkovali potleskem vestoje.

Na tomto koncertě se vybrala částka 11.690 Kč, která bude opět použita k dalším opravám. Tímto počinem letošní řada benefičních koncertů končí, ale na jaře na ně naváží další setkání. Už teď se na ně těšíme.

Karolina Václavíková

Související články
Josef Somr podpoří opravu varhan na benefičním koncertu v Hajnici 13. října 2017
Jiří Stivín zahraje na benefičním koncertu pro varhany v Hajnici 5. listopadu 2017
Na koncertu Jiřího Stivína a Václava Uhlíře pro hajnické varhany se vybralo přes dvacet tisíc korun
V Hajnici se po mnoha letech rozezní varhany na benefičním koncertu s recitací Ondřeje Kepky – skončila první etapa opravy
Jarní sérii benefičních koncertů pro varhany v Hajnici zahájí České filharmonické kvarteto 8. dubna 2018
Benefiční koncerty pro varhany v Hajnici pokračují
Václav Hudeček zahraje na benefičním koncertu pro varhany v Hajnici 3. června 2018
Na koncertu Václava Hudečka pro varhany v Hajnici se vybralo přes 18 tisíc korun
Vaše komentáře

Přečteno 788x
 
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.
12.04.2024 - od 6. dubna 2024 se změnily ordinační hodiny lékařské pohotovostní služby (LPS) pro dospělé v nemocnici v Trutnově – o víkendech a svátcích budete moct navštívit LPS od 8 do 18 hod. Dětská pohotovost zůstává o víkendech a svátcích nezměněna od 8 do 20 hod.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí