Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > hudba

Závěrečný koncert festivalu Hudební léto Kuks perfektně zakončili Marek Zvolánek a Pavel Svoboda

Redakce / 20.08.2017, Kuks
V sobotu 19. srpna 2017 se klenbami kostela Nejsvětější Trojice v Kuksu nesl líbezný zvuk varhan a trubky. Trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda si svým uměním získali srdce publika. Posluchači v zaplněném kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu je odměnili vřelým a dlouhotrvajícím potleskem ve stoje. Hudebníci pak zahráli dva přídavky.
 

Marek Zvolánek dokázal okouzlit Marek Zvolánek a Pavel Svoboda - 19.8.2017 - Hudební léto Kukspublikum svým jemným, barveným tónem na trumpetu. Jeho konkrétním a čistým nasazením dokázal utvořit rovný tón, který se nesl celým kostelem. Pavel Svoboda předvedl výbornou techniku hry na varhany a dobře použité střídání různých rejstříků. Byl také skvělým korepetitorem.

V první polovině koncertu zazněly barokní skladby od různých autorů: Vincent Lübeck, John Stanley, Dieterich Buxtehude, Georg Philipp Telemann, Arcangelo Corelli a nechyběl ani Johann Sebastian Bach.

Pavel Svoboda, Marek Zvolánek a Juraj Filas - 19.8.2017 - Hudební léto KuksV druhé polovině byly zahrány moderní skladby od dvou autorů: Miloslava Kabeláče a Juraje Filase. Po Kabeláčově varhanní Fantasii d moll zazněla na závěr koncertu ve světové premiéře Sonáta pro trubku a varhany - ,,Kuks – Hexen – Aria‘‘ od Juraje Filase, který byl na koncertě přítomen stejně jako další významný český skladatel Luboš Sluka. Filasova skladba sklidila od publika veliký potlesk. Tato skladba psaná formou ronda je velice technicky náročná na správné interpretování. Oba muzikanti ji zahráli ve velmi skvělém podání. Hlavní téma, které se několikrát vrátilo, je velice zpěvné a tonálně ukotvené a celá skladba jím byla zakončena.

Hudební skladatel Juraj Filas (*1955) Pavel Svoboda, Marek Zvolánek a Juraj Filas - 19.8.2017 - Hudební léto Kuksvystudoval na Pražské konzervatoři kompozici a zpěv, poté skladbu na HAMU v Praze, kde od r. 1985 vyučuje na katedře skladby hlavní obor a historické kompoziční studie. Jeho skladba na objednávku festivalu je psaná na téma tzv. Čarodějnické árie (jedna ze Šporkových árií) a autor k ní uvedl: „K napsání Sonáty pro trubku a varhany - ,,Kuks – Hexen – Aria‘‘ – mne inspirovalo skvostné prostředí Kuksu a jeho dějin, ale hlavně neodmyslitelná myšlenka mecenášství evropské šlechty a duchovenstva.“

Závěrečný koncert festivalu Hudební léto Kuks byl výborně zakončen a můžeme se těšit na další, již 9. ročník.

Jakub Rojko

Foto: Miloš Šálek


FOTOGALERIE - Závěrečný koncert festivalu Hudební léto Kuks perfektně zakončili Marek Zvolánek a Pavel Svoboda

 

Související články
Hudební léto Kuks – osmý ročník mezinárodního festivalu
Festival Hudební léto Kuks byl zahájen ve Dvoře Králové společným koncertem Filharmonie Hradec Králové a houslisty Ivana Ženatého
Koncert Hudebního léta Kuks ve španělském rytmu
Rakouský tenorista Virgil Hartinger navštívil festival Hudební léto Kuks
Festival Hudební léto Kuks uzavře trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda
Má vlast Bedřicha Smetany zahájí ve Dvoře Králové festival Hudební léto Kuks 2018

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 387x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
24.03.2020 - V Královéhradeckém kraji máme aktuálně stále 18 pozitivních případů onemocněním COVID-19. Provedeno vyšetření s podezřením na možnou nákazu koronavirem bylo u 206 osob.
15.03.2020 - Od pondělí 16. března 2020 bude až do odvolání uzavřen pro veřejnost Safari Park Dvůr Králové.

Volná pracovní místa
Kompletace setů do nemocnic (Hartmann Chvalkovice)
brigáda i HPP 


Učitel na II. stupni ZŠ (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Vedoucí odboru MěÚ (město Dvůr Králové n. L.)

Ergotrapeut/ka (VIVIDUS East)

Fyzioterapeut/ka (VIVIDUS East)

Lékař (VIVIDUS East)

Zdravotní setra (VIVIDUS East)


Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)


Kalendář akcí