Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje

Strhující rytmus bicích Poogie Bella i exPinkFloydovský odkaz v akustickém hávu

Redakce, / 24.03.2010
12. ročník mezinárodního hudebního festivalu JAZZINEC přivítá krále groovu Poogieho Bella na jediném koncertě s česko-slovenským bandem a londýnský quartet Harry Waterse (syn Rogera Waterse – ex Pink Floyd)
 

Od poloviny února do konec dubna probíhá v Trutnově 12. ročník mezinárodního festivalu Jazzinec. Po koncertech saharského původního blues v od kapely Tartit nebo slavného trumpetisty Erika Truffaze & Sly Johnsona přichází hlavní festivalový víkend.
Ten zahájí ve čtvrtek norsko-české trio Vojtěcha Procházky, který pokřtí svou novou desku Amoeba‘s Dance. Dále zahraje fantastický slovensko-český Sextet Radovana Tarišky. O jeho nové desce, kterou do Trutnova přiveze, vyšla řada skvělých recenzí a například polský saxofonista Piotr Baron prohlásil, že hudba kapely jde charakterizovat jen jedním slovem – že je Newyorská! (… Nádherná newyorskost je silou skvělé spolupráce skupiny. Páni, gratulujem!..)
Sextet Radovana Tarišky tvoří mimořádné osobnosti slovensko-české scény (Ondřej Štveráček, Ondro Krajňák, Tomáš Baroš, Marian Ševčík,) a také významný host – americký trumpetista Ryan Carniaux.

Finále ale proběhne v sobotu 27.3. Večer otevře česko-jihoafrický projekt fusion kytaristy Jonathana Crossleyho, který na pódiu předvede Nu-Jazz (spojení jazzu s funkem, rockem, free jazzem, i elektronickýmy vlivy). Ten si s sebou z JAR přiveze ještě bubeníka Jonathana Sweetmana. Spolu s nimi zahrají dva čeští saxofonisté – Luboš Soukup a Ondřej Štveráček a basista Lukáš Kytnar.

Dále zahraje kubánsko-rusko-česká formace orientující se zejména na latinsko-americkou a kubánskou hudbu jak v tradičním provedení, tak s příměsí jazzu, funku a reggae. V repertoáru mají skladby převzaté (např. Buena Vista Social Club, Gipsy Kings, A. C. Jobim) i vlastní.

Lahůdkou skalním příznivcům odkazu Pink Floyd bude koncert Harry Waters Quartetu, kdy se na pódiu objeví syn Rogera Watersem, talentovaný pianista Harry Waters, který rovněž svého otce doprovází na jeho turné. Ve svém londýnském kvartetu se ale orientuje na "old school jazz" vycházející z odkazu Oscara Petersona. Mimořádný koncert silných osobností britské jazzové scény, první ve Střední Evropě!
Yarron Stavi -kontrabas (držitel ceny The BBC Jazz Award for Best CD of the year 2003), Jon Scott - bicí a Brandon Deane Allen- saxofon, (Brandon Allen Quintet, Drugstore Cowboy) – největší britský jazzový magazín Jazzwise označil Brandona Allena jako současného nejlepšího tenor saxofonistu v Británii.
Vrcholem večera bude naprosto unikátní koncert jednoho z nejlepších světových bubeníků – Poogie Bella, který je přezdíván Král groove. Poogie je mnohaletým spoluhráčem Marcuse Millera a hrál i např.  se Stanleyem Clarkem, Victorem Wootenem, Johnem Scofieldem, Alem Jarreauem, Chakou Khan, Erykah Badu nebo Davidem Bowiem.
Poogie Bell zahraje jako host na jediném koncertě se speciálně vytvořeným bandem česko-slovenských muzikantů, sestaveným pro tuto jedinečnou událost.
Kapelu tedy budou tvořit : Juraj Tatár – klávesy, Martin Gašpar – basa, Michal Bugala – kytara, Matouš Kobylka – saxofon, Petr Harmáček – trubka a DJ Mercí – gramofony. V kapele se tak sejdou hudebníci doprovázející Petera Lipu, Pažo Haberu, Madfinger, T.O.P. Dream Copany, Kontrabandu Milana Svobody ale i Děda Mládek Illegal Bandu.

Sobotní koncert Jazzince bude zaznamenávat ČRo 3 - Vltava a opět ho prostřednictvím sítě EBU nabídne dalším evropským rádiím.

 

 

 
 
Přečteno 1x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
02.06.2020 - Místa ve vlacích bude opět možné rezervovat přes rezervační systém Českých drah, a to od půlnoci z 2. na 3. června 2020. S výjimkou spojů SC Pendolino, bude zatím předprodej omezen na období od 3. do 13. června 2020.
25.05.2020 - Město Hradce Králové rozdělí mezi místní podnikatele zasažené koronavirovou krizí deset milionů korun. Schválením programu Antivirus - program peněžité pomoci o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Město tím chce zmírnit dopady zejména na drobné podnikatele a živnostníky, kteří museli v době nouzového stavu uzavřít provozovny. Příspěvek bude činit až 25 000 korun pro jednoho žadatele.
04.05.2020 - Dnes se opět sejde Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které bude mimo jiné hlasovat o dotacích pro regionální rozvoj, životní prostředí a zemědělství, které na svém minulém zasedání neschválilo.

Volná pracovní místa
Kalendář akcí
5.01.2019 09:00 - 31.12.2020 17:00
Expozice textilního tisku (stálá výstava)
19.06.2020 09:00 - 30.08.2020 16:00
Tvoříš, tvořím, tvoříme (výstava + soutěž)
20.06.2020 16:00 - 19.09.2020 17:00
Pohádky z Bauerovic zahrádky II
1.07.2020 - 30.08.2020
Nyní a dříve (výstava)
5.07.2020 09:00 - 5.07.2020 13:00
Burza neboli bleší trh