')
Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Co se děje > společenské akce

Dnes je to 200 let, co Václav Hanka "našel" v našem kostele Rukopis královédvorský

Redakce / 16.09.2017
Kulturní akce připomínající výročí objevení Rukopisu královédvorského, nejstaršího česky psaného textu, pokračují ve Dvoře Králové nad Labem v sobotu 16. září 2017, tedy přesně 200 let od dne, kdy tento dokument nalezl Václav Hanka v klenuté kobce věže kostela sv. Jana Křtitele. Kromě kostela je připraven program také v městském muzeu. Zde se navíc v pondělí 18. a v úterý 19. září 2017 uskuteční první dva přednáškové cykly s rukopisnou tematikou.
 

FOTOGALERIE - Dnes je to 200 let, co Václav Hanka

FOTOGALERIE - Fotografie a obrázky k Rukopisům poskytlo městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Program v sobotu 16. září 2017 začne ve 14:00 hod. v kostele sv. Jana Křtitele nevážným vyprávěním Filipa Pýchy s názvem Objevení Rukopisu královédvorského. Následovat bude koncert Hany Medkové (soprán) a Václava Uhlíře (varhany), na kterém zazní například skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a dalších hudebních skladatelů. 

Jak to byloRukopis královédvorský objevil 16. září 1817 v klenuté kobce věže kostela sv. Jana Křtitele český spisovatel, básník, jazykovědec, literární historik, knihovník a vysokoškolský pedagog Václav Hanka spolu s královédvorským kaplanem Pankrácem Ignácem Borčem. Jedná se o nejstarší česky psaný text se 14 písněmi datovaný do 13. století. Dokument má již od svého nalezení své odpůrce i příznivce a stále se vedou spory o jeho pravosti. I když jde s největší pravděpodobností o padělek, který vytvořil Václav Hanka společně s básníkem Josefem Lindou, a zřejmě i s dalšími, RK významně ovlivnil atmosféru národního obrození a zapsal město výrazně do českých dějin. V současnosti je uložen v Knihovně Národního muzea v Praze.

Poté se dění přesune do městského muzea, které zve na zahájení výstavy s názvem Rukopis královédvorský. Vernisáž, na které vystoupí pěvecký sbor Záboj a lyrické písně z Rukopisu královédvorského přednese Alfréd Strejček, se uskuteční v přednáškovém sále Špýcharu od 15:45 hod. 

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem připravuje přednášky s tematikou Rukopisů, české literatury nebo historie. V pondělí 18. září 2017 se tak v přednáškovém sále městského muzea od 17:00 hod. uskuteční přednášky Jiřího Urbana (Historie sporu o pravost Rukopisů) a Otakara Brázdy (Profesor fyziologie František Mareš – vědec, filozof, obránce Rukopisů). O den později, tedy v úterý 19. září 2017 od 17:00 hod., přednáškový cyklus pokračuje vystoupením Dany Mentzlové (Jazyk a styl Rukopisů) a Karla Nesměráka (Průzkum hmotné stránky RKZ).

Prohlédně si místo nálezu!Prohlídka Rukopisné kobky v kostele sv. Jana Křtitele: sobota 16.9. den nalezení RK, sobota 23.9., sobota 7.10. od 9 do 18 hodin, neděle 8.10. od 14 do 17 hodin. více informací na: http://www.svjankrtitel.estranky.cz/clanky/prohlidka.html


Miroslava Kameníková 
www.mudk.cz
 

Související články
Vystavení originálu Rukopisu královédvorského (7. a 8. října 2017)
Originál Rukopis královédvorského je již ve Dvoře ve speciální vitríně. Doprovází ho zvláštní bezpečnostní opatření.
Velká videoreportáž z výstavy originálů Rukopisu královédvorského
Místopis obce Trotina na Královédvorsku má svoji knižní podobu
Rukopis královédvorský v komiksu - křest knihy v Městské knihovně Slavoj (21. března 2018)
Dvůr Králové má vlastní komiks! Týká se Rukopisu královédvorského.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 637x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
11.07.2019 - Knihovna Slavoj bude již od pátku 12. července 2019 opět otevřená pro čtenáře dle běžné otevírací doby. Služby on-line jsou již také v provozu.
10.07.2019 - Aktuálně (středa 10. července) je omezen provoz v knihovně Slavoj ve Dvoře Králové, kde nefunguje elektřina. Možné je pouze osobní navrácení knih. V případě potřeby prodloužení knih volejte na mobilní čísla: 721 390 348, 606 531 153. O změně vás budeme informovat.
02.07.2019 - Od 27. června do 1. července jsme bohužel měli problém s poštovním serverem účtu info@kralovedvorsko.cz. Pokud jste nám v tuto dobu poslali email, prosím, zašlete jej ještě jednou nebo nám zavolejte.

Volná pracovní místa
Školní psycholog (Dvůr Králové n. L.)

Vedoucí oddělení ŠKS (Dvůr Králové n. L.)


Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)

Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí