Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > společenské akce

Dnes je to 200 let, co Václav Hanka "našel" v našem kostele Rukopis královédvorský

Redakce / 16.09.2017
Kulturní akce připomínající výročí objevení Rukopisu královédvorského, nejstaršího česky psaného textu, pokračují ve Dvoře Králové nad Labem v sobotu 16. září 2017, tedy přesně 200 let od dne, kdy tento dokument nalezl Václav Hanka v klenuté kobce věže kostela sv. Jana Křtitele. Kromě kostela je připraven program také v městském muzeu. Zde se navíc v pondělí 18. a v úterý 19. září 2017 uskuteční první dva přednáškové cykly s rukopisnou tematikou.
 

FOTOGALERIE - Dnes je to 200 let, co Václav Hanka

FOTOGALERIE - Fotografie a obrázky k Rukopisům poskytlo městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Program v sobotu 16. září 2017 začne ve 14:00 hod. v kostele sv. Jana Křtitele nevážným vyprávěním Filipa Pýchy s názvem Objevení Rukopisu královédvorského. Následovat bude koncert Hany Medkové (soprán) a Václava Uhlíře (varhany), na kterém zazní například skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka a dalších hudebních skladatelů. 

Jak to byloRukopis královédvorský objevil 16. září 1817 v klenuté kobce věže kostela sv. Jana Křtitele český spisovatel, básník, jazykovědec, literární historik, knihovník a vysokoškolský pedagog Václav Hanka spolu s královédvorským kaplanem Pankrácem Ignácem Borčem. Jedná se o nejstarší česky psaný text se 14 písněmi datovaný do 13. století. Dokument má již od svého nalezení své odpůrce i příznivce a stále se vedou spory o jeho pravosti. I když jde s největší pravděpodobností o padělek, který vytvořil Václav Hanka společně s básníkem Josefem Lindou, a zřejmě i s dalšími, RK významně ovlivnil atmosféru národního obrození a zapsal město výrazně do českých dějin. V současnosti je uložen v Knihovně Národního muzea v Praze.

Poté se dění přesune do městského muzea, které zve na zahájení výstavy s názvem Rukopis královédvorský. Vernisáž, na které vystoupí pěvecký sbor Záboj a lyrické písně z Rukopisu královédvorského přednese Alfréd Strejček, se uskuteční v přednáškovém sále Špýcharu od 15:45 hod. 

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem připravuje přednášky s tematikou Rukopisů, české literatury nebo historie. V pondělí 18. září 2017 se tak v přednáškovém sále městského muzea od 17:00 hod. uskuteční přednášky Jiřího Urbana (Historie sporu o pravost Rukopisů) a Otakara Brázdy (Profesor fyziologie František Mareš – vědec, filozof, obránce Rukopisů). O den později, tedy v úterý 19. září 2017 od 17:00 hod., přednáškový cyklus pokračuje vystoupením Dany Mentzlové (Jazyk a styl Rukopisů) a Karla Nesměráka (Průzkum hmotné stránky RKZ).

Prohlédně si místo nálezu!Prohlídka Rukopisné kobky v kostele sv. Jana Křtitele: sobota 16.9. den nalezení RK, sobota 23.9., sobota 7.10. od 9 do 18 hodin, neděle 8.10. od 14 do 17 hodin. více informací na: http://www.svjankrtitel.estranky.cz/clanky/prohlidka.html


Miroslava Kameníková 
www.mudk.cz
 

Související články
Vystavení originálu Rukopisu královédvorského (7. a 8. října 2017)
Originál Rukopis královédvorského je již ve Dvoře ve speciální vitríně. Doprovází ho zvláštní bezpečnostní opatření.
Velká videoreportáž z výstavy originálů Rukopisu královédvorského
Místopis obce Trotina na Královédvorsku má svoji knižní podobu
Rukopis královédvorský v komiksu - křest knihy v Městské knihovně Slavoj (21. března 2018)
Dvůr Králové má vlastní komiks! Týká se Rukopisu královédvorského.

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 666x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.11.2019 - Dnes je kvůli nenadálé události uzavřen Městský úřad ve Dvoře Králové n. Labem.
12.11.2019 - Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 bude z technických důvodů uzavřeno pracoviště registru řidičů a řidičských průkazů na MěÚ Dvůr Králové nad Labem.
12.11.2019 - V dnech 13. a 14. 11. bude od 6:00 v Trutnově provoz na Úpském nábřeží veden JEDNOSMĚRNĚ, a to ve směru od Polské ul. ke kruhovému objezdu u autobusového nádraží. Vozidla jedoucí z opačného směru musí využít objízdné trasy přes ul. Československé armády.
24.10.2019 - Od pátku 25. října 20:00 hod. do úterý 29. října 6:00 hod. bude mimořádně mimo provoz informační systém CZECH POINT. Nebude tak možné využít těchto služeb ani na jiných místech než jsou úřady (např. informační centra apod.)

Volná pracovní místa
Právník/právnička (Město Dvůr Králové n. L)

Pečovatel/ka (PS Dvora Králové n. L.)

Sociální pracovník (Domov důchodců)

Fyzioterapeut (Domov sv. Josefa)

Tajemník úřadu (Dvůr Králové n. L.)

Ošetřovatel/sanitář (Domov sv. Josefa)

Všeobecná/praktická sestra (Domov sv. Josefa, Žireč)

Sociální pracovník/ice (Diakonie ČCE DKnL)


Kalendář akcí