Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Co se děje > společenské akce

Štědrý den v Bastionu byl příjemným připomenutím zvyků staročeských Vánoc

Redakce / 27.12.2018, Josefov - Jaroměřsko
V části josefovské pevnosti Bastion I se konala ještě ve Štědrý den akce, která přilákala nejen místní lidi: Štědrý den v pevnosti připomenul vánoční zvyky a zároveň umožnil návštěvníkům projít si za světla svíček část kasemat.
 

FOTOGALERIE - Štědrý den v pevnosti - prosinec 2018

Každý máme jiné představy o ideálním průběhu Štědrého dne. Zorganizovat akci, na kterou přijde od rána do 14 hod. kolem 600 lidí, je však důkazem, že lidé nechtějí být jen zavření doma, opečovávat domácnost a čekat na zlaté prasátko. 
Štědrý den v pevnosti se stal událostí, která lidem umožnila popřát si navzájem osobně klidné vánoční svátky v příjemném prostředí. Organizátoři přitom mysleli i na rodiny, a tak zatímco se dospělí ohřívali horkými nápoji, rozjímali se známými nebo se seznamovali se skvěle zpracovanými vánočními tradicemi u jednotlivých zastaveních, děti se měly možnost zabavit u dílniček. 
Atmosféru tvořily nejen do detailu vyšperkované místnosti pevnosti a udržované ohně v cihlových krbech, ale také prodejci, kteří byli spolu s organizátory oblečeni do dobových kostýmů. 
Však i pár špekáčků u ohýnků čekalo na opečení. Kdo však měl chuť na sladké, postál si frontu o voňavých trdelníků. 
Dobově odění vojáci si vynucovali kázeň i u dospělých, a zaručovali tak klidný průběh prohlídky svíčkami osvětlených kasemat, kde se zároveň zájemci seznamovali s otázkami rodinné hry na téma Vánoční perníky. Za správně vyluštěnou hru dostal každý, jak jinak, vánoční perníček. 
Návštěvníci si však mohli odnést kromě perníčku nejen drobnosti zakoupené u stánků, ale také Betlémské světlo, které zde udržovali a předávali zájemcům skauti. 

Po dlouhé době slunečné počasí dopřálo návštěvníkům i krásné výhledy ze zatravnělé střechy pevnosti. 

Děkujeme organizátorům za skvěle provedený nápad a těšíme se na další!

Kateřina Sekyrková


 

 

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1001x
 
 
 
Zpět
Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Kuchař (ZŠ Schulzovy sady)
Učitel (ZŠ Schulzovy sady)

Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí