Vyhledej
Královédvorsko > Co se děje > výstava online

Matka a dítě - tímto reliéfem odmaturoval světoznámý sochař a královédvorský rodák Otto Gutfreund

11. díl seriálu Výstava online

Sádrový reliéf, Matka s dítětem (1910), je maturitní práce z Uměleckoprůmyslové školy Otty Gutfreunda (3. 8. 1889 – 2. 6. 1927). Reliéf najdete v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem.
Otto Gufreund se narodil ve Dvoře Králové nad Labem. Studoval na Odborné škole keramické v Bechyni, poté na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a také v Paříži u Emila Antoina Bourdella. První světová válka ho zastihla v Paříži, kde tvořil svoje kubistické sochy. 

Otto Gutfreund se dobrovolně přihlásil do armády a jako příslušník cizinecké legie se zúčastnil bojů v Alsasku a na několika místech Francie, ale v roce 1916 byl proti své vůli z armády vyčleněn a držen až do začátku roku 1919 v internačních táborech. I tam však kreslil a zkonstruoval několik sošek ze dřeva. Roku 1919 svou kubistickou éru zakončil. 

Roku 1926 se stal profesorem pražské Uměleckoprůmyslové školy. Ve dvacátých letech vytvořil vedle podobizen a jiných plastik komorního rázu množství soch pro veřejná prostranství, z nichž nejznámější je vlys Návrat legií na průčelí Legiobanky v Praze, pomník Babičky Boženy Němcové v Ratibořicích a několik pomníků T. G. Masaryka. Smrt utonutím v řece Vltavě ukončila Gutfreundovu tvůrčí cestu. 

Podrobný článek o Otto Gutfreundovi najdete také ZDE


Další články Městské muzeum

Související články
Barunka Otto Gutfreunda se vrací do Dvora Králové! Aneb příběhy až skoro detektivní - přednáška Josefa Jiránka
Výstava online. Podívejte se na sbírky muzea na stránkách našeho portálu
Daguerrotypie v Městském muzeu Dvůr Králové nad Labem
Přehrada Les Království - unikátní diapozitiv ze stavby přehrady
Sedící ženský akt s nádobou je dílo Jakuba Obrovského
Víte, odkud se vzalo rčení - Dostala se pod čepec?
Vaše komentáře

Přečteno 571x