Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Co se děje > výstava online

Víte, odkud se vzalo rčení - Dostala se pod čepec?

14. díl seriálu Výstava online

Redakce / 26.03.2020
Dámské čepce na fotografiích jsou ze sbírek Městského muzea ve Dvoře Králové a pocházejí z 2. poloviny 19. století a jsou bohatě zdobené, buď krajkou a stuhami, nebo bohatou výšivkou a rubínovými korálky.
 
Čepec byl v českém lidovém prostředí jednou ze základních součástí oděvu. Nejenže chránil hlavu ženy, ale byl součástí tradičního svatebního obřadu, tzv. čepení, po kterém se již vdaná žena nesměla na veřejnosti objevit prostovlasá. Také odkazoval na ženino postavení ve společnosti, prozrazoval věk nositelky a její geografický původ. Čepce nosily rovněž svobodné matky, takzvané prespanky. V 19. století platilo nepsané společenské pravidlo, že žádná dáma nevyšla z domu bez pokrývky hlavy. Běžně se nosily měkké čepce, zhotovené z jemného bílého plátna, pro sváteční příležitosti zdobené bohatou výšivkou. Oblíbené byly i malé velmi zdobné čepičky, lemované krajkou a připomínající šperk, umístěný na temeni hlavy. 

Dámské čepce na fotografiích pocházejí z 2. poloviny 19. století a jsou bohatě zdobené, buď krajkou a stuhami, nebo bohatou výšivkou a rubínovými korálky. 
 

Související články
Výstava online. Podívejte se na sbírky muzea na stránkách našeho portálu
Matka a dítě - tímto reliéfem odmaturoval světoznámý sochař a královédvorský rodák Otto Gutfreund

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 88x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí