Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Co se děje > výstavy

Procházka městem za historií rodiny Sochorů (středa 5. září 2018)

Redakce / 4.09.2018, Dvůr Králové nad Labem
V rámci oslav výročí 100. založení Československé republiky je ve Dvoře Králové připraven projekt Aš po Už/horod. Kromě stejnojmenné výstavy v nedávno městem odkoupeném objektu městské tržnice na náměstí Republiky je připravena i tématická procházka městem a také přednáška.
 

Otevřené dveře do městské tržnice

Den otevřených dveří v bývalé budově městské tržnice je po dlouhé době možností, kdy mají obyvatelé, ale i návštěníci regionu možnost nahlédnout alespoň do části útrob této historicky významné budovy na náměstí Republiky. Od 6. do 21. září se zájemcům naskytne jedinečná příležitost podívat se do nejvyššího patra této budovy na náměstí Republiky a užít si výhledy z něj nejen na město a do kraje, ale také na exponáty výstavy zvané Aš po Už/horod. Tuto jedinečnou výstavu připravili studenti Ateliéru textilní tvorby Uměleckoprůmyslové školy v Praze pod vedením královédvorské rodačky MgA. Jitky Škopové. Exponáty výstavy vycházejí z výzkumu osudu významných podnikatelských rodin od Aše až po Užhorod, které stály u zrodu založení první republiky. Mezi ně patřila i rodina Sochorů, která byla u zrodu textilního průmyslu ve Dvoře Králové. Po celou dobu trvání výstavy bude možné neformálně diskutovat s přítomnými studenty nejen o historii Dvora Králové nad Labem. 
Výstava bude otevřena denně od 11 do 17 hod. 
Vcházet do nejvyššího patra bývalé budovy tržnice bude možné vchodem z Tylovy ulice vedle městské knihovny Slavoj.

Tématická procházka městem

Již na středu 5. září je jako součást projektu připravena od 14:00 do 17:00 hod. procházka městem za historií rodiny Sochorů, jejímž průvodcem bude Ladislav Čumba. Sraz je na Zálabí (Benešovo návřeží 1174), před administrativní budovou od Pavla Janáka.

Přednáška

Ve čtvrtek 6. září se v prostorách výstavy bude konat od 17 hod. přednáška a debata. Vzhledem k prostoru, kde se výstava koná, se bude diskutovat i na téma industriální architektury. Přednášející zmíní významné rodiny, které stály při vzniku první republiky.

Vernisáž výstavy

Na přednášku naváže ve středu 6. září 2018 v 18:30 vernisáž samotné výstavy Aš po Už/horod. 


Kateřina Sekyrková
Zdroj: www.mudk.cz, dvurkralove.cz
 

Související články
Textilní muzeum v České Skalici na jaře končí. Provozovatel - Uměleckprůmyslové muzeum v Praze - dal výpověď.
Další fakta o textilním muzeu
Na kus řeči do Dvorečku - s Josefem Jiránkem o muzeu textilu
V sobotu 8. září projde Dvořem Králové průvod absolventů místní SŠIS

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 240x
 
 
 
Zpět
24.01.2019 - Od 23. 1. 2019 do odvolání je vyhlášen na lůžkových odděleních jičínské nemocnice zákaz návštěv vzhledem k vývoji epidemiologické situace v jičínském regionu. Pro nemocnici v Novém Bydžově tento zákaz neplatí.
14.01.2019 - Na silnice I/37 v části obce Kocbeře je ledovka, kamiony stojí. Zvýšená opatrnost doporučena na celých 24 hodin.
08.01.2019 - Silnice I/37 Trutnov - Jaroměř je v části Hajnice průjezdná se zdržením. Tvoří se kolony kvůli dopravním nehodám. Zjistěte si před cestou aktuální stav, případně zvolte cestu přes Hajnici, i tam však opartně.

Kalendář akcí