Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Doprava > aktuálně

Jak zvládli krajští sypači první sníh?

Sypače měl práci i mimo horské oblasti

Redakce / 5.12.2020, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Ve čtvrtek 3. prosince zasypaly silnice v celém kraji první letošní vločky. Předpověď byla jasná a posypové vozy v pohotovosti. Přesto byl výjezd z Trutnova na Jaroměř v dopoledních hodinách blokován uvízlými kamiony v hluboké hnědé břečce. Stejnou podobu měly dopoledne silnice vyšších i nižších tříd, kde se ráno solilo.
 

Plošné sněžení zasáhlo nejen horské oblasti, ale i oblasti v nižších polohách. Dle oficiální zprávy probíhaly v horských oblastech Trutnovska a Náchodska preventivní zásahy již v brzkých ranních hodinách, zhruba mezi třetí a pátou hodinou. Nasazeno bylo 70 chemických sypačů, které po prvním ošetření doložily posypový materiál a vyrazily uklízet sníh s pomocí pluhů. Opakované zásahy trvají i během dne. V permanenci je dále 21 sypačů s inertním posypem.

„Sněžení k nám přišlo z jihu či jihozápadu okolo páté hodiny ráno. S ohledem na postup sněžení vyrážely sypače postupně – nejdříve v Novém Městě u Chlumce nad Cidlinou a v Plačicích, následně v Nové Pace, Kopidlně, Hořicích, Dobrušce a Rychnově. Vzápětí se přidala ostatní cestmistrovstí,“ říká Jiří Brandejs, ředitel Údržby silnic Královéhradeckého kraje, a. s.

Ranní hodiny zpětně hodnotí řidiči jako bezproblémové. Kritická situace byla zejména v dopoledních hodinách, kdy stále sněžilo a prosolená vrstva sněhu, kterou zatím nestáhl pluh, nabývala na výšce. Plné ruce práce měly i městské či obecní technické služby, které mají na starosti zimní údržbu. Zejména ve městech však část hlavních komunikací spadá pod kraj a místní sypači by měly svoji aktuální údržbu koordinovat s krajskými. 

„Silničáři postupovali podle schváleného Plánu zimní údržby komunikací. Nejdříve ošetřili hlavní tahy a na méně frekventované silnice se technika dostala až během dopoledne. Stanovené limity se ale podařilo s rezervou dodržet,“ dodal ke čtvrteční situaci radní Václav Řehoř odpovědný za oblast dopravy a silničního hospodářství.

K úplně prvním výjezdům letošní zimy vyrážely sypače koncem listopadu do horských oblastí, kde silničáři řešili namrzající vozovky a spad sněhu.

Napište nám do komentáře, jak se jelo ve čtvrtek vám. 

Kateřina Sekyrková

Zdroj: Královéhradecký kraj


 

Související články
Celkem 31 nehod napočítali krajští policisté v den prvního sněhu na silnicích

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 566x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
26.02.2021 - Od 1. března 2021 bude v hodinách pro veřejnost opět otevřena pokladna na hlavní budově MěÚ Dvůr Králové n. L.. Hodiny pro veřejnost (do odvolání): pondělí a středa 8:00–17:00 hod. V úterý, čtvrtek a pátek 8:00–11:30 hod. jsou hodiny vymezené pouze pro nezbytné úřední záležitosti a po předchozí telefonické nebo e-mailové domluvě (případně na předvolání).

InzerceVolná pracovní místa
Kuchař/ka (Domov důchodců)


Odborný referent (Město Dvůr Králové n. L.)

Sociální pracovník (Město Dvůr Kr. n. L.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí
1.01.2021 - 31.05.2021
ŽIJEME NA KRÁLOVÉDVORSKU
6.05.2021 19:00 - 6.05.2021 23:30
BlueFest Online