Vyhledej
Královédvorsko > Doprava > aktuálně

Městská doprava ve Dvoře Králové bude od 1. září také s 75% slevou

Od září budou v městské dopravě jezdit děti od 6 do 18 let, studenti od 18 do 26 let a senioři nad 65 let za 2 koruny

Redakce / 23.08.2018, Dvůr Králové nad Labem
Také vás napadlo, že cesta žáků či seniorů autobusem či vlakem po okolí Dvora je vyjde od 1. září levnějí než cestování městskou dopravou? Ve Dvoře Králové tomu tak nebude. Radní se ve Dvoře rálové shodli, že z rozpočtu uvolní ročně 160 tisíc Kč na poskytnutí 75% slevy na jízdné stejné věkové skupině i v místní městské dopravě.
 
Rada města Dvůr Králové se sešla po více než měsíci a nadělila svým občanům dárek: stejně jako vláda, i ona schválila 75% slevu na jízdné, ovšem v městské hromadné dopravě. 

Od 1. září 2018 tak děti od 6 do 18 let, žáci a studenti od 18 do 26 let za služby městského autobusu 2 Kč namísto dosavadních 5 Kč (poloviční jízdné). Nově se do této slevové akce započítávají senioři nad 65 let, kteří původně jezdili za plné jízdné. Zdarma jezdí nadále občané až od 70 let, stejně jako děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP-P včetně průvodce a psa. 
Základní jízdné zůstává v původní výši 10 Kč.
Prokazování věku by mělo probíhat za stejných podmínek jak je tomu ve veřejné dopravě - děti nad 15 let a senioři nad 65 let průkazem totožnosti nebo průkazkou IREDO, studenti od 18 do 26 let studentským průkazem. Děti do 15 let se nijak neprokazují.

Vedení města tak reaguje na zavedení 75% celostátní slevy na jízdné ve vlacích i autobusech veřejné hromadné dopravy, která platí od 1. září 2018. 
Starosta města Jan Jarolím tento postup vysvětlil tím, že vedení chce, aby pro cestující ve Dvoře Králové nad Labem platily rovné podmínky. Část města je obsluhována příměstskými spoji a městská veřejná doprava je součástí krajského integrovaného dopravního systému IREDO, ve kterém platí 75% sleva z obyčejného jízdného. O tom rozhodli krajští radní již na začátku srpna.

Náklady na kompenzaci slev, které bude město financovat ze svého rozpočtu, se dle tiskové zprávy města odhadují ročně na 160 tisíc Kč. 


Zajímavostí ohledně nových slev je, že například České dráhy vrací peníze za své slevové karty (IN-karty), které se již nyní žákům a studentům nevyplatí. Více v tomto článku

Kateřina Sekyrková
Zdroj: www.mudk.cz, fcb OREDO, www.cd.cz

 

Související články
Od září budou studenti a senioři cestovat s výraznou slevou, žákovské jízdné a průkazky se tím ruší
Od února jezdí v Trutnově ekologické autobusy, nyní dokonce i zdarma

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 1008x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět