Vyhledej
Počasí Dvůr Králové nad Labem - Slunečno.cz
Královédvorsko > Doprava > aktuálně

Od února jezdí v Trutnově ekologické autobusy, nyní dokonce i zdarma

Redakce / 19.02.2019, Trutnov - Trutnovsko a Úpicko
V době jarních prázdnin, 5. února 2019, nasadilo město Trutnov do svých ulic nové autobusy - na elektřinu a plyn, které zcela naradily autobusy na naftu. Měnil se i systém odbavení cestujících, který však doprovází technické komplikace. Z toho důvodu se vedení města Trutnova domluvilo s provozovatelem MHD - společností Arriva Východní Čechy a.s., že na náklady společnosti od úterý 19. února do neděle 24. února budou cestující v MHD jezdit zcela zdarma.
 

S novými autobusy se změnil i systém odbavení - a to na zařízeních TELMAX.

Platba v hotovosti je možná pouze u řidiče přímo na odbavovacím zařízení, a to pouze pro jízdu ve II. tarifním pásmu, tj. na vzdálenost více než pět zastávek

Bezhotovostně je možné nově platit i klasickou platební kartou, která tímto nahrazuje spolu s kartami IREDO elektronickou peněženku OSNADO, která již není platná, maximálně do ukončení jejíživotnosti. Převod peněz z peněženky na kartě OSNADO do peněženky na kartě IREDO je možný pouze na pracovišti v informační kanceláři.

Pokud cestující provádí bezhotovostní platbu u řidiče, sdělí mu svůj požadavek a potřebné úkony provede řidič na odbavovacím zařízení.

Na MHD v Trutnov neplatí 75% sleva, jako je tomu u veřejné dopravy v ČR. Například ve Dvoře Králové se město rozhodlo pro zjednodušení orientace v ceníkách tuto slevu dětem a seniorům poskytnout. 

V případě nástupu dalšími dveřmi a bezhotovostní úhrady u validátoru si cestující na obrazovce sám zvolí příslušný tarif a přiložením karty ke čtečce provede úhradu. V případě platby bankovní kartou potvrdí toto ještě stisknutím příslušného tlačítka na obrazovce. Nákup příp. většího počtu jízdenek se provede opakovaným stiskem tlačítek, v pravém dolním rohu je pak zobrazen jejich počet.

Celý projekt elektrobusů i autobusů na CNG v MHD Trutnov je podporovaný dotací z Evropské unie a město jej realizuje s dopravní společností Arriva. Nová elektro vozidla se pravidelně dobíjí ve stanici, která k tomu využívá energii z nedaleké elektrárny. Instalace rychlonabíjecí stanice umožnuje nabíjení o výkonu až 150 kW. Teoretický dojezd na jedno nabití by měl být 160 kilometrů. 

Elektrobusy mají kapacitu 62 míst, z toho 28 k sezení a 34 k stání. Kloubové autobusy s kapacitou 144 míst jsou na CNG pohon a pořídilo se jich celkem šest.

Kateřina Sekyrková
Zdroj: www.trutnov.cz

 

Související články
Městská doprava ve Dvoře Králové bude od 1. září také s 75% slevou

 
Vaše komentáře
 
 
Přečteno 653x
 
 
 
Zpět
30.04.2019 - V úterý 7. května proběhne slavnostní otevření mostu ve Svinarech u Hradce Králové.
26.04.2019 - Most Jana Palacha ve Dvoře Králové byl po opravě otevřen o dva dny dříve a je již zprovozněn.

Volná pracovní místa
Ošetřovatel (Domov sv. Josefa, Žireč)

Kuchař (Domov důchodců DKnL)
Technický pracovník (Domov důchodců DKnL)
Pomocný kuchař/uklizečka (Domov důchodců DKnL)

Odborný referent (KTÚ MěÚ DKnL)
Odborný referent (OŽÚ MěÚ DKnL)

Kuchař (ZŠ Schulzovy sady)
Učitel (ZŠ Schulzovy sady)

Školní psycholog (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)
Učitel II. st. (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)
Asistent pedagoga (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)
Speciální pedagog (ZŠ a MŠ Bílá Třemešná)

Brigáda na léto (Hotel Pod Zvičinou)
Brigáda na léto (Domov sv. Josefa)


Kalendář akcí