Vyhledej
Šikovné nákupy
Královédvorsko > Doprava > aktuálně

Trojice ministrů hnutí ANO v pátek jednala v Jaroměři s dotčenými obcemi R11. Diskutovalo se i o Kocbeři

Redakce / 21.02.2017, Kocbeře
V pátek 17. února byli zástupci dotčených obcí plánované R11 pozváni na setkání s ministry ANO - Andrejem Babišem, Richardem Brabcem a Danem Ťokem. Hejtman Královéhradeckého kraje nebyl účasten, v tyto dny se věnoval panu prezidentovi, který kraj navštívil.
 

Páteční jednání ministrů financí, životního prostředí a dopravy se zástupci dotčených obcí od Hradce až po Královec opět otevřelo mimo jiné kauzu obce Kocbeře. Starostka obce Eva Rezková hledá jiné než stávající řešení vedení dálnice (varianta A), které, dle jejích slov, nejen naruší zdroj pitné vody pro obec, ale také omezí možnost rozvoje obce stejně jako dojde nenávratně k fragmentaci krajiny. Tato dopravní tepna by zde tak nejen ovlivnila stav životního prostředí porušením spodních 

Lesy v těsné blízkosti Kocbeře jsou malebné

vod, ale rozdělila by přírodní lokality a územních celky v krajině na menší a izolovanější jednotky. „Nikdy jsem neřekla, že jsem proti dálnici. Zatím mi ale nikdo nenabídl jiné řešení. Chtějí po mě, abych do mapy namalovala čáru, ale od toho tam mají celý tým odborníků. Úředníci začali  sice vypracovávat verzi D, která se dostala do fáze posuzování vlivu na životní prostředí (dokument EIA) a byla vyhodnocena jako srovnatelná s variantou A. Bohužel investor již variantu D déle nerozpracovává a ani ji nevčlenil do územního plánu kraje,” vysvětlila starostka obce Kocbeře další možnosti dálničního tahu na Královédvorsku. 

Nyní skrz obec projede po silnici 37 vedoucí do Trutnova a dále do Krkonoš 6 tisíc aut denně. Rychlost projíždějících aut se za poslední roky snížila díky umístěným radarům. Je tedy zřejmé, že dálnice by Kocbeři zároveň pomohla.

Pan ministr Ťok má dle vyjádření pro denik.cz pocit, že je to nekonečná debata. „Oni říkají, že se s nimi nebavíme, což znamená, že jsme jim nevyhověli. My říkáme, že se s nimi bavíme a budeme se chtít bavit o nějakých kompenzačních opatřeních, která každému sídelnímu místu, okolo kterého vede, přináší. Myslím si, že bychom to měli brát pragmaticky," řekl.

Starostka Eva Rezková si umí představit kompenzaci za ztrátu vodního zdroje v podobě výstavby nového. Ale nedokáže si představit kompenzaci za porušení rázu krajiny a omezení rozvoje obce. Ztrata vodního zdroje kolem Jánské studánky by se však dotkla i Dvora Králové - oblast ulice Krkonošská je zásobená právě touto vodou. 

Výstavba úseku R11 je nyní rozdělana do 4 úseků (1106-1109), s tím, že úsek 1108, ve kterém se nachází Kocbeře. je plánován k výstavbě jako poslední. Ministr Ťok na pátečním jednání připomněl, že zázvazný je pro EU rok 2030. Dle názorů zúčastněných je dostavba v roce 2025 možná za ideálního stavu. Naráží tak na odpůrce staveb, jakými jsou v očích veřejnosti třeba Kocbeře. 

Hejtman Jiří Štěpán na začátku února inicioval dopisem ministra Ťoka, aby obnovil pravidelné kontrolní dny výstavby dálnice D11 (R11), které se od krajských voleb ještě nekonaly. Pravidelných setkání by se pak dle něj měli účastnit zástupci všech zúčastněných subjektů. „Na kontrolních dnech předpokládám pochopitelně účast zástupců investora, tedy ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic ČR. Dále bych očekával účast představitelů měst a obcí v linii plánované stavby D11 až na hranice s Polskou republikou. Rovněž očekávám účast zástupců krajské samosprávy a také to, že budou osloveni i poslanci a senátoři zvoleni za Královéhradecký kraj,“ doplnil hejtman Štěpán na webu kraje.

Kateřina Sekyrková

 

Související články
Výlet z Výšinky přes Dubový Dvůr do Dvora - v létě na kole, v zimě na běžkách
Na běžkách kolem Liščí hory. Fantazii při výběru trasy se meze nekladou. Ani sněhové.

 
Vaše komentáře
25.12.2017 16:57, Reagovat
ja bych stavěl dálnici mezi Trutnovem a Náchodem. Tím by se odlehčilo Trutnovu i Náchodu. Ale takto to asi nikdo neposuzuje.
V Náchodě stejně nikdy obchvat nebude, protože by byl drahý.
, 23.02.2017 12:01, Reagovat
Podepisovali jsme na OÚ v Hajnicích variantu B neboť se to týká i Výšinky a Horního Žďáru a ta měla vést druhou stranou Kocbeří a tunelem.
dálniceAnděl, 21.02.2017 17:33, Reagovat
Zajímal by mě názor našich představitelů, pokud se vůbec takových setkání zúčastňují. Přece Dvora se tato stavba také bytostně týká.
 
 
Přečteno 3453x
 
 
Hodnocení článku:
 
Zpět
22.01.2021 - Česká vláda prodloužila do 14. února 2021 nouzový stav pro území České republiky vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru.
07.01.2021 - Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna.(Zdroj: ministr Blatný po jednání vlády)
18.12.2020 - Hledá se pes - Včera večer kolem 17 hodiny se zaběhl hnědý labradorský retrívr v okolí Raisova Sylvárov. Ale nyní už může být kdekoliv. Jmenuje se Jaller (džaler), ale bohužel je starý a už neslyší. Pod okem má bulku. Pokud jej někde zahlédnete volejte prosím na telefon Patrik Hroneš - 602 166 660, nebo i na Městskou policii.
03.12.2020 - V neděli 13. prosince 2020 začne platit nový železniční jízdní řád.

InzerceVolná pracovní místa
Zdravotní sestra (Diakonie ČCE Dvůr Kr. n. L.)

Sociální pracovník (MěÚ Dvůr Kr. n. L. - OSPOD)

Metodik/metodička kvality (PS Dvůr Králové n. L.)


Všeobecná sestra (DSJ v Žirči)

Pečovatel/ka (PS Dvůr Králové n. L.)


Kalendář akcí