Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Doprava > aktuálně

"Zlatý důl" - jak nazývají archeologové okolí Labe - možná zbrzdí stavbu dalšího úseku dálnice D11

anonymně / 14.03.2017, Jaroměřsko
U Hradce Králové začne do konce měsíce archeologický průzkum, který bude předcházet stavbě dálnice D11 od krajského města k Jaroměři. Jak podotknul starosta Trutnova, území kolem Smiřic je místem, kde se vyskytují cenné památky na stěhování národů ve 4.- 7. století. O tomto období neexistují žádné písemné zmínky, proto je to nejen pro archeology mimořádně zajímavé.

Archeologové a jejich neodhadnutelná rychlost

Dle ministrova scénáře by dálnice z Prahy až do Jaroměře mohla být hotová na jaře roku 2020. Nic by na tom neměl změnit ani fakt, že se dosud nepodařilo vykoupit poslední dva pozemky: nevylučuje se zde ani vyvlastnění. Skutečný termín dokončení však má háček - nutný archeologický průzkum. Archeologové považovali již roční termín za šibeniční, tlak na zrychlení pro ně znamená komplikace. Dle Miroslava Nováka z Muzea východních Čech je nový termín hodně šibeniční a mohlo by se to promítnout do kvality odvedené práce.  

Archeologické průzkumy mezi Hradcem a Jaroměří začnou až nyní v březnu

Archeologické průzkumy mezi Hradcem a Jaroměří mohou stavbu zpozdit Ministr Ťok však věří, že na jaře započaté archeologické práce budou na většině místech hotové do podzimu. Od září tak nevylučuje práce na stavebních objektech jakými jsou křižovatky a mosty.  Práce na 22 kilometrech trasy v úsecích Hradec Králové - Smiřice a Smiřice - Jaroměř by měly trvat zhruba 2,5 roku. 

Za archeologický průzkum, který je nutný před zahájením stavby nového úseku dálnice D11, zaplatí ŘSD 432 milionů korun. Podle Jana Studeckého nemá zakázka na archeologický průzkum obdoby. Dálnice by totiž měla vést podél Labe, což je archeologicky velmi významná oblast, vysvětlil mluvčí.

Průzkum proběhne v deseti oblastech, soutěže na ně vyhrálo Archeologické centrum Olomouc spolu s královéhradeckou univerzitou a spolupracovat budou se stavební firmou Eurovia, případně s královéhradeckou stavební společností Sovis CZ.

Rok 2025 je kvůli nejasným termínům zřejmě nereálný

Již v lednu ministr Ťok v Dobrušce po setkání s polským ministrem infrastruktury a stavebnictví Andrzejem Adamczykem uvedl, že celá dálnice z Hradce Králové by v ideálním případě mohla být až na polské hranice dokončena v roce 2025. V pátek však ministr harmonogram upravil a řekl, že se upíná spíš k letopočtu 2030 coby závazku u Evropské komise.

„Rok dokončení 2025 je možný. Ale jen pokud vše půjde ideálně, nikdo se neodvolá a nebudou ani jiné problémy. Nicméně náš závazek se zprovozněním všech úseků k Evropské komisi je rok 2030. Opravdu budeme chtít udělat velké zjednodušení stavebního řízení, což by do budoucna mohlo pomoct, abychom stavěli rychleji. Dálnice jsou ve veřejném zájmu a neměl by to být sport a soutěžení, kdo a na jak dlouhý čas ji zbrzdí,“ uvádí Ťok.

„I termín 2030 mi připadá jako blýskání na lepší časy. Rok zprovoznění 2025 sice vypadá velmi nadějně, ale musíme si uvědomit, že máme mezi sebou i odpůrce dálnic z ideologických i majetkových důvodů. Buďme pragmatičtí: je lepší mluvit spíš o roce 2030,“ doplňuje jej Adamec.


Zdroj: http://hradec.idnes.cz, kralovedvorsko.cz, www.kr-kralovehradecky.cz

Úvodní fotografie:Rozestavěná dálnice D11 z u Hradce Králové z letadla (19.5.2016). foto: Martin Veselý, MAFRA


Související články
Nová varianta napojení Dvora Králové na D11
Kocbeře dál touží po odklonu dálnice. Nevzdávají se a bojují
Bývalý Wenkeův obchodní dům v Jaroměři, dnes Městské muzeum, se zařadil mezi nové národní kulturní památky
V září by měla začít stavba dalšího úseku dálnice D11 z Hradce Králové do Trutnova. Až nyní však začínají archeologické práce.
Archeologický průzkum na trase budoucí dálnice začal. Trvat bude maximálně 15 měsíců
VIDEO:Archeologové našli na trase budoucí dálnice D11 pozůstatky pravěkých sídlišť
Ve Dvoře Králové se sešli polský ministr infrastruktury Andrzej Adamczyk a český ministr dopravy Dan Ťok
Po téměř 39 letech se Hradec Králové spojí s Prahou dálnicí
O vyjmutí vybraných úseků dálnic ze systému zpoplatnění usiluje společně Královéhradecký kraj a město Hradec Králové
Byl otevřen další úsek dálnice D11 z Hrace Králové do Jaroměře. Podívejte se na videoreportáž a záznam prvního průjezdu
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 1272x
 
24.05.2023 - U jičínské nemocnice vznikne nový pavilon psychiatrie spojený se dvěma podzemními patry pro parkování.
22.05.2023 - Informujeme o výluce traťové koleje v úseku Hostinné - Kunčice nad Labem - Vrchlabí ve dnech 29.5. - 15.6.2023.
27.04.2023 - Sváteční prodej: 1. května prodej bez omezení, ale 8. května počítejte s omezením prodeje ve velkých prodejnách
19.04.2023 - Malé obchody v obcích do 1 tisíce obyvatel obdrží v našem kraji celkem více než 3,8 milionu korun na provoz z dotace ministerstva průmyslu.

Volná pracovní místa

Asistent/ka pedagoga (ZŠ Sch. sady)

Školník / školnice (gymnázium DKNL)
Asistentka prodeje (JUTA, a.s)

Zdravotní sestra (Domov důchodců)


Kalendář akcí
12.05.2023 - 16.07.2023
Výstava: Krásy Podkrkonoší
4.06.2023 14:00 - 4.06.2023
Dětský den - TJ Sokol Žireč
6.06.2023 10:00 - 6.06.2023 11:00
Královédvorské knihomrně
6.06.2023 16:30 - 6.06.2023 19:00
Předprázdninový kurz kresby a malby