Vyhledej
Novinky emailem
Královédvorsko > Doprava > dopravní nehody

Osobní auto skončilo po smyku na Humburáku na střeše

Redakce / 27.05.2022, Trutnovsko a Úpicko
Jízda sedmačtyřicetiletého řidiče skončila dne 25. května 2022 v odpoledních hodinách nárazem do stromu.

Za volantem osobního vozu seděl muž, který na silnici I. třídy mezi obcemi Trutnov a Nový Rokytník, zřejmě vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy na mokré vozovce dostal v levotočivé zatáčce smyk. Jízda skončila nárazem do náletových dřevin a vozidlo se přetočilo na střechu.

Přivolaní policisté na místě provedli dechovou zkoušku, která byla negativní. Řidič byl předán do péče lékařů. Na vozidle vznikla hmotná škoda ve výši zhruba 300 tisíc korun.

Veškeré okolnosti dopravní nehody jsou v šetření dopravních policistů.

Smyk umí potrápit: jak na něj?

Smyk dokáže potrápit řidiče začátečníka, jako profesionála. A můžete ho dostat, jak na namrzlé vozovce, tak na mokré. Proto současně policisté připomínají, jak ho zvládnout.

Obecně lze použít pravidlo: nebrzdit, vyšlápnout spojku a vyrovnávat jízdu volantem.

Je ale také dobré vědět, jaký náhon vozidlo má. 

Jiný smyk dostane automobil s předním náhonem a jiný smyk bude řešit řidič s náhonem zadním. Většina odborníků se ale přiklání k všeobecnému pravidlu. Brzdit se má před zatáčkou, v ní už ne. Do zatáčky se tedy vjíždí pomalu, projíždí se při pravém okraji silnice a dokončí se výjezd. Při smyku, ať už přední nebo zadní nápravy, se doporučuje okamžitě ubrat plyn a nebrzdit. Se zablokovanými koly se automobil hůře ovládá. Výhodu má řidič, který má svůj dopravní prostředek vybaven ABS (antiblokovacím systémem brzd), ESP (elektronickou stabilizací podvozku) nebo TCS (protiskluzovým systémem kol).

Jak zvládnout smyk přední nápravy (vůz dostatečně nezatáčí):

  • ubrat plyn
  • nepoužívat brzdu
  • volantem pouze vyrovnávat, aby vůz zůstal na silnici
  • sešlápnout spojku do doby, než se podaří smyk vyrovnat
  • Jak zvládnout smyk zadní nápravy (auto se točí kolem své osy tzv. „hodiny“):
  • ubrat plyn
  • nikdy nebrzdit
  • natočit volant proti vybočení zádi a sešlápnout spojku (když se záď auta natočí doprava, točte volantem doleva a naopak - dráha vozu by se měla vyrovnat a měli byste zůstat na silnici)

V každém případě by se měli řidiči obrnit trpělivostí, zapomenout na agresivitu a spěch a naopak by neměli zapomínat na ohleduplnost a předvídavost.

Zdroj: policie.cz

 
Vaše komentáře

Přidat komentář

Nadpis:
Jméno:
Email:
sledovat diskuzi emailem
Příspěvek:
Potvrzovací kód:CAPTCHA
Přečteno 96x
 
Hodnocení článku:
05.01.2023 - Město Trutnov zavádí od tohoto roku sběr odpadu způsobem Door-to-Door, ruší velkoobjemové kontejnery i v integrovaných obcích Trutnova.
05.12.2022 - Ministerstvo dopravy spouští Portál dopravy, který na jednom místě umožní občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech, řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod.
18.10.2022 - Ustavující zastupitelstvo bylo ve Dvoře Králové posunuto ze čtvrtka 20. října na pondělí 24. října 2022 od 16 hodin v Hankově domě.

Volná pracovní místa
Pracovník/ice v soc. službách (Domov důchodců)

Asistent/ka prodeje (JUTA, a.s.)

Zdravotní sestra (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí