Vyhledej
Královédvorsko > Doprava > dopravní nehody

Zimní bouřka doprovázená bílou tmou může za několik čtvrtečních dopravních nehod

Redakce / 21.01.2022, KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ
Ve čtvrtek se přehnala před 11. hodinou dopolední regionem zimní bouřka. Rychlý nástup bouřky doprovázené sněhovou přeháňkou a silným větrem potrápila zejména řidiče. To se projevilo nejen ve zprávách od hasičů, kteří zasahovali u 13 havárek, ale i od policistů, kde se oficiálně za včerejší den propsalo 10 drobných dopravních nehod.

Při všech nahlášených dopravních nehodách naštěstí nedošlo většinou k vážným poraněním kromě případu v Nové Pace. Dle zprávy policistů bylo důvodem ve všech případech fakt, že řidiči motorových vozidel nepřizpůsobili rychlost jízdy s ohledem na klimatické podmínky, dostali smyk a bourali. Ve zprávách od meteorologů je však na druhou stranu potvrzeno, že nástup bouřky byl velmi rychlý, řidiči mluví o desítkách sekund, které měli na to, aby svoji jízdu přizpůsobili aktuální situaci. Jak je možné v takových situacích dodržet doporučení Policie ČR, kde tvrdí, že "Mnohdy za vydatného sněžení je lepší, pokud nespěcháte, vyčkat na lepší počasí"?

Bouřka v zimě?

"Jejich výskyt ve čtvrtek do 14 hod. podpořilo hned několik faktorů. Prvním z nich je přechod studené fronty v ranních hodinách, která přinesla chladnější vzduchovou hmotu, a to především do vyšších vrstev atmosféry, do výšek okolo 2 km. Ve spodních hladinách se vzduchová hmota stihla transformovat, a to jednak díky jejímu přechodu přes teplejší moře a také díky radiačnímu ohřevu přes den. Tyto podmínky způsobily instabilní zvrstvení této vzduchové hmoty. Dalším faktorem je, že tento přicházející vzduch původem z moře byl relativně vlhký a mohla se zde snadno vytvářet oblačnost. A zřejmě posledním faktorem je přechod samotné podružné studené fronty, nad kterou se opět vyskytovalo silné tryskové proudění podporující vertikální střih větru. Dohromady tyto faktory představují vhodné podhoubí pro vznik bouřek," vysvětlil David Tichopád na serveru in-pocasi.cz. Tam jsou zároveň k jeho článku přiložené meteomapy dokazující jeho tvrzení. 

Bezmocní řidiči

Proč jsou tyto zimní bouřky na silnici tak nebezpečné? "Rychle klesá teplota pod bod mrazu (v dané oblasti klesla ze 2 °C na -1 °C), na silnici se tvoří sice tenká, ale kluzká vrstva sněhu a snižuje se výrazně dohlednost. Na silnici to znamená výrazné prodloužení brzdné dráhy a samozřejmě snížení dohlednosti. Není možné tak rychle reagovat na vzniklou nehodu a dojde k hromadné srážce (nejenže není dostatečně předem vidět, ale ještě vlivem kluzké silnice bude auto brzdit mnohem déle). Nutné je tak během vydatné sněhové přeháňky především výrazně snížit rychlost, pustit zadní mlhová světla a udržovat velké rozestupy. Řidiči výrazně podceňují rychlost změny podmínek na silnici a nedostatečně jim přizpůsobí jízdu", píše se na serveru in-pocasi.cz.

Hlášené dopravní nehody a dopravní omezení

(čtvrtek 20. ledna 2022 od 10 do 23 hod.)

Posádky HZS KHK zasahovali celkem u třinácti havárek. V nočních hodinách jsme s evakuačním autobusem pomohli rozvést několik cestujících z havarovaného autobusu na Královéhradecku, hned dvakrát za sebou přijížděly jednotky hasičů k nehodám na silnici č. 308 k Černilovu, dvě nehody řešili i hasiči přímo ve Dvoře Králové nad Labem. Auta převrácená na střechu pak končila na Rychnovsku u Bolehoště a Javornice.

Všechny nehody však nepotřebovaly zásah hasičů:

Ve Dvoře Králové jsme již popsali 2 nehody, které se zde staly ve stejnou chvíli. 

10:15-13:00 Aktuálně dopravní nehoda na silnici 29932 u obce Vítězná směr Pilníkov,  havárie OA mimo komunikaci bez zranění obtížná sjízdnost.

10:20-12:00 Aktuálně silnice 37 U obce Kocbeře - bílá tma, uvízlý kamion,  silnice průjezdná obtížně pro OA.

10:30-12:30 Aktuálně dopravní nehoda na silnici 33 u obce Semonice sjezd z Dálnice D11 na křižovatce DN 2xOA bez zranění. Průjezd se zvýšenou opatrností špatná sjízdnost komunikace.

10:45-13:45 Aktuálně dopravní nehoda na silnici 299 v obci Dvůr Králové nad Labem ulice Sladkovského hromadná nehoda 4 x OA a dodávky se zraněním. Na místě složky IZS. Silnice uzavřená.

10:30-11:20 Aktuálně silnice 35 u obce Ostromeř okres Jičín uvízlý kamion, silnice průjezdná jedním jízdním pruhem

10:45-11:30 Aktuálně silnice 325 u obce Lanžov - uvízlý kamion silnice obtížně průjezdná pro OA

10:25-15:00 Aktuálně dopravní nehoda na silnici 299 v obci Dvůr Králové nad Labem ulice spojených národů DN havárie NA bez zranění, průjezd omezen na místě PČR.

10:50-13:15 Aktuálně dopravní nehoda na silnici 300 u obce Dvůr Králové nad Labem směr havárie OA do příkopu bez zranění. Průjezd se zvýšenou opatrností.

11:00-14:00 Aktuálně dopravní nehoda na silnici III. třídy mezi obcemi Boháňka a Březovice havárie OA bez zranění. Průjezd omezen.

11:00-16:20 Těžká dopravní nehoda na silnici u 16 v obci Nová Paka, havárie kamionu, vyjel vpravo mimo komunikaci kde narazil do sloupu el. a telefonního vedeni. Dále do oplocení do dopravní značky, stožáru, poté ještě do zaparkovaného OA značky Škoda, které bylo nárazem vyhozeno na zaparkované OA značky Dacia. Následně kamion narazil do budovy. Při nehodě utrpěl vážné zranění. Na místě zasahovali složky IZS. Silnice byla asi na hodinu zcela uzavřená. Při nehodě byla způsobena Škoda více 1,5 mil Kč.

12:20 Pozor na cca 7 km dlouhou kolonu na silnici 35 u obce Podhorní újezd směr Jičín

do 21:00 hod. Silnice 28447 mezi obcemi Horní Brusnice a Zvičina závěje na silnici silnice obtížně průjezdná

20:00 hod. Krátce po 20. hodině došlo vlivem smyku nákladního vozidla k zablokování dálnice D11 na 64 km ve směru na Hradec Králové. Ke kolapsu dále přispělo ještě přijíždějící vozidlo s návěsem cisterny v režimu ADR (nafta), které se snažilo překážku - nákladní vůz objet, ale vjelo na nezpevněnou krajnici rychlého jízdního pruhu a tam zapadlo.  Provoz byl nejprve obnoven v levém jízdním pruhu a to ve 22:25 hodin a dálnice byla zcela zprůjezdněna 30 minut před půlnocí.  

20:20-20:40 Aktuálně silnice 37 u obce Vyšinka uvízlý lamion silnice průjezdná jedním JP kyvadlově. Pro NA špatná sjízdnost

21:40-23:00 Aktuálně uvízlý Kamion silnice 35 u obce Ostroměř okres Jičín 21:40-22:30
Aktuálně dopravní nehoda na silnici 29932 u obce Vítězná okres Trutnov směr Pilnikov DN havárie OA bez zranění bez PČR
Špatná sjízdnost

Před 23. hodinou vyjížděly jednotky požární ochrany k ohlášené dopravní nehodě autobusu, který měl havarovat mimo komunikaci, zůstal viset na krajnici a nemohl sám vyjet. V autobusu bylo devět cestujících a řidič, nikdo z nich nebyl zraněn. Na místě byli profesionální hasiči ze stanice Nový Bydžov a JSDH Nechanice, velitel zásahu si pak vyžádal  na místo z královéhradecké centrální stanice vyprošťovací automobil a evakuační autobus, který se postaral o rozvoz cestujících. Havarovaný autobus se podařilo vyprostit kolem 01:15 hod., místo zásahu si poté převzali policisté a jednotky se vracely zpět na základny.

Kateřina Sekyrková

Zdroj: HZS KHK, Policie ČR, ventusky.com, in-pocasi.cz, fcb Bouračky kolem Miletína


 
Vaše komentáře

Přečteno 1625x
 
22.07.2024 - Pozor na odkloněnou trasu na železniční trati Prahy - Hradec Králové - Trutnov: rychlíky linky R10 budou během plánované výluky zastavovat místo stanice Praha-Libeň ve stanici Praha-Vysočany od úterý 16. července nepřetržitě do soboty 24. srpna 2024.
15.07.2024 - České dráhy vydaly zprávu, která v těchto horkých dnech upozorňuje na vyšší pravděpodobnost závad na infrastruktuře i na vozidlech a souvisejícímu omezení vlakové dopravy. Na jakkoliv dlouhou cestu vlakem si s sebou vezměte dostatek tekutin.
10.06.2024 - Z důvodu závady na hlavním přívodu pitné vody je uzavřené Tyršovo koupaliště - do odvolání.

Volná pracovní místa

Učitel/ka fyziky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka informatiky (ZŠ Schulz. sady)

Učitel/ka Hv, Pč (MŠ a ZŠ Bílá Třemešná)

Terénní pečovatel/ka (Diakonie ČCE)


Kalendář akcí